– Mašina zaa pranje rublja, oduvijek je bila problem, jer se neki propratni dijelovi jako brzo zaprljaju. Naime, danas ćemo govoriti o posudi u koju se sipa deterdžent, jer se ona jako brzo zaprlja, a danas vam donosimo jedan prirodan trik za njenu higijenu…..
S uklanjanjem kamenca i prljavštine možete se pozabaviti sami bez potrebe stručnjaka, osim u slučaju specifičnih mehaničkih oštećenja izazvanih kamencem. Rješavanje problema s perilicom rublja ne mora uvijek biti skupo.
Zapravo, ako se sami bavite čišćenjem, možete uštedjeti novac! Međutim, važno je naučiti neke korisne savjete kako biste osigurali da se postupak obavi sigurno. Započnite s čišćenjem spremnika za vodu u perilici rublja. Kako vrijeme prolazi, može doći do nakupljanja ostataka deterdženta i kamenca unutar perilice, što dovodi do potencijalnog oštećenja i smanjenja učinkovitosti pranja. Kako biste riješili ovaj problem, napravite jednostavnu mješavinu sapuna za pranje rublja, vodikovog peroksida i sode bikarbone.
Nanesite ovu smjesu na površinu dozatora, pustite da počne djelovati i zatim je isperite. Učinkovit način uklanjanja kamenca s grijaćih tijela je primjena limunske kiseline. Stavljanjem u odjeljak za deterdžent i izvođenjem ciklusa pranja na visokoj temperaturi, vaša perilica vratit će se u gotovo novo stanje. Za čišćenje gumene brtve perilice upotrijebite mješavinu vode i limunske kiseline koja će učinkovito iskorijeniti prljavštinu i plijesan. Ako primijetite neugodne mirise, upotreba tableta za pranje posuđa na visokoj temperaturi može ih ukloniti.
Kako biste produžili životni vijek svoje perilice, napravite DIY “Jedača kamenja” miješanjem sode za pranje, sode bikarbone, limunske kiseline i soli. Ova mješavina poboljšava i čistoću i svježinu vaše perilice rublja, čime se povećava njezina trajnost. Pridržavajući se ovih korisnih savjeta i trikova, vaša će perilica rublja ostati besprijekorna i besprijekorno funkcionirati dugi niz godina!
DODATNI SADRŽAJ
Jučer je obilježen Svjetski dan Alzheimerove bolesti, a Udruženje za Alzheimerovu bolest Srbije ističe hitnu potrebu za značajnim djelovanjem na poboljšanju postojećeg stanja. Svaki se rujan prepoznaje kao Svjetski mjesec Alzheimerove bolesti, svjetska inicijativa osmišljena za podizanje svijesti i borbu protiv stigme, pri čemu je 21. rujna posebno označen kao Svjetski dan Alzheimerove bolesti. Ova vrsta demencije i dalje je najraširenija, a lijek nažalost još uvijek nije dostupan.
Alarmantna statistika pokazuje da više od 55 milijuna ljudi u svijetu živi s demencijom, a više od 140.000 njih živi u Srbiji. Projekcije pokazuju da bi u roku od nešto više od pet godina ovaj globalni broj pacijenata mogao eskalirati na 78 milijuna. Zabrinjavajući aspekt ove stvarnosti je da čak 75 posto oboljelih od demencije diljem svijeta ostaje nedijagnosticirano. Borbu protiv ovog stanja ometaju nedostatak svijesti, stalna stigma, dezinformacije i diskriminacija, zbog čega mnogi često propuštaju rane znakove upozorenja. Rana dijagnoza, međutim, može otvoriti put potpori koja pojedincima omogućuje dulji, kvalitetniji i dostojanstveniji život.
“U početku to nismo prepoznali. Naše su nas predrasude navele da mislimo da je zaboravnost jednostavno normalan aspekt starenja, što nas je dovelo do povezivanja demencije sa starošću. Trebale su nam tri bolne i neizvjesne godine prije nego što smo moju majku konačno doveli do liječnice, gdje je dobila točnu dijagnozu i lijekove koji su ublažili njenu agresiju i nemir“, priča gospođa S.S., koja već 15 godina brine o svojoj majci oboljeloj od demencije.
Srpska udruga za Alzheimerovu bolest navodi da je demencija glavni uzrok invaliditeta i ovisnosti među starijim osobama, ističući da su naši zdravstveni i socijalni sustavi neadekvatno pripremljeni za rješavanje sadašnjih i budućih potreba oboljelih. Osim toga, demencija je sedmi vodeći uzrok smrti u svijetu i ima značajne ekonomske implikacije. Trenutačno se svjetski godišnji trošak povezan s demencijom procjenjuje na 1,3 bilijuna dolara, a očekuje se da će brojka porasti na 2,8 bilijuna dolara do 2030. godine.