Uoči Đurđevdana, koji Srpska pravoslavna crkva slavi u čast Svetog Đorđa, domaćinstva širom zemlje pripremaju se u skladu sa starim običajima koji imaju značajan simbolički značaj. Unatoč obilježavanju blagdana 6. svibnja, pripreme počinju već dan ranije, a cilj svih akcija je jedan – povećanje zdravlja, blagostanja i obilja u domu i kućanstvu. Večer koja prethodi Đurđevdanu ima izrazitu snagu.
Nakon što jedan član obitelji, najčešće ukućanin, ode u svijet prirode: šumu, livadu ili voćnjak – taj će ubrati mlade, zelene grane. Ove grane se kasnije koriste za ukrašavanje vrata ulaza, prozora, vrata i dodatnih zgrada, kao što su staje, staje i kuće. Ovo simbolički promiče produktivnu i rodnu godinu, a praksa je obično praćena izjavom: “Neka bude zdravlja, voća i usjeva u domu, polju, oboru i štali.” U nekim se krajevima ova tradicija održava u ranim jutarnjim satima na Jurjevo, dok će se u drugim krajevima ova tradicija izvoditi cijeli dan prije blagdana. Osim grana, skuplja se i razno bilje i cvijeće koje se spaja u vijence.
Ovi vijenci, koji se sastoje od đurđice, mlječike, maslačka i drugog bilja, vješaju se iznad ulaza u kuću i tamo ostaju svake godine, tijekom sljedećeg Đurđevdana. Vrijeme i trud uložen u njihovo tkanje smatra se izrazom poštovanja prema prirodi i prirodnim ciklusima života, osim toga, vjeruje se da blagotvorno djeluju na biljke. Još jedna značajna svečanost koja je prethodila prazniku bila je posvećena vodi. Domaćica navečer ispusti vodu iz zdjele u posudu, počne s drijenom, zatim doda sedum, zatim grab, jabuku i crveno jaje. Zatim će se ta voda ostaviti da odstoji preko noći ispod ruže u vrtu ili druge vrste cvjetnice, vjerujući da će to omogućiti blagodati prirode i svetost blagdana.
Na Jurjevo, tijekom jutra, svi članovi obitelji sudjeluju u umivanju ovom vodom. Svaki član obitelji ima jedinstvenu važnost u ovoj ceremoniji: Djeca – moraju biti zdrava i moćna kao dren Djevojke će pokušati privući i učiniti se poželjnima za dječake. Stariji ljudi: to je zdravlje i energija koja će ih održavati tijekom cijele godine. Vlasnik rezidencije – da je njegova rezidencija zaštićena i spokojna. Ovaj čin predstavlja i pročišćenje i duhovnu obnovu, a povezan je i s dubokom vezom s prirodom. Voda, biljke, svjetlost zore i predblagdanska tišina povezani su u snažan trenutak zahvalnosti i optimizma.
U nekim krajevima ljudi imaju tradiciju izrade križeva od ljeskovih grana, koji se zatim postavljaju u polja, vrtove ili u blizini zgrada, to se radi kako bi se izbjeglo loše vrijeme i tuča. To ne samo da pokreće fizičku zaštitu biljaka, već potiče i duhovno vjerovanje u sigurnost i potencijal kućanstva. Tradicija Dana svetog Jurja nije ograničena na vjerske ili legendarne obrede. Simboliziraju živu vezu između čovjeka i prirode, između obitelji i zajednice, između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U svakoj radnji, bilo da se radi o činu branja drijena, umivanja vodom, pletenju vijenca ili kićenju vrata, postoji želja za očuvanjem, unapređenjem i obranom života.
Mnoge obitelji slave Jurjevo kao početak novog doba, razdoblja u kojem se slavi prirodna snaga, proljeće, regeneracija i sloga među članovima obitelji. Taj dan je prilika da se prisjetite starih običaja, ali je i prilika da započnete novi život s poštovanjem. Dok sunce nebo probija i trava se rosi, vijenci oko kućnih pragova mirišu i ugodno mirišu. Na Jurjevo blagodati prirode u tišini slave oni koji poštuju prirodne ritmove i svetost svojih predaka. U tim su slučajevima zdravlje, obilje i dobrobit važniji od želja, već su molitva koja je utkana u svaki list i cvijet života.