Sastojci:
Za izradu ovih ukusnih kolačića potrebno vam je 100 g keksa, 300 ml mleka, 600 g šumskog voća, 100 g šećera, 50 g kukuruznog škroba, 100 ml vode, 800 ml mleka, 125 g šećera, 160 g praška za puding sa ukusom vanile, 200 g maslaca, 200 g tamne čokolade i 150 ml slatke pavlake.
priprema:
U lim za pečenje promjera 23 cm slažite kekse namočene u mlijeko.
Nakon što pomiješate šumsko voće sa šećerom i prahom, nastavite s ugradnjom otopljenog kukuruznog škroba u vodi, dopuštajući smjesi da se zgusne. Kad se smjesa zgusne pažljivo prelijte preko kolača i ostavite da se ohladi 30 minuta.
U loncu pomiješajte mlijeko, šećer i puding od vanilije i skuhajte. U mikseru umutiti maslac i puding, pa smjesu preliti preko voća. Ostavite da se ohladi još 30 minuta.
Na kraju sjedinite slatko vrhnje s otopljenom čokoladom i smjesu nakapajte na kolač.
Nakon što je odstajao u hladnjaku otprilike jedan sat i postigao nižu temperaturu, spreman je za posluživanje. Kako divno!
BONUS TEKST:
Evolucija i Budućnost Obrazovanja
Uvod
Obrazovanje je temelj svakog društva, oblikujući buduće generacije i pripremajući ih za izazove koje nosi svet. Kroz vekove, obrazovni sistemi su se razvijali, prilagođavajući se promenama u društvu, ekonomiji i tehnologiji. U savremenom svetu, globalizacija i tehnološke inovacije pokreću nove promene u obrazovanju, stvarajući prilike za unapređenje metoda učenja i pristupa znanju. Ovaj tekst istražuje evoluciju obrazovanja, trenutne trendove i izazove, kao i perspektive za budućnost.
Istorija Obrazovanja
Antički Period
Obrazovanje ima dugu istoriju koja seže hiljadama godina unazad. U antičkom svetu, obrazovni sistemi su bili usmereni na obuku elite. U drevnom Egiptu, obrazovanje je bilo dostupno samo za sinove plemića i sveštenika. Grčka je razvila dva dominantna obrazovna sistema: spartanski, koji se fokusirao na fizičku obuku i vojnu disciplinu, i atinski, koji je naglašavao filozofiju, umetnost i nauku. Platonova Akademija i Aristotelov Licej postali su prototipi za moderne univerzitete.
Srednji Vek
Tokom srednjeg veka, crkva je preuzela ključnu ulogu u obrazovanju. Monasterije su postale centri učenja, a obrazovanje je bilo fokusirano na teologiju i latinski jezik. U ovom periodu su osnovani prvi univerziteti u Evropi, kao što su Univerzitet u Bolonji, Oksfordu i Parizu. Ovi univerziteti su postavili temelje za moderno visoko obrazovanje.
Renesansa i Prosvetiteljstvo
Renesansa je donela oživljavanje interesovanja za klasične nauke i umetnosti. Obrazovanje se proširilo izvan crkve, postajući dostupno širem krugu ljudi. Prosvetiteljstvo je dalje naglašavalo važnost razuma, nauke i individualnog obrazovanja. Filozofi kao što su Džon Lok i Žan-Žak Ruso zagovarali su obrazovanje koje razvija kritičko mišljenje i priprema pojedince za aktivno učešće u društvu.
Savremeno Obrazovanje
Industrijska Revolucija i Masovno Obrazovanje
Industrijska revolucija je transformisala obrazovni sistem, stvarajući potrebu za masovnim obrazovanjem kako bi se pripremili radnici za fabrike i industriju. Obrazovni sistemi su postali standardizovani, sa fokusom na osnovne veštine kao što su čitanje, pisanje i aritmetika. Obavezno obrazovanje postalo je zakon u mnogim zemljama, omogućavajući pristup obrazovanju za sve društvene slojeve.
Digitalna Revolucija
Dolaskom digitalne revolucije, obrazovanje je ušlo u novu eru. Tehnologija je omogućila pristup informacijama i resursima na način koji je ranije bio nezamisliv. Online kursevi, digitalni udžbenici i edukativne aplikacije transformisali su način na koji učenici stiču znanje. Virtualne učionice i platforme za učenje na daljinu omogućavaju obrazovanje bilo gde i bilo kada.
Trendovi i Inovacije u Obrazovanju
Personalizovano Učenje
Jedan od ključnih trendova u savremenom obrazovanju je personalizovano učenje. Tehnologija omogućava prilagođavanje nastavnih planova i programa individualnim potrebama učenika. Algoritmi za adaptivno učenje analiziraju napredak učenika i prilagođavaju sadržaj kako bi se obezbedilo optimalno učenje. Ovaj pristup pomaže učenicima da uče svojim tempom i na način koji im najviše odgovara.
Projektno Učenje
Projektno učenje je metoda koja stavlja učenike u središte procesa učenja, angažujući ih u stvarnim problemima i projektima. Ovaj pristup razvija kritičko mišljenje, kreativnost i saradnju, pripremajući učenike za izazove izvan učionice. Projektno učenje često uključuje međupredmetne teme, povezujući znanje iz različitih oblasti u celovitom pristupu.
STEM Obrazovanje
STEM (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) obrazovanje postaje sve važnije u savremenom svetu. S obzirom na ubrzan razvoj tehnologije i potrebu za inovacijama, STEM obrazovanje priprema učenike za buduće karijere u ovim oblastima. Programi STEM obrazovanja često uključuju praktične aktivnosti i istraživačke projekte, podstičući učenike da razvijaju analitičke i tehnološke veštine.