Svaki roditelj ima za cilj odgojiti istinski dobro dijete – dijete koje shvaća značaj ljubaznosti od ranog djetinjstva, pokazuje poštenje, poštuje i sebe i druge, pokazuje empatiju i ponaša se pristojno i razumno. Međutim, bez odgovarajućeg vodstva, postizanje ovog cilja može biti izazov za dijete. Zaista im je potrebna vaša pomoć u učenju kako biti dobra osoba. Stoga je ključno biti uzor jer ste odrasla osoba s najznačajnijim utjecajem na život djeteta. Stručnjaci za međuljudske odnose s Harvarda ističu da roditelji često zanemaruju kulturološke temelje koji bi trebali biti temelj obrazovanja.
Iako je svako dijete jedinstveno i uči na primjerima svojih roditelja, neka temeljna načela trebaju biti integrirana u svaki odnos roditelj-dijete. Bitno je davanje prioriteta smislenim razgovorima s njima što je češće moguće. Bez obzira na dob, djecu treba uključiti iu ozbiljne razgovore iu laganije trenutke s kojima dijele njihovi roditelji. Sudjelovanje u dijalogu s njima pomaže djeci da izgrade vještine potrebne za povezivanje s drugima i razumijevanje svoje okoline.
To naglašava nužnost česte komunikacije, pokazivanja strpljenja i poticanja da, na primjer, razgovaraju o svom danu. Ako vam nedostaje strpljenja dok slušate svoje dijete ili se mučite izvući informacije od njega, to može značiti da niste uložili dovoljno vremena u smislene razgovore s njim kao odrasli. Kada primate goste, nemojte im dopustiti da se uključe u druge aktivnosti dok vi razgovarate. Nadalje, preuzmite ulogu mentora, a ne samo osobe kojoj se treba diviti. Djeca visoko cijene postupke svojih roditelja, cijeneći ponašanje više nego puke riječi koje definiraju što se smatra prikladnim. Situacija postaje posebno štetna kada roditelji svojoj djeci pokušavaju usaditi moralne vrijednosti koje ona sama ne prakticiraju.
Na primjer, možda želite da vaše dijete bude iskreno i da pokazuje poštovanje prema drugima, ali često dajete negativne primjedbe o određenim prijateljima ili kolegama. Takvi postupci služe kao lekcije koje će djeca vjerojatno internalizirati. Stoga je bitno prenijeti djetetu da, iako ovi primjeri možda nisu posve konstruktivni, oni imaju značaj. Konkretno, manje neistine, ogovaranje, odustajanje, zanemarivanje drugih i zadržavanje ljutnje ponekad se mogu činiti privlačnijim izborom. Važno je da dijete shvati kada je prikladno pristupiti situacijama na ovaj način. Pobrinite se da razumiju da je vaš odgovor možda bio netočan ili pojasnite da možda ne postoji uvijek “bolja” opcija u određenim scenarijima.
Ovo pojašnjenje je ključno. Dok djeca sudjeluju u ovom iskustvu učenja, počet će shvaćati da čak i nepovoljne reakcije mogu rezultirati pozitivnim ishodom. Nadalje, nastavite ih podsjećati da je pristojnost uvijek korisno ponašanje. 4. Pomozite im u razumijevanju—a ne samo u prepoznavanju. Kako dijete koje nikada nije sudjelovalo u kućanskim poslovima može uistinu shvatiti vremenske obveze i poteškoće povezane s ovim svakodnevnim zadacima, kao i zahvalnost koju bi trebalo imati za vaš trud? Kako će steći taj uvid ako se ne bave tim poslovima ili ne svjedoče neredu koji nastaje kada drugi zanemaruju svoje stvari? Tek preuzimanjem odgovornosti za nešto osobno počet će shvaćati širi pojam odgovornosti.
Osim toga, umjesto da samo kažemo da je raznolikost vrijedna, bitno je ilustrirati razloge koji stoje iza tog uvjerenja. Slažete li se da je svakako kontradiktorno poučavati dijete o različitostima svijeta, a istovremeno kroz djela pokazivati da su samo oni važni? Ova nedosljednost nije ograničena na rasne, vjerske ili rodne razlike; prilično je opsežna. Stoga bismo rano trebali početi educirati djecu o našim različitostima. 6. Motivirajte ih da sudjeluju u pomaganju drugima.
Čak i ako se ne smatrate tipom volontera, povremeno se uključite u humanitarne aktivnosti sa svojim djetetom za njihovu dobrobit. Posjetite skloništa za nezbrinutu djecu i potaknite ih na razmišljanje o vlastitim djelima dobrote. Ovaj pristup će potaknuti empatiju i usaditi vrijednosti koje želite vidjeti u njima – pravu bit ljubaznosti! 7. Potaknite ih da izraze svoje emocije. Baš kao i odrasli, svako dijete u različitim situacijama doživljava unutarnje sukobe vezane uz svoje emocije.
Kao odrasla osoba, shvaćate da ti osjećaji mogu biti vrlo snažni, a razgovor o njima može biti koristan. Slično se ponašaju i djeca; međutim, možda ne razumiju da su takve unutarnje borbe normalan dio života. AKO JE VAŠE DIJETE ZABRINUTO ZA ŠKOLU, NEMOJTE GA ZANEMARIVATI. Priznanje da su žrtve nasilja može biti poseban izazov za djecu. Kada skupe hrabrost da izraze svoje osjećaje roditeljima, to ukazuje na istinsku potrebu za pomoći. Jedan od najštetnijih odgovora koje roditelj može iskazati jest odbacivanje djetetovih briga.
Neophodno je da roditelji svojoj djeci usade važnost samoobrane, posebno u slučajevima teškog nasilja gdje je intervencija ključna. Poticanje šutnje i pasivnosti može dovesti do toga da dijete trpi zlostavljanje, njegujući stav prihvaćanja. Kako vrijeme prolazi, to može rezultirati osjećajem nemoći kako budu starili. Kada se suoči s raznim stresnim okolnostima, dijete može osjećati da nema kontrolu nad svojom okolinom i možda neće ni pokušati pokrenuti promjenu.
Da li vam se svidio naš današnji članaak, i kako vi zapravo odgajate vašu djecu? Da li koristite malo starije metode, ili ste jednostavno podlegli novim trendovima, i puštate djeci puno više od dozvoljenoga? Pišite nam vaša iskustva u komentarima….