Vlado Kalember, kultni hrvatski pjevač koji je ostavio trajan utjecaj na glazbeni krajolik bivše Jugoslavije, proslavio se ne samo zbog hitova koji su bili na vrhu ljestvica i uspješne glazbene karijere, već i zbog svoje karizme kojom je osvojio brojne žene. Bilo da je na pozornici bio sam ili kao član poznate grupe Srebrna krila, Kalember se neprestano pojavljivao na listama najatraktivnijih i najtraženijih muškaraca tog doba.

  • Iako je njegov osobni život često izazivao nagađanja, vješto ga je držao podalje od javnosti sve dok se nije oženio vrsnom violončelisticom Annom Rutzner.Unatoč tome, postojala je jedna faza njegova života koja je privukla značajnu pozornost. Njegova veza s poznatom beogradskom koreografkinjom i plesačicom Leposavom Stefanović, od milja zvanom Lokica, često je bila na naslovnicama medija.

 

Lokica se proslavila plesnom skupinom “Lokice” i čestim gostovanjem u popularnoj televizijskoj emisiji “Sedam plus sedam”, a uz to je bila i prateći plesni ansambl Zdravka Čolića. Dok su neki mediji špekulirali o ljubavnoj vezi Lokice i Čolića, Kalember je kasnije pojasnio da su to samo glasine te da su njihovi odnosi bili isključivo profesionalni.

  • Kao koreograf, Lokica je stekao veliko poštovanje na televiziji, kazalištu i velikim događajima, uključujući i ceremoniju zatvaranja Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. Osim toga, šest je godina vodila emisiju o zdravom životu na Trećem programu Radio-televizije Srbije. Njezina veza s Kalemberom trajala je godinu dana, a pjevačica je o toj romansi progovorila tek mnogo godina kasnije. Unatoč tome što su javne osobe, svoju su vezu uglavnom držali podalje od medijske pozornosti.

BONUS TEKST:

Jeste li svjesni da su dupini među najinteligentnijim bićima na Zemlji? Ovi morski sisavci poznati su po svojim izvanrednim komunikacijskim sposobnostima, jakim društvenim vezama i naprednoj inteligenciji. Što se tiče veličine mozga u odnosu na tjelesnu masu, dupini posjeduju mozak koji je po veličini gotovo jednak ljudskom. Istraživači vjeruju da dupini imaju sposobnost zamršenih misaonih procesa, vještine rješavanja problema, pa čak i sposobnost prenošenja emocija.

Zadivljujući aspekt dupina je njihov napredni sustav komunikacije. Koristeći zvučne valove, dupini proizvode različite zvukove, uključujući klikove, zvižduke i šištanje, kako bi međusobno komunicirali. Ove vokalizacije olakšavaju ne samo grupnu komunikaciju, već i prostornu orijentaciju putem eholokacije. Kroz ovaj proces eholokacije, dupini mogu “percipirati” svoju okolinu pomoću zvučnih valova, što se pokazalo izuzetno korisnim u tamnim vodama ili tijekom noći.

Dupini su poznati po svom društvenom ponašanju, borave u skupinama koje se nazivaju “jatima” ili “društvima”, koja se mogu sastojati od šačice do nekoliko stotina jedinki. Unutar tih zajednica stvaraju snažne društvene veze i poznato je da pomažu jedni drugima u teškim vremenima. Na primjer, postoje brojni izvještaji o dupinima koji su pomagali bolesnim ili ozlijeđenim članovima svoje jata držeći ih u pokretu kako bi olakšali disanje.

Osim toga, ova stvorenja često se druže s ljudima, pokazujući znatiželju prema čamcima i plivačima. Osim svojih društvenih interakcija, dupini se jedinstveno ističu kao jedna od rijetkih vrsta, uz ljude, koja koristi alate. U određenim su regijama viđene kako koriste spužve pronađene na dnu oceana kako bi zaštitile svoje njuške dok traže hranu na nemirnom morskom dnu. Ova izvanredna sposobnost korištenja alata dodatno naglašava njihovu iznimnu inteligenciju i prilagodljivost.

Preporučeno