U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o par savjeta, i kako možete na najbolji način da sebe učinite boljom osobom. Naime sljedeći savjeti će vam pokazati kako da imate više novca….
Bake su oduvek bile riznice mudrosti i dobrih saveta, zato vam mi danas donosimo 8 saveta zlata vrednih kako da uvek imate nešto novca sa strane.
U vremenu kada se sve menja brže nego ikada – od skoka cena osnovnih proizvoda do nesigurnosti na tržištu rada – sve je više ljudi koji se pitaju kako uopšte uspeti uštedeti, a kamoli steći makar malo finansijske sigurnosti. Saveti savremenih finansijskih stručnjaka često dolaze u komplikovanim oblicima – kroz aplikacije, investicione modele i detaljne budžetske tabele. Ipak, ponekad se pravo rešenje krije u najjednostavnijem – u sećanjima na mudre rečenice koje su izgovarale naše bake, žene koje su sa malo postizale mnogo.
- Naše bake nisu imale pristup modernim sredstvima za štednju, ali su imale nešto mnogo vrednije – zdrav razum, disciplinu, skromnost i osećaj za stvarnu vrednost novca. One su znale da se život ne meri onim što se može pokazati, već onim što se sačuva, što se poštuje i što se mudro koristi. Njihovi saveti, iako jednostavni, često su ključ ka dužem trajanju onoga što imamo. U nastavku donosimo osam životnih lekcija koje su bake prenosile, a koje i danas mogu pomoći svima koji žele da uvek imaju dovoljno za ono što im zaista treba.
Prvo, bake su često ponavljale da se ne kupuje ono što nije neophodno. U današnje vreme, kada nas sniženja i reklamne kampanje neprestano bombarduju, lako je pasti u zamku impulzivne kupovine. Mnogi kupe nešto samo zato što je „na akciji“, iako im to zapravo ne treba. Bake su znale da prava štednja počinje tek kada se nauči reći „ne“ nepotrebnom trošku. Pre svake kupovine, valja se zapitati: Da li mi ovo zaista treba?
Druga stvar koju su naglašavale jeste da se uvek nešto odvoji sa strane. Bez obzira na to koliko se ima, koliko je mala plata ili penzija, bar jedna kovanica bi se stavila sa strane. One su verovale da čak i najmanje uštede vremenom postaju značajne. Danas bismo to nazvali principom „plati prvo sebi“, a njihova verzija bila je mnogo jednostavnija: „Sačuvaj makar dinar – može da ti zatreba.“
Treći savet odnosio se na kuvanje kod kuće i mudro korišćenje hrane. Bake nisu bacale ništa – od ostataka ručka pravile su nova jela, a bajati hleb pretvarale u ukusan obrok. Današnje generacije često troše velike sume na dostavu hrane i izlaske u restorane, ne razmišljajući da je priprema obroka kod kuće i zdravija i ekonomičnija. Osim uštede, tu je i dodatna vrednost porodičnog okupljanja za stolom, koje danas postaje sve ređa pojava.
Četvrto, bake su brinule o stvarima koje imaju. Umesto da se sve odmah baca, one su popravljale, krpile i produžavale vek trajanja odeći, nameštaju i alatima. Danas se brzo zamenjuje sve što se malo pokvari, ali bake su verovale da je svaka stvar vredna poštovanja i nečije ruke. One su znale da je pažnja prema stvarima ujedno i pažnja prema sebi i drugima.
Peti savet je možda najvažniji u eri kreditnih kartica – ne troši ono što nemaš. Bake su živele unutar svojih mogućnosti. Ako bi nešto želele, štedelo se za to, pa čak i godinama. Današnji mentalitet „kupi odmah, plati kasnije“ često vodi u dugove i nemir, dok su bake bile svesne da miran san ima veću vrednost od najnovijeg predmeta.
Šesta mudrost bila je u razdvajanju želja od potreba. Bake su nas učile da ne menjamo kaput ako je stari još u dobrom stanju. Hrana, krov nad glavom i osnovna odeća su potrebe, sve ostalo su želje. Naučiti ovu razliku znači naučiti kako da novac traje duže. Ta jednostavna istina često se zaboravi u svetu koji nas stalno podstiče na kupovinu.
Sedmi savet bio je tih i skroman – ne pokazuj, čuvaj. Dok su neki trošili kako bi pokazali društveni status, bake su birale tiho bogatstvo – skromno obučene, ali sa sigurnom ušteđevinom, možda skrivenom u jastuku ili kredencu. Njihova sigurnost nije se merila novcem na računu, već mirom koji dolazi kad znaš da imaš ono što ti treba. Nisu žudele za luksuzom – žudele su za stabilnošću.
Na kraju, osmi savet nosi najdublju poruku: deli s drugima, jer se dobro uvek vraća. Iako su znale štedeti, bake su bile izuzetno velikodušne. Kada su imale viška, delile su bez zadrške – sa rodbinom, komšijama, pa i nepoznatima. Verovale su da pravo bogatstvo ne leži samo u novcu, već u zajedništvu, toplini i međusobnoj pomoći. I zaista, gde ima ljubavi i brige, uvek se nađe i par dinara viška.
U svetu u kojem dominira brzina, potrošnja i stalna težnja za više, možda je vreme da se vratimo jednostavnim principima. Bakin glas, tih ali jasan, podseća nas da novac nije cilj, već sredstvo da se živi dostojanstveno i spokojno. Njene reči možda zvuče starinski, ali u njima je skrivena snaga i mudrost koja može doneti više mira nego bilo koja moderna aplikacija za budžetiranje. Možda nećemo svi živeti kao naše bake, ali njihove lekcije su i dalje tu – kao tiha svetla koja nas vode u vremenu neizvesnosti.