Nakon što je obavila posao čišćenja poda u kupaonici, Silija Sejmur (34) imala je problem s dišnim putevima. Nakon toga je doživjela kolaps i odmah je prevezena u bolnicu. Nažalost, četiri dana kasnije preminula je.
“Mirror” izvještava da Silijina majka upozorava pojedince da ne kombiniraju izbjeljivač s drugim sredstvima za čišćenje nakon što je Silija doživjela opasnu kemijsku reakciju. Silija je nenamjerno pomiješala izbjeljivač sa sredstvom za čišćenje kupaonice na bazi amonijaka, što je rezultiralo burnom reakcijom. Unatoč tome što je udisala štetnu kombinaciju dok je marljivo čistila pod kupaonice, doživjela je jak napadaj astme.
Miješanje sredstava za čišćenje i udisanje nastalih para može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica, uključujući oticanje grla, teška oštećenja pluća, pa čak i komu ili smrt. Gutanje čak i male količine ovih proizvoda može izazvati oticanje i bol u usnama, usnoj šupljini i jednjaku, kao i simptome poput mučnine, povraćanja i krvi u stolici. Važno je napomenuti da je kupaonica često jedna od najzaraženijih zona u domu. Unatoč povremenom metenju i čišćenju, važno je redovito temeljito čistiti kupaonicu. Da biste to postigli, slijedite ovaj vodič u 7 koraka. Započnite fokusiranjem na gornja područja. Stavite ocat u plastičnu vrećicu, dovoljno da u potpunosti potopite glavu tuša, i pričvrstite je oko tuša preko noći. Ujutro je jednostavno isperite. Da biste očistili zavjese za tuširanje, jednostavno ih bacite u perilicu zajedno s običnim deterdžentom. Što se tiče vrata tuša, napravite pastu kombinirajući šalicu sode bikarbone s nekoliko kapi octa. Nanesite ovu pastu na vrata, ostavite da odstoji sat vremena, zatim ih obrišite krpom od mikrovlakana. Isperite sve ostatke i osušite krpom.
U razdoblju od sedam dana jednostavno se usredotočite na čišćenje tuš kade. Započnite tako da ga napunite ugodno toplom vodom i ostavite da nesmetano odstoji četvrt sata. Nakon toga nastavite ribati sve ostatke.
Nakon što je pranje završeno, provjerite jesu li svi oprani dijelovi temeljito osušeni. Osim toga, preporuča se otvoriti prozor kako bi se spriječilo nakupljanje viška vlage. Nanesite sredstvo za čišćenje na pločice, stolariju, plastiku i strop, a zatim pustite vruću vodu pod tušem dok se ne počne stvarati para (otprilike pet minuta). Nakon toga isključite tuš, izađite iz kupaonice, zatvorite vrata i ostavite da para i proizvod zajedno djeluju otprilike 20 minuta. Nakon toga čistom krpom obrišite sve površine. Za teško dostupna područja upotrijebite krpu od mikrovlakana. Na kraju završite proces čišćenja brisanjem poda. Stavite šalicu sode bikarbone u odvod i ostavite da odstoji nekoliko minuta prije ribanja i ispiranja vodom.
Nakon svake uporabe važno je pravilno očistiti četkicu za šalice. Postavite ga na vrh lovora i nanesite veliku količinu izbjeljivača na čekinje, dopuštajući da odstoji neko vrijeme. Nakon toga četku temeljito isperite tako da je prelijete vrčem obične vode.
Da biste očistili kistove, započnite punjenjem držača četkice toplom vodom i sapunicom. Ostavite da odstoji neko vrijeme prije nego što ulijete prljavu vodu u šalicu. Kada otvorite vodu, blistava slika mikroorganizama izbija iz šalice. Ključno je uvijek zatvoriti oči prilikom ispuštanja vode i uključiti ventilator za njihovo izbacivanje. Ako trenutno ne spremate kistove i leće u ormarić ispod umivaonika, preporučujemo da to počnete činiti.