– Danas govorimo o možda najvećim napastima u baštama, a to su puževi. Oni definitivno vole da grickaju listove od svih biljaka, oko kojih se svakodnevno brinemo i trošimo svoje vrijeme. Slijedi jedan super savjet kako ih se riješiti….

Sve više pojedinaca odlučuje se na vlastiti uzgoj voća i povrća zbog isplativosti i zdravstvenih dobrobiti koje ono nudi. Ipak, vrtovi se često suočavaju s izazovom štetnika koji predstavljaju prijetnju usjevima. Srećom, postoje brojne metode za uklanjanje ovih štetnika. Prisutnost puževa bez ljušture predstavlja veliki izazov za vrtlare i uzgajivače. Ovi problematični štetnici predstavljaju značajnu opasnost za razne biljke, poput povrća i cvijeća. Njihovo destruktivno djelovanje dolazi do izražaja kad pada kiša ili tijekom noći, jer nemilosrdno napadaju osjetljivo lišće, izdanke, klice, sadnice, pa čak i zrele usjeve. Ručno skupljanje puževa može se činiti jednostavnom, ali zahtjevnom tehnikom.

  • Iako može biti dugotrajna, ova se metoda pokazala izuzetno učinkovitom, posebice na manjim površinama. Najpovoljniji trenuci za sakupljanje puževa su noćni ili rani jutarnji sati, kada je njihova aktivnost najveća. Praktičan pristup uključuje korištenje zamki za grejpfrut, budući da snažna aroma grejpa mami puževe, pojednostavljuje proces skupljanja i njihovog premještanja na sigurno mjesto, čime se sprječava oštećenje biljaka. Učinkovita metoda za držanje puževa podalje je korištenje bakrene žice. Puževi jako ne vole bakar, što ga čini mudrim izborom za zaštitu saksija, paravana ili ograda za cvjetnjake ovim materijalom.

Na taj način se stvara opipljiva prepreka koju puževi oklijevaju prijeći, učinkovito štiteći biljke. Još jedan prirodan pristup za odvraćanje puževa je uključivanje određenih vrsta biljaka u vaš vrt. Biljke kao što su kadulja, nasturtium i stolisnik ispuštaju jedinstveni miris koji djeluje kao sredstvo odvraćanja za ova ljigava stvorenja. Ne samo da ove biljke imaju svojstva odbijanja, već vašem vrtu dodaju vizualni šarm i funkcionalnost. Za upravljanje puževima dostupni su brojni komercijalni proizvodi koji su posebno dizajnirani za rješavanje ovog problema.

  • Ovi proizvodi su formulirani da obeshrabre puževe ili ometaju njihovo kretanje. Integriranjem ovih proizvoda u vaš plan kontrole štetočina, možete poboljšati njihovu učinkovitost i nadopuniti druge metode. Kako bi se postigao najbolji mogući rezultat, preporučljivo je primijeniti različite strategije za kontrolu puževa. Kombinacijom tehnika poput ručnog uklanjanja puževa, korištenja bakrene žice, uzgoja biljaka koje ih odbijaju i primjenom komercijalno dostupnih proizvoda, može se učinkovito smanjiti populacija puževa i zaštititi biljke od potencijalne štete.

Postizanje cilja zaštite vrtova i održavanja dobrobiti i snage biljaka zahtijeva postojan i nepokolebljiv pristup upravljanju puževima. Učinkovitom taktikom ovaj se cilj može uspješno ostvariti. Puževi predstavljaju značajnu smetnju kako u povrtnjacima tako iu kućnim vrtovima, a svoj utjecaj očituju prvenstveno konzumacijom zrelih plodova i nježnih mladih listova.

Osim toga, često ciljaju cijele dijelove nedavno izniklog povrća, uključujući grašak, tikve, krastavce i razne sadnice. Sa svojom neutaživom gladi, ova stvorenja mogu pojesti impresivnu količinu hrane, ekvivalentnu polovici vlastite tjelesne težine unutar samo 24 sata, pokazujući veličinu svoje sposobnosti da uzrokuju uništenje. Osim toga, postojanje puževa ne samo da za sobom ostavlja neprivlačne tragove sluzi i izlučevine, već također stvara priliku za infiltraciju štetnih gljivica i bakterija.

Kako bi se ograničila migracija puževa iz njihovih podzemnih boravišta u biljke, može se provesti niz mjera predostrožnosti. Kako bi se minimizirala pokretljivost puževa tijekom pripreme tla za uzgoj povrća, uključivanje preciznih tehnika obrade tla pokazalo se vrlo učinkovitim. Još jedan održiv pristup uključuje izlaganje puževa nižim temperaturama, čime ih se prisiljava da izađu iz svojih skrovišta. Osim toga, osiguravanjem optimalne gnojidbe i korištenjem čvrstih sadnica, ranjivi stadij rasta biljaka može se ubrzati, čime se smanjuje njihova osjetljivost na štetu uzrokovanu puževima.

Preventivno je dobro pokositi veće površine oko nasada kako bi se spriječio dolazak novih puževa. Puževi se mogu namamiti pomoću zamki za hranu napravljenih od raznih tvari uključujući pivo, ostatke voća, mlijeko, mješavinu vode i kvasca ili suhu hranu za mačke i pse. Kako bi se osigurala kontinuirana učinkovitost, ključno je redovito uklanjati ulovljene puževe i nadopunjavati mamac ili hranu. Bakar i prirodni grabežljivci također se mogu koristiti kao metode upravljanja populacijom puževa.

Značajnu pustoš koju su sposobni izazvati jasno pokazuje njihova sposobnost da pojedu do polovice vlastite tjelesne težine u jednom danu. Kako biste odvratili puževe od približavanja biljkama, učinkovita strategija uključuje postavljanje bakrenih traka ili ograda. Ove zaštitne mjere trebale bi biti čvrsto ugrađene u tlo, dosežući dubinu od približno 8 cm, dok se također protežu 15-25 cm iznad razine tla.

Nakon susreta s bakrom, puževi dožive električni udar koji ih učinkovito otjera. Kako bi se spriječilo napredovanje puževa, postoji alternativni pristup koji uključuje izgradnju prepreka od raznih tvari poput piljevine, pepela, vapna, mineralnih gnojiva, slame, borovih iglica, kore drveća ili zgnječenih ljuski jajeta. Ove barijere učinkovito eliminiraju sluz koju luče puževi, ometaju njihovu pokretljivost i u konačnici dovode do dehidracije i smrti. Unatoč tome, ključno je priznati da se ove tehnike mogu pokazati neučinkovitima ako plantaža ostane zasićena kišom ili navodnjavanjem.

Preporučeno