U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o jednom jako bitnom prazniku u Pravoslavnom kalendaru. Naime, crveno slovo nije samo nedjeljom, nego nekada se desi i radnim danom, baš kao danas….

 

Danas Srpska Pravoslavna crkva obeležava Blagovesti, jedan od najvažnijih praznika u pravoslavnom kalendaru, koji je označen crvenim slovom. Ovaj praznik ima duboko duhovno značenje i vezan je za događaj u kojem arhangel Gavrilo dolazi kod Presvete Bogorodice i objavljuje joj da će postati majka Spasitelja sveta, Isusa Hrista. Blagovesti se slave 7. aprila, iako padaju tokom Vaskršnjeg posta, koji je najstroži post u crkvenoj tradiciji, na ovaj dan dozvoljeno je vernicima da jedu ribu, kao znak odmaranja i nagrade.

Duhovno značenje Blagovesti leži u tome što ovaj dan poziva ljude da potraže unutrašnji mir, da se pomole i povežu sa sobom i Bogom. Preporučuje se da tokom ovog dana posebno pazimo na misli i reči, jer bi one trebalo da budu blage, dobre i iskrene. Blagovesti se ne obeležavaju velikim slavljem, već u tišini, skrušenosti i poštovanju tradicije.

Postoji mnogo običaja i verovanja vezanih za Blagovesti, ali i zabrana koje bi trebalo poštovati, posebno u današnjem vremenu.

Šta ne treba raditi na Blagovesti?

  1. Češljanje je zabranjeno, naročito za žene. U narodu se veruje da na ovaj dan ne bi trebalo češljati kosu, jer to “rasipa” duhovnu snagu i mir. Preporučuje se da se, umesto toga, umijete u reci ili potoku, što se simbolički smatra pročišćenjem i osveženjem duše.

  2. Velike proslave i veselja nisu poželjni. Pošto Blagovesti padaju tokom posta, organizovanje glasnih veselja i slavlja se ne preporučuje. Praznik bi trebalo da prođe u duhovnom preispitivanju i tišini, jer je to period pripreme za Vaskrs, najradosniji hrišćanski praznik.

Šta je poželjno raditi na Blagovesti?

  1. Molitva za porodicu je posebno značajna na Blagovesti, posebno za žene koje žele decu. Veruje se da je ovo povoljan dan za molitvu kod ikone Presvete Bogorodice, jer mnoge žene svedoče da im je molitva na ovaj dan donela plodnost i potomstvo.

  2. Čišćenje doma. Blagovesti označavaju početak proleća, pa je običaj očistiti dom i izbaciti sve nepotrebno, kako fizički, tako i emocionalno. Ovaj čin pročišćenja predstavlja simbolični početak novog života i duhovne obnove.

  1. Zemljoradnici i vinogradari takođe poštuju tradiciju vezanu za ovaj praznik. Na Blagovesti je pravo vreme za kalemljenje voća i orezu loze, jer se veruje da dolazak proleća donosi plodnost i obnovu.

Blagovesti nas podsećaju da sve što činimo treba biti sa dobrom namerom, uz povezivanje sa nebeskim svetom. Ovaj praznik treba da bude vreme za molitvu, zahvalnost i tiho slavljanje. Ljubav prema bližnjima, blagost u govoru, i dela puna dobrote odražavaju duh ovog svetog dana.

U današnjem brzom i stresnom svetu, Blagovesti su podsetnik da se na trenutak zaustavimo, oslušnemo svoje srce i obnovimo svoju duhovnu vezu sa Bogom. Bilo da praznik provodite kod kuće, u prirodi ili na poslu, neka svaki trenutak bude ispunjen verom, nadom i blagošću. Kao što kaže narodna mudrost: “Dobro se dobrim vraća“.

Preporučeno