Glumica Radmila Živković preminula je u 72. godini u Beogradu. Njene uloge, koje su ostavile veliki utisak, zauvek će ostati upamćene. Radmila je bila udata za Dragana Živkovića, a iz prethodnog braka sa snimateljem Predragom Bambićem ima ćerku Bojanu Bambić, koja je takođe glumica.

  • Iako je zajednica između glumice i snimatelja zaključena bez slave, ono najljepše je opstalo.Nakon braka s Bambićem, Radmila je s bivšim suprugom zadržala odličan odnos, ponajviše zahvaljujući njihovoj kćeri. Ta je veza istaknuta 2022. godine kada je snimljena zajednička fotografija s premijere predstave njihove kćeri Bojane koja svjedoči kako ih je spojila i održala povezanim

  • Poznata “Gospođa ministarka” svoj je glumački talent iskazala u filmovima i serijama koji su osvojili publiku diljem bivše Jugoslavije, uključujući “Balkansku perestrojku”, “Kamiondžiju”, “Petrijin venac”, kao i “Zonu Zamfirovu” i “Ulice lipe”, gdje je održala jedan od svojih novijih i vrlo hvaljenih nastupa.

Predrag Bambić proslavio se ne samo kao direktor fotografije, snimatelj i redatelj dokumentarnih filmova, već i kao glumac u ostvarenjima kao što su “Zemlja istine, ljubavi i slobode” i “Dečko koji obećava”. Uz to radi i kao asistent na Fakultetu FEFA gdje studente podučava režiji i produkciji.

BONUS TEKST:

Bosiljak (Ocimum basilicum) je jedna od najpoznatijih i najcenjenijih začinskih biljaka na svetu, a svoje poreklo vodi iz tropskih krajeva Azije, naročito Indije, gde se vekovima koristi kako u kulinarstvu, tako i u tradicionalnoj medicini. Ime “bosiljak” potiče od grčke reči “basileus”, što znači “kralj”, što ukazuje na njegovu važnost u mnogim kulturama. Danas je neizostavan deo mediteranske, ali i azijske kuhinje.

Izgled i sorte: Bosiljak je zeljasta biljka sa svetlozelenim, ponekad ljubičastim listovima, koji imaju prepoznatljiv miris. Njegova visina može biti od 20 do 60 cm, u zavisnosti od sorte i uslova uzgoja. Postoji više sorti bosiljka, uključujućiSlatki bosiljak, koji je najčešće korišćen u kuvanju,Ljubičasti bosiljak, sa tamno ljubičastim listovima,Thai bosiljak, koji ima oštriji, anisini ukus,Limunski bosiljak, sa blagom citrusnom aromom.Svaka sorta ima specifičnu aromu i ukus, zbog čega se koristi u različitim kuhinjama i jelima.

Kulinarstvo: Bosiljak se prvenstveno koristi svež, jer su njegovi listovi najmirisniji u tom stanju. Najpoznatija primena bosiljka je u pripremi italijanskog pesto sosa, gde se meša sa maslinovim uljem, pinjolima, parmezanom i belim lukom. Takođe, često se dodaje svežim salatama, picama, pastama i jelima sa paradajzom, jer se njegova blaga slatkoća i osvežavajući miris savršeno slažu sa paradajzomU azijskoj kuhinji, posebno u tajlandskoj i vijetnamskoj, koristi se thai bosiljak, koji ima intenzivniju aromu i dublji, skoro pikantan ukus.

Zdravstvene koristi: Bosiljak nije samo ukusan, već i vrlo koristan za zdravlje. Njegovi listovi sadrže esencijalna ulja, antioksidanse, kao i vitamine A, K i C. Neka od glavnih zdravstvenih koristi bosiljka uključujuProtivupalna svojstva: Zbog visokog sadržaja antioksidansa i esencijalnih ulja, bosiljak pomaže u borbi protiv upalnih procesa u organizmu.Podrška probavi: Bosiljak poboljšava varenje, smanjuje nadutost i olakšava simptome probavnih tegoba.

Smanjenje stresa: Esencijalna ulja bosiljka imaju umirujuće dejstvo, pa se koriste u aromaterapiji za opuštanje i smanjenje stresa.Jačanje imuniteta: Redovno konzumiranje bosiljka može poboljšati imunitet, zahvaljujućinjegovom bogatom sastavu vitamina i minerala.Detoksikacija: Bosiljak pomaže telu da eliminiše toksine i podržava zdravlje jetre.

Preporučeno