– Danas, koji god portal da se otvori, tamo možemo da pronađemo članke koji su povezani sa zdravljem, i koja hrana se ni u snu ne bi trebala da jede. Sada se nameće pitanje, kako tih savjetnika nije bilo 80 godina prošloga vijeka, kada su ljudi jeli baš sve, a nije bilo pretilih osoba, te nije bilo toliko kardio vaskularnih oboljenja…

Američka Agencija za hranu i lijekove provela je istraživanje koje potvrđuje povezanost između konzumacije određenih namirnica i pojave raka. Određene namirnice smatraju se toliko opasnima da ih je sama agencija zabranila. Thehealthi.com je u suradnji s američkim onkolozima sastavio popis od deset namirnica koje se smatraju visokorizičnim s obzirom na potencijal da doprinesu razvoju raka. Ova hrana spada u različite kategorije, uključujući one koje sadrže konzervanse, uzgajaju se određenim metodama ili se pripremaju na specifične načine.

1. Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je kobasice, slaninu, hrenovke i šunku kao kancerogene, posebno povećavajući rizik od raka debelog crijeva. Konzumacija samo 50 grama prerađenog mesa može povećati vjerojatnost razvoja raka do 18 posto, navodi se u izvješću organizacije. Metode koje se koriste za preradu mesa primarni su čimbenici koji pridonose njegovim svojstvima koja uzrokuju rak, pri čemu su sušene ili konzervirane sorte posebno opasne. Što se tiče lososa, postoje dvije vrste: uzgojeni i ulovljeni u divljini. Losos je poznat po visokom udjelu omega 3 masnih kiselina, što ga čini korisnim za smanjenje upale i pomaže u kontroli težine.

Međutim, važno je napomenuti da je utvrđeno da uzgojeni losos sadrži 16 puta više polikloriranih bifenila (PCB), sintetičkih kemikalija koje je stvorio čovjek, u usporedbi s lososom ulovljenim u divljini, prema Radnoj skupini za zaštitu okoliša. Zbog toga onkolog dr. Steven G. Eisenberg predlaže konzumiranje divljeg lososa i preporuča kuhanje u maslinovom ulju. Meso s roštilja je treća stavka na listi.

Prema dr. Joani Bonti, proces kuhanja mesa na vrlo visokim temperaturama proizvodi amine i ugljikovodike s kancerogenim svojstvima, dok željezo koje se nalazi u mesu, u kombinaciji s ugljenom, stvara kancerogene tvari. Konzumaciju alkohola u značajnim količinama je Nacionalni institut za rak povezao s pojavom raznih vrsta raka. Konkretno, oni tvrde da je alkohol uzročni čimbenik raka vrata, raka jednjaka, raka jetre, raka dojke i raka debelog crijeva. Međutim, dr. Aizenberg izvještava da su studije koje ispituju povezanost između konzumacije alkohola i razvoja dodatnih vrsta raka, uključujući rak jajnika, rak gušterače, rak prostate, rak maternice, rak želuca i rak mokraćnog mjehura, dale nedosljedne ili nedosljedne rezultate. 5. Proces hidrogenacije pretvara tekuća ulja u čvrste masti, što rezultira prisutnošću trans masti u raznim prehrambenim proizvodima. Ove štetne masti mogu se naći u proizvodima kao što su margarin, krekeri, pahuljice, slatkiši, kolačići i čips, kao i u preljevima za salate i prženoj hrani.

Prepoznajući zdravstvene rizike povezane s transmasnoćama, američka Uprava za hranu i lijekove poduzela je korake potpunom zabranom djelomično hidrogeniziranih ulja, koja su primarni izvor transmasnoća u našoj prehrani. U početku je agencija postavila rok do 2018. godine za eliminaciju transmasti iz proizvodnje hrane, ali je taj rok kasnije produljen. Kao rezultat toga, sada se očekuje da će proizvođači distribuirati hranu bez transmasti između 2019. i 2021. godine.

6. Pekarski proizvodi Studija koju je provelo Sveučilište u Teksasu potvrdila je da unos namirnica kategoriziranih s visokim glikemijskim indeksom, poput peciva, bijelog kruha, kukuruznih pahuljica i lisnate riže, povećava vjerojatnost razvoja raka pluća. Upravo te iste namirnice odgovorne su za brzo povećanje razine šećera u krvi. Prema dr. Antonu Bilčiku, utvrđeno je da je bisfenol, kemijski spoj koji se koristi kao premaz za konzerve za hranu, kancerogen za životinje. Utvrđen je kao krivac za razvoj raka prostate i raka dojke. Konzumacija velikih količina ukiseljene hrane, koja je poznata po kiselkastom okusu, može predstavljati rizik za zdravlje zbog prisutnosti kancerogenih konzervansa i nitrata.

To potencijalno može povećati vjerojatnost razvoja raka jednjaka i želuca. Osim toga, žene koje redovito konzumiraju takvu hranu mogu se također suočiti s povećanim rizikom od raka štitnjače i jajnika. Konzumacija pretjerano slane hrane može pridonijeti nastanku raznih zdravstvenih stanja kao što su kardiovaskularne bolesti, osteoporoza i prekomjerna tjelesna težina, a sve to potencijalno može dovesti do različitih vrsta raka.

No, konzumacija jako slane hrane prvenstveno je povezana s razvojem raka želuca, nosa, grla i gušterače. Doktorica Viktorija Manaks ističe da su posebno ugrožene osobe starije od 50 godina i oboljeli od dijabetesa. Američka Agencija za hranu i lijekove nedavno je uklonila sedam umjetnih okusa sa svog odobrenog popisa zbog konačnih istraživanja koja pokazuju njihova kancerogena svojstva. Ta su istraživanja uključivala laboratorijske životinje koje su kasnije razvile rak kao rezultat izloženosti ovim sintetičkim okusima.

Preporučeno