– Za danas jedna priča koja nam dolazi iz Afrike, a tiče se jednog plemena, koje je itekako specifično i posebno. Mi govorimo o plemenu Masai, koje je jako posebno po pitanju obitelji, i kakve zapravo oni običaje imaju….
Pleme Masai, polunomadska autohtona etnička skupina koja se nalazi u Africi, uglavnom nastanjuje područja Kenije i sjeverne Tanzanije. Njihovi jedinstveni običaji, tradicija i nošnja pridonijeli su njihovom statusu jedne od najznačajnijih afričkih etničkih skupina. Turisti su često željni susreta s pripadnicima plemena Masai, a među njima se nerijetko stvaraju veze. Tako je žena podrijetlom iz Švicarske napustila svoj idilični život kako bi se udala za muškarca koji pripada plemenu Masai.
- Korin Hoffman, mlada i lijepa Švicarka, uživala je u gotovo besprijekornom životu obilježenom uspjehom. S vlastitim butikom i stabilnom romantičnom vezom, sve se okrenulo kada su ona i njezin partner 1987. odlučili otputovati u Keniju kao turisti. Nije ni slutila da će se njezin život dramatično promijeniti u toj afričkoj zemlji. Dok je putovala trajektom za Mombasu, grad u Keniji, Korin je susrela Maasai ratnika koji ju je ostavio potpuno očaran.
Bila je opčinjena njegovom crveno obojenom kosom, brojnim draguljima koji su ga ukrašavali i remenom koji je nosio oko struka. Iako su mnoge turiste zaintrigirali kenijski domoroci, čini se da je ona bila jedina žena koju je očarao upravo ovaj Maasai ratnik koji ju je potpuno oduševio. Godinama kasnije, napisala je knjigu “White Masai”, u kojoj je razotkrila zamršenost njihovog romantičnog putovanja. Ona je svog Maasai ratnika prikazala kao “fascinantno privlačnog muškarca”, dodajući da je “izgledao poput mladog Boga”.
Nakon ponovnog susreta s pripadnicima plemena Masai, koji su je prethodno vodili kroz Mombasu, protumačila je to kao znak. Tada je Korin imao 27 godina; vratila se kući, prodala svoj butik, raskinula vezu s dečkom i donijela odluku da napusti Švicarsku, najuređeniju zemlju na svijetu, i otputuje u Keniju u potragu za svojim ratnikom. “Ne mogu sa sigurnošću reći što on osjeća prema meni, no odmah sam sigurna u jednu stvar: ‘On osjeća isto što i ja’, izjavila je Korin u svojoj knjizi. “Osjetio sam neodoljiv poriv za potragom za ovim čovjekom, tražeći ga po cijeloj Keniji. Tri sam se mjeseca posvetio potrazi. Iscrpljenost i očaj su se pojavili i bojao sam se da ga više nikada neću sresti.
Međutim, naposljetku, jesam pronađite ga, a ja sam jednostavno bila zadovoljna da mirno sjedim”, ispričala je tijekom intervjua. Lketinga i Korin teško su komunicirali, a njihov intimni odnos bio je daleko od zadovoljavajućeg. Ipak, ostala je odlučna držati se uz njega. Boraveći u trošnoj kolibi svoje majke, poznatoj kao mania među Kenijcima, koja je izgrađena od štapova i kravlje balege, Korin je izdržao uvjete koji bi većinu ljudi odbili nakon samo nekoliko trenutaka. Ipak, tri i pol godine provela je unutar tih mračnih zidova, jedući kozje meso i pijuckajući čaj zaslađen mlijekom i krvlju.
Dok se Lketinga suzdržavao od izražavanja svojih osjećaja o cijeloj situaciji, Korin je odlučila ne analizirati je – jednostavno je slijedila svoje instinkte. Naposljetku, udala se za ovog ratnika na tradicionalnoj ceremoniji noseći bijelu vjenčanicu i uspjela je izbjeći predbračno obrezivanje zbog neistine koju je njezin suprug prenio plemenu, tvrdeći da je bila obrezana kao dijete. Korin nikada nije uspjela u potpunosti artikulirati svoje emocije u vezi s muškarcem kojeg je opisala u svojoj knjizi, opisujući ga kao impulzivnog, svojeglavog, pretjerano ljubomornog, neodgovornog i sklonog vrijeđanju, među ostalim osobinama.
Ostao je nerazjašnjen osjećaj koji ju je natjerao da napravi drastičan zaokret u životu i otputuje u Keniju, jer nije ni slutila što je tamo čeka. Korin kaže da se nakon prvog susreta s Lketingom osjećala kao da se vratila kući, doživljavajući “osjećaj pripadnosti, kao da je locirala svoju obitelj i zajednicu.