U brak sam ušao vrlo mlad, s jedva 18 godina kad se to dogodilo. Tada je imao 30 godina, što me nije zabrinjavalo jer je moja ljubav prema njemu nadilazila čak i moje osjećaje. Sada smo roditelji trojice sinova i vjerovao sam da ništa ne može pomutiti našu radost. Međutim, kad sam otkrila suprugovu nevjeru, sve mi se počelo rasplitati.
Dugo sam sve preispitivao, ali sam sve nevoljko prihvaćao. Danas sam, međutim, primila poruku od svog ljubavnika koja mi je razbistrila misli nakon što sam je pročitala. Izbrisala sam poruku i onda otišla u hotel gdje je trebao biti “taj sastanak”, umjesto da odem svom mužu.
Kad sam otvorio vrata hotelske sobe, prvo sam ostao zatečen identitetom djevojke, koja je bila njezina ljubavnica. Nakratko sam stajao ukočen poput kipa, a onda sam je verbalno napao, iako sam imao potrebu i fizički se sukobiti s njom, nadajući se da će shvatiti posljedice svojih postupaka. Kao odgovor, počela je plakati i pozvala me u sobu.
Djevojčica je tada imala tek 18 godina, živjela je s majkom, a kako je objasnila, jedva su spajale kraj s krajem. Sada, prema kome bih trebala usmjeriti svoj bijes – svom mužu ili djevojci koja prezire biti s njim, ali se osjeća prisiljenom to učiniti? Ili bih se trebala ljutiti na sebe jer nikad nisam poslušala savjet svojih roditelja?
BONUA TEKST:
Uz Veliki koraljni greben, jedno od najpoznatijih svjetskih čuda prirode, nalazi se jedan od najstarijih živih organizama na planetu. Ovaj koralj, poznat kao Posidonia oceanica, ima starost veću od 100.000 godina. Nakon što je izdržao mnoštvo klimatskih promjena, promjena okoliša i utjecaja čovjeka, ovaj koraljni “suputnik” izuzetan je po svojoj dugovječnosti, iako nije jedina vrsta koralja s tako produljenim životnim vijekom.
Posidonia oceanica osebujna je vrsta morske trave koja se nalazi isključivo u Sredozemlju. Ova biljka ima veliki ekološki, kulturni i znanstveni značaj. Ne samo da nudi stanište za razni morski život, uključujući ribe i rakove, nego je također ključan za očuvanje kvalitete vode i cjelovitosti obale. Uključujući se u fotosintezu, Posidonia oceanica pridonosi zdravlju ekosustava i smanjuje koncentraciju ugljičnog dioksida u vodi, što je ključno za rješavanje problema globalnog zatopljenja.
Još je intrigantnija činjenica da ova biljka može stvarati podvodne šume koje se protežu desecima kilometara, a njezino korijenje pomaže stabilizirati pijesak i ublažiti eroziju obale. Često se uspoređuje s ulogom koraljnih grebena u tropskim vodama, hvaljen je zbog svoje sposobnosti da “povezuje” i osigurava morsko dno.
Iako Posidonia oceanica možda neće privući toliki fokus kao razne druge vrste, njezin značaj u ekologiji i izvanredan životni vijek primjer su sposobnosti prirode da se prilagodi i održi ravnotežu u našem okolišu. Ova biljka služi kao vitalna veza između povijesti i suvremenog svijeta, naglašavajući nužnost očuvanja naše prirodne baštine.
BONUS TEKST:
Jeste li svjesni da je med jedinstven među namirnicama po tome što se nikada ne kvari? Ova izvanredna tvar, koju proizvode pčele dok skupljaju nektar iz cvjetova, posjeduje izvanredna svojstva koja joj omogućuju neograničenu trajnost. Zapravo, arheolozi su otkrili posude s medom u egipatskim grobnicama koje su tisuće godina stare i potpuno su sigurne za jelo.
S visokim udjelom šećera i iznimno niskim udjelom vode, med stvara okruženje u kojem bakterije ne mogu napredovati. Osim toga, prirodno sadrži vodikov peroksid u tragovima, koji služi kao antiseptik i pomaže u inhibiciji rasta mikroorganizama. pH vrijednost meda, koja nije prijateljska prema većini bakterija i plijesni, također doprinosi njegovoj izuzetnoj otpornosti na kvarenje.
Posebna svojstva meda čine ga savršenim ne samo kao izvor hrane, već i kao prirodni lijek. Služi za zacjeljivanje rana, smirenje kašlja i održavanje ljepote kože. Osim toga, med je bogat antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala u tijelu i nude zaštitu od bolesti.
Med nije samo divan dodatak čaju ili pecivima; pravo je prirodno čudo koje je kroz povijest imalo neizmjerno značenje za ljudsko zdravlje i prehranu.