U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jedan jako koristan savjet i trik, kako da riješite higijenu vaše perilice za veš. Naime, ladica u koju ide omekšivač i deterdžent, zna da bude jako zaprljana, i onda djeluje stvarno i jako prljavo…..
Prepoznavanje problema s perilicom rublja i uklanjanje prljavštine i kamenca može biti prilično skupo, ali svakako ne mora biti. Stoga odabiranje pristupa čišćenju „uradi sam“ može dovesti do ušteda. Kako biste održali svoju perilicu rublja u izvrsnom stanju i osigurali da izgleda kao nova, važno je razumjeti nekoliko jednostavnih savjeta kako biste izbjegli potencijalno oštećenje. Pogledajte vodič dostupan na portalu Sovkus. Za optimalan učinak, čišćenje spremnika perilice je ključno.
Kako bi vaša perilica radila učinkovito, potrebno je redovito održavanje jer se s vremenom može pojaviti nakupljanje kamenca i deterdženta. Ovo nakupljanje može oštetiti vašu perilicu rublja i umanjiti kvalitetu vašeg rublja. Nakupljanje prljavštine može uzrokovati začepljenja koja blokiraju odvod, što dovodi do neadekvatnog ispuštanja deterdženta i potencijalno rezultira neugodnim mirisom iz perilice rublja. Povećanjem čistoće ovog uređaja možete produžiti i njegov vijek trajanja. Potrebni materijali uključuju 50 grama vodikovog peroksida, 3 žličice sode bikarbone i 3 žličice deterdženta za pranje rublja. Za nastavak dobro promiješajte sve sastojke.
Pažljivo izvadite dozator deterdženta i nanesite pripremljenu smjesu u debljem sloju po njegovoj površini. Ostavite ga da odstoji 15 do 30 minuta, ovisno o tome koliko je kontaminiran. Nakon što to vrijeme prođe, spužvicom ga isperite, a zatim dobro isperite pod mlazom vode. Isti ovaj proizvod učinkovit je i za čišćenje bubnja perilice rublja. Dobio sam savjet o perilicama rublja od prijatelja čija je supruga bila vješt tehničar u tom području (sada u mirovini, ali još uvijek nudi pomoć onima kojima je potrebna). Pokušajte; zadovoljstvo je zajamčeno! Najbolja povratna informacija je da njihova perilica savršeno radi više od 20 godina, bez plijesni, neugodnih mirisa i naslaga kamenca.
Često ga koristim i iako mnogi predlažu korištenje octa, smatram da je ova metoda učinkovitija za moje potrebe. Važno je napomenuti da je ovaj pristup čišćenju zaista potreban samo s vremena na vrijeme. Obično čistim na ovaj način svaka 2 do 3 mjeseca. Za učinkovito uklanjanje naslaga kamenca iz grijaćeg elementa, korištenje obične limunske kiseline je najjednostavniji pristup. Dodajte 100-200 g limunske kiseline u odjeljak za deterdžent i pokrenite ciklus pranja na 60 stupnjeva.
Ova nekomplicirana tehnika temeljito čisti perilicu rublja i uklanja kamenac s njezinih ključnih dijelova, posebice bubnja i grijača. Provjerite je li i gumena brtva perilice čista. Pomiješajte 1 žlicu limunske kiseline s pola litre vode. Uronite krpu u ovu otopinu, pazeći da je dobro zatvorena iznutra. Spore plijesni, naslage i zemlja će nestati. Primjenom ovih metoda čišćenja vaša perilica rublja ostat će znatno čišća i učinkovito funkcionirati mnogo godina unaprijed. Prema riječima čitateljice Pete, perilicu rublja, osobito onu staru oko dvije godine i često korištenu, nužno je čistiti, čak i za pranje na nižim temperaturama. Nedavno je moj suprug primijetio da su njegove košulje izgubile prijašnji svježi miris.
Iako nisam puno razmišljala o ovoj promjeni, moja svijest o mirisu se smanjila tijekom porodiljnog dopusta, jer nisam toliko angažirana u pranju rublja. Ipak, počeo sam shvaćati da je neugodan miris koji se širi iz perilice rublja i rublja sasvim drugačiji od onoga što bi trebao biti. Prijateljica je iznijela svoje stajalište o boosteru za koji je saznala iz televizijske emisije. Prema navedenim informacijama, izvor neugodnog mirisa su ostaci praha, prljavštine i masti koji se ne tope na nižim temperaturama, zadržavaju se u perilici i stvaraju neugodan miris.
Za uklanjanje ovih ostataka mogu se koristiti standardne tablete za pranje posuđa. Isprobao sam ovu metodu i uspješno otapa masnoću i naslage. Postupak je jednostavan: stavite 2 tablete u perilicu rublja, namjestite temperaturu na 90 stupnjeva i pustite praznu perilicu. Ova tehnika se pokazala učinkovitom u uklanjanju svih neželjenih mirisa iz rublja. Kao rezultat toga, provodim ovaj postupak najmanje jednom svaka tri mjeseca.
Posljednjih deset godina stvaram i koristim vlastiti domaći prašak Calgonit (kamenožder) koji mi je omogućio besprijekorno funkcioniranje perilice rublja. Također sam ga preporučio prijateljima koji se bore s kamencem ili neugodnim mirisima, i oni su također otkrili da je učinkovit. Za izradu domaćeg kamenja trebat će vam sljedeći sastojci: 2 dijela sode za pranje, koja djeluje kao baza i osigurava da voda koja se koristi za pranje perilice bude visoke kvalitete. Zatim uključite 2 porcije sode bikarbone, koja je učinkovita u razgradnji masti.
Preporučljivo je koristiti 2 dijela limunske kiseline umjesto 1 dijela prema originalnom receptu. Ova kiselina povećava učinkovitost čišćenja, ima antibakterijska svojstva, pomaže u otapanju kamenca i daje ugodan miris. Za omekšavanje vode koristi se jedan dio nejodirane soli. Sastojke treba temeljito promiješati i staviti u posudu koja se može zatvoriti. Za čišćenje obično koristim oko 4 do 5 žlica, stavljam ih u praznu perilicu rublja i odabirem ciklus od 90 stupnjeva. Osim toga, dodam 1 žlicu izravno u bubanj tijekom svakog pranja; ovo ne samo da pomaže omekšati vodu, već i čisti perilicu pri svakoj upotrebi. Ovaj proizvod također je učinkovit za korištenje u perilici posuđa.