U današnjem članku pisat ćemo o nekadatabu temama međutim to više nije slučaj.Za ove dame koje su promijenile pol danas mame svoji izgledom i ženstvenošću.
Različite seksualne orijentacije i identiteti u savremenom društvu odavno više nisu tabu tema, a danas se o tome govori otvoreno i bez straha. U poslednje vreme sve više pažnje posvećuje se osobama koje se osećaju kao da su rođene u pogrešnom telu, a brojne javne ličnosti, kako u svetu tako i na Balkanu, podelile su svoje životne priče o tranziciji i potrazi za sopstvenim identitetom.
Jedan od najpoznatijih primera na svetskoj sceni je bivši olimpijski sportista i suprug Kris Džener, nekada poznat kao Brus, koji je nakon više brakova i roditeljstva odlučio da živi kao žena. Danas je poznata kao Kejtlin Džener. Njena odluka je uzdrmala javnost i porodicu, a bivša supruga priznala je da joj je to bilo teško da prihvati. Njihovi odnosi nakon tranzicije ostali su narušeni, iako je Kejtlin u svojoj ispovesti istakla koliko je ta promena bila važna za njeno mentalno zdravlje i osećaj slobode.
Slične priče pojavile su se i na Balkanu, gde su ljudi koji su prošli kroz promenu pola javno progovorili o svojim iskustvima, uprkos konzervativnom okruženju i često negativnim reakcijama. Jedna od njih je Nikolina Kovačević, koja je rođena kao muškarac i zvala se Njegoš. Ona je iskreno govorila o procesu tranzicije i izazovima koje je prolazila. „Još kao dete sam znala da sam žena. Moja unutrašnja borba počela je veoma rano, ali tada nije bilo prostora da se o tome govori. Moji roditelji su želeli da od mene naprave ono što su oni zamišljali – muškarca, ali Nikolina je uvek postojala u meni“, ispričala je. Istakla je i da nije uvek svima otkrivala svoju prošlost, već samo partnerima sa kojima bi razvila ozbiljniji odnos.
Još jedna priča koja je odjeknula u domaćoj javnosti vezana je za blizance koji su se proslavili kao rijaliti učesnici u emisijama poput „Velikog brata“ i „Zadruge“. Nekada poznati kao Mika i Giba Vasić, danas žive kao žene i zovu se Ivana i Ana Nikolić. Njihova tranzicija bila je teška ne samo za njih, već i za njihove roditelje. Dok su boravili u Srbiji, suočavali su se s brojnim uvredama i pretnjama preko društvenih mreža, što je izazvalo veliki stres u porodici. Njihov otac je zbog brige završio u bolnici, a porodica je odlučila da se povuče iz javnosti. Ivana i Ana su se kasnije vratile u Nemačku, gde nastavljaju život u okruženju koje ih, kako kažu, više prihvata.
Na našoj javnoj sceni ističe se i Elektra Elit, transrodna pevačica i zabavljačica koja živi i radi u Švajcarskoj. Elektra je otvoreno govorila o svojoj prošlosti i tranziciji, priznajući da je nekada bila u braku i ima dvoje dece. Njena bivša supruga i deca pružili su joj podršku, što je za Elektru bilo od presudnog značaja. Ona danas piše knjigu o svom životu, gde će detaljno opisati period odrastanja, odlazak u Švajcarsku, završavanje medicinskog fakulteta i životne prekretnice koje su je dovele do toga da postane ono što je danas.
U regionu se posebno pamti i priča Andreje Pejić, poznate manekenke srpsko-hrvatskog porekla, rođene u Bosni i Hercegovini. Pre tranzicije bila je poznata kao Andrej, a zahvaljujući svom androgenom izgledu postala je popularna u modnom svetu. Andreja je 2014. godine zvanično postala žena i tako postala jedna od prvih javnih ličnosti s ovih prostora koja je srušila brojne predrasude o transrodnim osobama. Njena mladost bila je obeležena traumama – odrastanje u izbegličkim kampovima, ratno okruženje i emigracija u Australiju, gde je započela novi život. Već sa trinaest godina počela je da eksperimentiše sa šminkom i modom, a u dvadesetim je donela odluku o operaciji, uz podršku majke i bake.
Sve ove priče pokazuju koliko je važno imati razumevanje i empatiju prema ljudima koji se bore da pronađu svoj pravi identitet. Iako tranzicija često donosi brojne prepreke, odbacivanje i osudu okoline, ona za mnoge predstavlja jedini način da žive u skladu sa sobom. U društvu koje još uvek uči da prihvati različitosti, njihova hrabrost može biti inspiracija drugima koji se nalaze na sličnom putu.