U nastavku našeg današnjeg članka, govorićemo o jednoj jako misterioznoj i često neshvaćenoj pojavi – porodičnom prokletstvu. Naime, stara je legenda da neko zna ponijeti sa sobom prokletstvo svojih predaka….

Mnogi ljudi, suočeni s teškim okolnostima u životu, traže objašnjenja u dubljim, duhovnim uzrocima, pa se često postavlja pitanje da li greške, gresi ili čak prokletstva iz prošlih generacija mogu ostaviti traga na životima njihovih potomaka. Ovo pitanje izaziva tihu zabrinutost, pa čak i strah kod mnogih, jer se čini da neka sudbinska sila upravlja događajima iz senke.

Otac Gojko Perović, protojerej-stavrofor Srpske pravoslavne crkve, paroh pri Crkvi Svetog Đorđa u Podgorici i arhijerejski namesnik podgoričko-kolašinski, poznat je po mudrim i smirenim tumačenjima savremenih duhovnih dilema. Kroz svoje bogato iskustvo u duhovnom vođstvu i razgovorima sa vernicima, stekao je veliko poštovanje i poverenje. Njegove reči mnogima su pružile utehu, snagu i nadu, posebno u trenucima kada se suočavaju sa nevidljivim, ali teškim životnim teretima.

Otac Gojko se u svom najnovijem obraćanju osvrće na jedno od pitanja koje često tišti vernike: da li grehovi naših predaka utiču na naše živote? Da li su naše nesreće samo posledica ličnih izbora, ili postoji neka nevidljiva sila koja se prenosi s kolena na koleno?

Zabrinutost oko takozvanih naslednih grehova najčešće dolazi od ljudi koji osećaju da čine dobro, a ipak nailaze na nevolje koje deluju nezasluženo. Ponekad se, kada sve drugo deluje besmisleno ili nepravedno, javlja osećaj da je uzrok negde daleko u prošlosti – među postupcima davno preminulih članova porodice. Takvo razmišljanje može izazvati osećaj nemoći i tuge, a ponekad i strah od Božije kazne.

Međutim, otac Gojko jasno ističe da ovakve misli ne treba da opterećuju dušu. „To ne bi trebalo da nas opterećuje. Ako nešto postoji, to samo Bog zna,“ rekao je on, ukazujući na to da je vera poziv na poverenje u Božiju milost, a ne na život u stalnom strahu i krivici. Pravoslavno učenje nas uči da krštenje briše svaki greh, pa čak i onaj koji bi, po nekom ljudskom shvatanju, mogao doći iz prošlih pokolenja.

Krštenje, kako objašnjava otac Gojko, nije samo simbol vere, već stvarni početak novog života. „Svako ko se krstio, započeo je novi život. Sve što je bilo pre, kroz gene i krv, opere se u vodi krštenja,“ naglašava on. Ova izjava nosi snažnu poruku nade – da svako, bez obzira na porodičnu istoriju, ima pravo na duhovnu slobodu i čistoću.

Kroz krštenje, čovek se oslobađa od svakog duhovnog tereta koji bi mogao proizaći iz prošlosti. To je čin očišćenja, obnavljanja, ali i potvrda Božije ljubavi i prisustva u životu vernika. Pravoslavna vera jasno uči da niko nije osuđen da nosi tuđe grehe – svaki čovek ima priliku da kroz veru i pokajanje izgradi svoj odnos s Bogom.

Na pitanje da li postoje porodični blagoslovi ili prokletstva, otac Gojko odgovara jasno – to je stvar Božije volje. „Da li postoji blagoslov ili prokletstvo na porodicu, to je pitanje Božije volje, a mi to ne možemo ispraviti. Ono što možemo je da živimo pobožno,“ poručuje on. Drugim rečima, ne možemo znati ili kontrolisati sve tajne Božijeg plana, ali možemo da činimo dobro, da budemo pošteni i da se trudimo da svakodnevno živimo u skladu sa verom.

Na kraju, otac Gojko podseća da prava snaga vere leži u prihvatanju Božije volje i življenju u skladu s Jevanđeljem. „Naš život počinje krštenjem, i od tada živimo potpuno novi život,“ kaže on. Ovo nije samo teološka tvrdnja, već poziv svakome da se oslobodi prošlosti, da prestane tragati za skrivenim uzrocima patnje i da se okrene životu ispunjenom molitvom, ljubavlju i služenjem Bogu i bližnjima.

Otac Gojko Perović nas podseća na ključnu istinu pravoslavne vere – dokle god verujemo u Boga i trudimo se da živimo pobožno, ne postoji sila iz prošlosti koja može da nas odvoji od Božije ljubavi. Porodična istorija, iako može nositi bolne priče, ne mora definisati naš život. U veri pronalazimo novi početak, snagu i slobodu, a kroz krštenje postajemo deca Božija, spremna da kroče ka svetlosti, oslobođena svakog duhovnog nasleđa koje nas opterećuje.

Preporučeno