U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jako zanimljivu priču, a koja je povezana sa misterioznim nestancima diljem svijeta…

Bakeberg je imala svega 20 godina kada je 7. jula 1962. godine nestala iz svog doma u malom američkom gradu Ridsburgu, u saveznoj državi Viskonsin. Njena iznenadna i tiha odluka da napusti dotadašnji život zauvijek je obilježila njenu porodicu, ali i čitavu lokalnu zajednicu koja je decenijama nagađala šta se dogodilo te ljetnje subote.

U izjavi za medije, šerif okruga Sok, Čip Majster, izjavio je da je istraga nakon više od 60 godina konačno došla do zaključka – nestanak je bio rezultat lične odluke Bakeberg da pobjegne iz toksičnog i nasilnog porodičnog okruženja. Prema njegovim riječima, nije bilo dokaza koji bi ukazivali na krivično djelo, niti na sumnju u bilo kakav oblik prisilnog nestanka.

„Slučaj je bio zamrznut godinama. Međutim, zahvaljujući modernim alatima i porodičnoj genealogiji, uspjeli smo da rasvijetlimo sudbinu žene za kojom se tragalo više od šest decenija“, rekao je šerif.

Dodao je i da Bakeberg danas živi van Viskonsina, ali iz poštovanja prema njenoj privatnosti i bezbjednosti, nije želio da otkrije njenu tačnu lokaciju.

Prema podacima neprofitne organizacije za zastupanje nestalih osoba u Viskonsinu, Bakeberg je u vrijeme nestanka bila majka dvoje male djece i udata još od svoje 15. godine. Takav brak, iako danas gotovo nezamisliv, u nekim dijelovima SAD-a pedesetih i šezdesetih godina bio je legalan, pa čak i društveno prihvatljiv, iako je često donosio ozbiljne posljedice po maloljetne djevojke koje su prerano ulazile u porodične obaveze.

Samo nekoliko dana prije nego što je nestala, Bakeberg je podnijela krivičnu prijavu protiv svog muža, optužujući ga za fizičko nasilje i prijetnje smrću. To je, prema riječima istražitelja, vjerovatno bio prelomni trenutak koji je nagnuo mladu ženu da se odluči na bijeg, i to bez prethodnog plana ili podrške.

Na dan nestanka, otišla je od kuće pod izgovorom da mora pokupiti platu iz lokalne tekstilne fabrike, u kojoj je bila zaposlena. Umjesto povratka kući, krenula je u potpuno drugačijem pravcu – u slobodu.

Prema tadašnjem policijskom izvještaju, četrnaestogodišnja djevojčica koja je u to vrijeme čuvala Bakeberginu djecu svjedočila je da su njih dvije stopirale do glavnog grada Viskonsina, Medisona, a zatim autobusom produžile do Indijanapolisa, udaljenog oko 480 kilometara. Dadilja se brzo uplašila i odlučila vratiti kući, dok je Bakeberg ostala – posljednji put viđena na autobuskoj stanici u Indijanapolisu.

Uprkos povremenim tragovima i svjedočenjima, slučaj je brzo zahladnio i bio prepušten zaboravu, sve dok početkom ove godine detektivi nisu ponovo otvorili dokumentaciju i počeli pretraživati bazu podataka pomoću modernih metoda.

Preokret zahvaljujući porodičnoj genealogiji

Detektiv Isak Hanson, koji je konačno riješio slučaj, otkrio je da je odlučujući trag došao preko online platforme za istraživanje porodičnih stabala. Na toj platformi, sestra nestale žene je napravila javni porodični profil, nadajući se da će jednog dana pronaći odgovore.

„Kada sam uporedio podatke iz tog profila sa starim slučajem nestanka, sve se poklopilo“, rekao je Hanson za lokalnu televizijsku stanicu WISN.

Kontaktirao je lokalne vlasti u okrugu u kojem Bakeberg sada živi i nakon toga direktno razgovarao s njom telefonom. Razgovor je trajao 45 minuta i, kako kaže detektiv, bio je miran, iskren i dirljiv.

„Stičem utisak da je jednostavno odlučila da nastavi dalje. Bila je odlučna, srećna i uvjerena da je uradila ono što je morala. Nije se pokajala“, rekao je Hanson.

Bakeberg je, kako saznajemo, nakon bijega izgradila novi život – promijenila je ime, radila razne poslove i više puta se selila kako bi ostala anonimna. U međuvremenu je zasnovala novu porodicu. Iako nikada nije zvanično proglašena mrtvom, za porodicu koju je ostavila iza sebe, ona je godinama bila bolna i nerazjašnjena rana.

Ovaj slučaj još jednom pokazuje koliko moćni mogu biti moderni alati poput porodične genealogije, ali i koliko je važno da svaka istraga, ma koliko stara bila, dobije pažnju i šansu za pravdu – ili barem za istinu.

Preporučeno