– Uvijek smo se smijali starijim ženama ili ljudima, koji čuvaju apsolutno svaki odrezk od penzije ili plaćenoga računa. Vjerujemo da ste se i sami pitali, za šta sve to čuvaju? Međutim, nikada ne znate kada će vam zatrebati plaćeni račun od vode, od prije 5 godina…?

Prema podacima njemačke tvrtke Bitkom, svaki građanin kod kuće drži oko osam fascikli za pohranu dokumenata. Ohrabrujuća je vijest da nije nužno zadržati svaki fizički dokument; često će digitalna kopija biti dovoljna. Ipak, postoje određeni dokumenti koje biste trebali sačuvati u izvornom stanju cijeli život. – Izvod iz matične knjige rođenih – Izvod iz matične knjige rođenih – Vjenčani ili razvedeni list, ili dekret Crkve koji prekida vaš brak. -Zavjet – Potvrde o nasljedstvu i smrti za članove obitelji.

– Ažuriranje wellnessa – Preporuke za obuku, diplomiranje i prilike za posao. – Potrebni papiri za procjenu mirovine – Identifikacija za socijalno osiguranje – Dokaz o vlasništvu nekretnine – Dokumentacija za životno osiguranje Osim ovih bitnih dokumenata, postoje i drugi papiri koje treba čuvati određeno vrijeme prije nego što se mogu baciti. Na primjer, preporučljivo je zadržati ugovor o radu dok ne dobijete sljedeće radno mjesto; u tom će trenutku biti dostupna odgovarajuća digitalna kopija.

BONUS:

Jedna riječ ima moć otkriti identitet vašeg pravog prijatelja! Vladeta Jerotić, ugledni psihijatar, filozof i teolog podrijetlom iz Srbije, ostavio je značajan dojam svojim dubokim uvidima i refleksivnim zapažanjima o životu, prijateljstvu i ljudskim vezama. Njegovi spisi često su se bavili temama osobnog razvoja, samosvijesti i značaja istinske povezanosti s drugima. Ključni naglasak u njegovim učenjima bio je na prirodi prijateljstva i vještini razlikovanja pravih prijatelja od onih koji samo glume prijateljstvo. Jerotić je smatrao da se autentično prijateljstvo cijeni ne samo u radosnim trenucima kada je sve u redu, već i kada vam netko ukaže na pogreške.

Često je napominjao da pravi prijatelj nije netko tko vam stalno laska i bježi od teških rasprava, već osoba koja ima hrabrosti nasamo istaknuti vaše pogreške. Ova je osoba voljna prenijeti istinu, ne bojeći se da će ugroziti vezu koju imate. Jerotić je tu spremnost smatrao pravim mjerilom prijateljstva – možete li podnijeti kritiku i odgovoriti s: „Hvala, u pravu ste, nastojat ću napredovati“? Naglasio je i da se mnogi ljudi osjećaju nelagodno kad se suoče s kritikom, osobito kad ona dolazi od prijatelja.

Često, kada se suoče s točnim zapažanjem, brojni pojedinci reagiraju negativno, sugerirajući da prijateljstvu nedostaje čvrst temelj. Jerotić je primijetio: “Ako vam prijatelj ukaže na pogrešku, a vi odgovorite ‘I to mi kažete?!’, to pokazuje da vam taj pojedinac nikada nije bio pravi prijatelj.” Na svoj uobičajeni pronicljivi način, Jerotić je primijetio da svoje protivnike često možemo doživljavati kao ljude koji imaju više razumijevanja od naših prijatelja, jer su neprijatelji skloni otvoreno raspravljati o našim nedostacima.

Iako povremeno mogu preuveličati svoje kritike, u njihovim komentarima može postojati zrnce istine koje navodi na razmišljanje. Povratne informacije koje imaju najveću vrijednost potječu od prijatelja kojima je iskreno stalo do nas i žele našu dobrobit. Jerotić je naposljetku zaključio da je pravi prijatelj onaj tko s ljubavlju i iskreno govori istinu, čak i onda kada je teško čuti. Prijatelj koji se ne boji izraziti svoje misli je nezamjenjiv, jer ta iskrenost potiče osobni rast i pomaže u vašoj transformaciji u poboljšanu verziju sebe.

Preporučeno