Mnogo je poznatih osoba sa javne scene, koji su u posljednjih par godina obolili od najteže bolesti na svijetu. Radi se o tumoru, za kjojeg je idealna kombinacija, da se dozna na vrijeme kada se oboli i da se krene sa terapijama….
Prije više od desetljeća cijenjeni voditelj Dejan Pantelić suočio se s potresnom viješću da mu je dijagnosticiran rak krajnika. Započeo je svoj put liječenja, koji se, srećom, pokazao uspješnim. Oni koji su bili pažljivi mogli su čuti voditeljev promukli glas, jasan znak ove skrivene bolesti. Tijekom posebnog događanja Dejan Pantelić podijelio je svoje iskustvo upoznavanja sa svojim stanjem i simptomima s kojima se suočavao. U ranoj fazi bolesti, zdravstveni djelatnici ističu poteškoće u postavljanju točne dijagnoze.
Tipično, bolest se identificira tek nakon što je napredovala u okolna tkiva, jezik ili limfne čvorove. Čest znak raka krajnika je poteškoće s gutanjem, koje je često povezano s osjećajem zadržavanja hrane u grlu. Dodatni simptomi mogu se sastojati od povećanja jednog krajnika, pojavljivanja krvi u slini, boli u ustima, dugotrajnih ranica ili čireva u ustima, osjećaja grebanja u grlu, poteškoća s govorom, jake boli u uhu i nemogućnosti podnošenja citrusa. S vremenom je počeo rasti i vršiti pritisak na jednu od njegovih žlijezda. Posavjetovao se s nekoliko liječnika, ali nije osjetio nikakvu bol.
Naučio je da rak obično ne uzrokuje bol u svojim ranim fazama, iako to može postati očito kasnije. Krvne pretrage pokazale su izvrsne rezultate, a nikada nije pušio niti konzumirao alkohol. U početku se činilo da mu je krajnik zdrav. Tek nakon velikog kirurškog zahvata otkriven je skriveni problem ispod krajnika. Vijest o njegovoj teškoj bolesti pogodila ga je kao najsnažniji udarac, oslobodivši bujicu emocija u njemu.
Suočen sa surovom stvarnošću da se mora boriti za svoj život, a istovremeno se brinuti za svoju malu djecu, obratio se psihijatru za savjet. U tom se trenutku zatekao kako tuguje za onim što je smatrao neuspjehom da adekvatno nauči svog sina Vukašina igrati nogomet i žali što nije bio odsutan da isprati svoju kćer Lanu na prvi dan škole. Ti su tereti pritiskali njegov duh, pretvarajući ovo u izuzetno izazovno iskušenje. Jedan od za njega najčudnijih slučajeva dogodio se kada ga kći nije prepoznala nakon što je tijekom terapije izgubio 20 kilograma.
Ovo iskustvo, u kombinaciji s prezirnim reakcijama mnogih ljudi, navelo ga je da se fotografira za medije kao dokaz svoje otpornosti i predanosti. Pantelić je ispričao da je stvorio jedinstveni skup rituala koji je zaokupio pažnju liječnika u njegovoj domovini i Njemačkoj. Naglasio je važnost koncentriranja na osobne izazove i suradnje s pružateljima zdravstvenih usluga u takvim vremenima.
DODATNI TEKST:
Izraz “karcinogeni spoj” opisuje kemijske tvari koje mogu uzrokovati ili povećati rizik od razvoja raka kod ljudi. Ovi spojevi mogu potjecati iz niza izvora, uključujući industrijske procese, potrošačke proizvode i zagađivače okoliša, a mogu se pronaći u raznim materijalima, proizvodima i elementima okoliša poput zraka, vode i tla. Dolje je popis identificiranih karcinogena zajedno s njihovim izvorima.
Benzopireni, koji su organski spojevi, obično nastaju tijekom nepotpunog izgaranja organskih materijala kao što su duhan, fosilna goriva, određena hrana (poput prženih ili dimljenih proizvoda) i kroz razne industrijske procese. Azbest je nekoć bio naširoko korišten materijal u građevinarstvu zbog svojih vrhunskih izolacijskih svojstava, ali sada je poznat po svom negativnom utjecaju na zdravlje dišnog sustava. Udisanje azbestnih vlakana povezuje se s pojavom teških plućnih bolesti, uključujući rak pluća i mezoteliom. Osim toga, određene plijesni koje se razvijaju na raznim namirnicama, posebice žitaricama, orašastim plodovima i suhom voću, često sadrže otrovne tvari koje se nazivaju aflatoksini.
Bitno je prepoznati da su PCB-i klasificirani kao tvari koje mogu uzrokovati rak kod ljudi. Formaldehid, kemikalija koja se koristi u nizu industrijskih primjena, uključujući građevinske materijale, ljepila, dezinfekcijska sredstva i lakove, može predstavljati opasnost po zdravlje. Produljena izloženost formaldehidu može povećati šanse za razvoj određenih vrsta raka, poput raka nosa i krvnih žila. Kako bi se smanjio rizik od izlaganja, ključno je razumijevanje izvora ovih kancerogenih tvari i provedba odgovarajućih mjera opreza. Ispod su primjeri ovih tvari zajedno s njihovim podrijetlom.