Za danas smo spremili jednu jako zaanimljivu priču, a povezana je sa segmentom zdravlja, Govorićemo o visokom pritisku, koji itekako ponekad zna da bude jako veliki problem….

Iako se redovito posjećivanje teretane često savjetuje, ključno je umjereno vježbati i uključiti česta razdoblja odmora, jer pretjerani fizički napor može dovesti do umora i povećati rizik od srčanog i moždanog udara. Profesor dr. Petar Otašević, specijalist interne medicine sa subspecijalizacijom iz kardiologije i izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, u razgovoru za MONDO ističe važnost personaliziranih zdravstvenih procjena prije početka vježbanja, posebno za osobe srednje ili starije dobi.

Također je istaknuo da medicinski stručnjaci snažno zagovaraju uključivanje tjelesne aktivnosti kao bitne komponente treninga. Kao zdravstveni djelatnici, kontinuirano promoviramo tjelovježbu kao bitan element zdravog načina života, uz izbjegavanje brze hrane i namirnica bogatih mastima, šećerom ili ugljikohidratima. Savjetujemo da pojedinci sudjeluju u tjelesnoj aktivnosti kumulativno ukupno 150 minuta svaki tjedan.

Ključno je razumjeti da ova aktivnost ne mora biti ograničena na okolinu u teretani; različiti oblici tjelesnog napora koji su usklađeni s osobnim preferencijama, uključujući hodanje, brzo hodanje, trčanje, vožnju biciklom i drugo, jednako su povoljni, smatra liječnik. Kao što je on naznačio, oprez i održavanje prethodne kontrole ključni su za učinkovito uključivanje u demografiju srednjih godina. Prije nego što se upustite u program vježbanja, posebno za one u srednjim godinama koji razmišljaju o članstvu u teretani, mudro je procijeniti vlastito zdravlje.

To može olakšati temeljita srčana procjena, koja uključuje praćenje krvnog tlaka, laboratorijske pretrage, elektrokardiogram (EKG) i ehokardiogram za procjenu stanja srca. Takvi pregledi su ključni u utvrđivanju sigurnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću i pomoći će u određivanju odgovarajuće razine intenziteta vježbanja. Ove važne smjernice daju stručnjaci tvrtke MONDO. Odredite najveću brzinu kojom vaše srce može kucati. Sugovornik ističe blagotvoran učinak kardiovaskularnih sportova i vježbi, među kojima su trčanje, plivanje, biciklizam i skakanje užeta, na kardiovaskularni sustav.

Ove aktivnosti ne samo da povećavaju izdržljivost, već također pomažu u sagorijevanju kalorija, čime se olakšava učinkovito upravljanje težinom. Medicinski stručnjaci tvrde da kardiovaskularni trening pruža široku lepezu prednosti i prikladan je za pojedince na svim razinama tjelesne spremnosti, sve dok je intenzitet prilagođen njihovim jedinstvenim fizičkim okolnostima. Ove vježbe, klasificirane kao aerobni treninzi, značajno povećavaju izdržljivost aktivirajući sve skupine mišića, uključujući i srce. Posljedično, to dovodi do povećane potrošnje kisika i sagorijevanja viška masti.

Nadalje, liječnik naglašava nužnost da se pojedinci unutar određene dobne demografske skupine posavjetuju sa svojim liječnikom prije započinjanja bilo kakvog programa vježbanja. Ipak, sveobuhvatna preporuka našeg stručnjaka je da budete oprezni u pogledu otkucaja srca. Liječnik naglašava važnost održavanja broja otkucaja srca ispod utvrđenog maksimalnog praga, koji se izračunava oduzimanjem dobi pojedinca od 220. Na primjer, 50-godišnjak bi trebao osigurati da njihov broj otkucaja srca ne prijeđe 170 otkucaja u minuti . Liječnik nadalje napominje da će se maksimalni broj otkucaja srca smanjivati ​​kako osoba stari.

Preporučeno