Kanada je stekla reputaciju nacije koja obiluje raznolikim poslovnim izgledima, što predstavlja izvanrednu priliku za stvaranje značajnog prihoda. Sa svojom nepokolebljivom gospodarskom stabilnošću i širokim nizom industrija, Kanada se može pohvaliti iznimno velikodušnim plaćama. Ove povoljne okolnosti očarale su pojedince iz cijelog svijeta, posebno one koji dolaze s Balkana, koji traže bolji život i radnu okolinu.

Trenutno postoji približno 90.000 pojedinaca iz Srbije koji su odlučili osnovati svoj život i tražiti posao u Kanadi. Većina tih pojedinaca nastanila se u gradovima Torontu i Vancouveru. Srbi koji žive u Kanadi obično nalaze posao u građevinskom, medicinskom i transportnom sektoru. Primarni i najvažniji aspekt koji pridonosi njihovom uspjehu je njihov stupanj obrazovanja. Stjecanjem visokokvalitetnog obrazovanja i stjecanjem naprednih kvalifikacija te osobe mogu osigurati unosnije poslove, što im omogućuje da se razlikuju od ostalih kandidata na tržištu rada.

Iskustvo je ključni element koji utječe na plaću, osobito kada uključuje specijalizirane vještine ili vodstvo. Industrija u kojoj radite također igra ključnu ulogu u određivanju vaše zarade. Određene industrije, poput tehnologije i zdravstva, imaju tendenciju ponuditi više plaće zbog potražnje za kvalificiranim radnicima i potrebnom razinom specijalizacije. Geografski položaj još je jedan značajan faktor. U urbanim središtima kao što su Toronto i Vancouver, gdje su troškovi života viši, plaće su znatno veće kako bi nadoknadile te troškove. Nasuprot tome, u manjim gradovima ili ruralnim područjima s nižim troškovima života plaće su umjerenije.

Naknada za liječnike i medicinske stručnjake u kanadskom zdravstvenom sustavu.

Što se tiče globalnih ljestvica, kanadski medicinski stručnjaci primaju neke od najvećih plaća na svijetu. Zdravstvena industrija visoko cijeni stručnost i znanje, pa medicinski stručnjaci zarađuju plaće veće od 20.000 eura mjesečno, što je uobičajena pojava u ovoj oblasti.

U medicini najmanje primanja imaju laboratorijski tehničari i tehničari koji primaju 4300 eura. Slijede nutricionisti s 4600 eura, medicinske sestre s bruto plaćom od oko 6300 eura te farmaceuti koji zarađuju 7900 eura. Značajan broj pojedinaca s Balkana koji se presele u Kanadu odlučuju nastaviti karijeru u zanatskoj industriji. U Kanadi ova zanimanja nude nekoliko puta veće plaće od onih na Balkanu.

Što se tiče mjesečnih primanja, čistačice mogu zaraditi do 3.100 eura, a odmah ih slijede rukovatelji viličarima koji zarađuju plaću od 3.300 eura. Frizeri zarade 3700 eura, a zidari tek nešto više sa 100 eura dodatka. Pekari imaju potencijal doseći plaću od 4050 eura, dok vozači autobusa zarađuju 4300 eura mjesečno. Stolari na kraju mjeseca kući odnesu oko 5200 eura, a autoelektričari zarade tek nešto više. Na drugom mjestu po zaradama među obrtnicima su automehaničari koji zarađuju 5500 eura, dok su na prvom mjestu lakireri s mjesečnim primanjima od 5800 eura. Slično drugim zemljama, najveći mjesečni trošak u Kanadi obično je stanarina. Cijene najma su previsoke, zbog čega je mnogim radnicima s Balkana teško zamisliti posjedovanje vlastitog stana. Cijena stana u Kanadi ovisi o raznim čimbenicima, uključujući grad, lokaciju, veličinu i razinu uređenja.

Preporučeno