Film “Nacionalna klasa” postao je veoma popularan kada je prikazan u bioskopima 1978. godine. Glavni glumac, Dragan Nikolić, koji je u ovoj dramakomediji tumačio lik vozača trkačkih automobila Branimira Mitrovića Flojda, stekao je veliku slavu zahvaljujući ovoj ulozi.

  • I sada je ovaj film ostao zapamćen, često se vraća u medije i na društvenim mrežama raznim umetcima ili intrigantnim sadržajima. Nedavni primjer dogodio se na društvenoj mreži “X”, gdje je objavljena fotografija Dragana Nikolića iz filma, uz opis:

  • Vidio sam Floyda bezbroj puta, ali nikad nisam primijetio natpis na njegovom kombinezonu. Jeste li ikada primijetili da je krvna grupa vozača istaknuta na kombinezonu?Konkretno, to je u slučaju nesreće, da se utvrdi krvna grupa ozlijeđenog pojedinca.

– Krvna grupa sada je prikazana na vratima vozila, osiguravajući brzu komunikaciju informacija, budući da ozlijeđeni vozač ili putnik mogu doživjeti ozbiljno krvarenje prije nego što ih spasioci uspiju izvući. Ova metoda omogućuje pravovremenu pripremu tražene krvne grupe, jer se oznake na uniformama lako mogu zamrljati, poderati ili na neki drugi način ugroziti, što je navedeno u jednom komentaru ispod fotografije. Drugi je komentator rekao da bi ovo bilo izvrsno kviz pitanje, dok su neki duhovito primijetili kako je taj detalj prešućen isključivo u Gagu Nikoliću.

BONUS TEKST:

Bosiljak (Ocimum basilicum) je jedna od najpoznatijih i najčešće korišćenih aromatičnih biljaka u svetu. Potekao je iz tropskih područja Azije, a danas je neizostavan deo mnogih kuhinja, posebno mediteranske i azijske. Ova biljka ima izrazito prepoznatljiv, osvežavajući miris i karakterističan ukus koji varira od slatkastog do blago ljutog, zavisno od vrste. Postoji više sorti bosiljka, uključujući slatki bosiljak, ljubičasti bosiljak, tajlandski bosiljak i limunski bosiljak, a svaka sorta ima svoje specifične arome i upotrebu.

Upotreba bosiljka u kulinarstvu
U kuhinji, bosiljak se koristi svež ili sušen, iako je svež bosiljak najcenjeniji zbog intenzivnog ukusa i arome. Najpoznatija upotreba bosiljka je u pripremi pesta – tradicionalnog italijanskog sosa koji se pravi od bosiljka, pinjola, belog luka, maslinovog ulja i parmezana. Osim pesta, bosiljak je ključni sastojak u mnogim jelima poput pica, salata, pasti i supa. U kombinaciji sa paradajzom, bosiljak daje poseban, uravnotežen ukus, zbog čega je često deo recepata za sosove od paradajza ili salate poput “Caprese” salate, koja spaja paradajz, mocarelu i bosiljak.

Lekovita svojstva bosiljka
Pored svoje kulinarske vrednosti, bosiljak je poznat i po brojnim lekovitim svojstvima. Sadrži mnoge korisne supstance, uključujući antioksidanse, flavonoide, eterična ulja i vitamine A, C i K. Zbog bogatstva antioksidanasa, bosiljak pomaže u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa i upala. Takođe se smatra da ima antimikrobna svojstva, što ga čini korisnim u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija.

Bosiljak se tradicionalno koristi u narodnoj medicini za poboljšanje probave, smirivanje želuca i ublažavanje gasova. Eterično ulje bosiljka često se koristi za ublažavanje stresa i anksioznosti jer deluje umirujuće na nervni sistem. U nekim kulturama, čaj od bosiljka koristi se za smirenje kašlja i prehlade.

Uzgoj bosiljka
Bosiljak je jednostavna biljka za uzgoj i može se uspešno gajiti u bašti ili u saksijama na terasi ili prozoru. Preferira sunčana mesta sa dovoljno toplote, jer ne podnosi hladne uslove. Tlo treba da bude vlažno, ali dobro drenirano. Bosiljak zahteva redovno zalivanje, ali ne previše, jer prekomerna vlažnost može izazvati truljenje korena. Najbolje je brati listove redovno kako bi biljka nastavila da raste i da se razgranava. Ukoliko se ne bere redovno, bosiljak može procvetati, što može uticati na smanjenje arome lišća.

Preporučeno