Sutra je mali Božić, a Pravoslavni vjernici punih 7 dana poslije dočekuju taj praznik. Jako je bitno napomenuti neke smjernice, ako želite dočekati ovaj praznik na pravi način….
Mali Božić, poznat i kao dan svetog Vasilija Velikog, obilježen je nizom zanimljivih običaja. Naši preci ovaj su blagdan smatrali vrlo značajnim, a mnogi su ga obilježavali na sličan način kao i Božić. Obavezno je pripremiti i vasilicu, osebujnu poslasticu nazvanu u čast svetog Vasilija, koja je poznata i pod nekoliko drugih naziva, među kojima su maslenica, papuljica, gruvanica, baranica, mečka povojnica u Resavi i poparenica u Leskovačkoj Moravi. Ponovno se za Mali Božić priprema ista česnica kao i za Božić, koju potom obitelj za stolom lomi i dijeli kao dio ovog obrednog kruha, simbolizirajući zajedništvo, slogu i ljubav. Za vrijeme novogodišnjeg ručka konzumira se glava i plećka božićnog pečenja, a ti se komadi čuvaju do 14.
Ovom prilikom osobe koje posjeduju iskustvo u odresku od plećke uključuju se u predviđanje događaja koji bi se mogli dogoditi unutar i oko kućanstva u nadolazećoj godini. Dok se obrok poslužuje, kosti iz pečenice skupljaju se, uklanjaju i odlažu u mravinjak, na temelju uvjerenja da će taj čin uzrokovati razmnožavanje stoke poput mrava. Određeni običaji imaju duboko značenje i održali su se od pretkršćanskog doba. Drevni ljudi kažu da će sutrašnje sudjelovanje u sukobu rezultirati “opterećenošću mitom” cijelu godinu. Stoga je danas preporučljivo šutjeti i oprostiti za sve primljene uvrede. U pojedinim selima bio je običaj ujutro na Mali Božić da domaćica skupi snijeg i, žurno ušavši u sobu, baci ga na djecu uzvikujući: “Bježite vruće, gonite studeni!” Smatra se da ova praksa štiti djecu od groznice.
Nakon toga bi djeca skidala svoje haljine i prebacivala ih preko grana šljive ili jabuke, s ciljem da se “očiste od ušiju”. Tom prilikom dolazi ili vježbenik ili službenik, au selima oko Gruže domaćica mu jednim koncem veže glavu i donju čeljust, a drugim koncem pričvrsti čelo i potiljak da životinje ne napadnu stoku. . U brojnim krajevima Vojvodine ostala je tradicija paljenja vatre na raskršćima, koja ne služi samo za pročišćavanje, već i za pojačavanje svjetlosti i topline Sunca. Slično se u Hercegovini iz istih razloga na Mali Božić spaljuju ostaci badnjaka.
Dolazak ljeta treba dočekati s nestrpljenjem, a tijekom tog bdijenja brojne djevojke nagađale bi o vremenu i identitetu svojih budućih muževa za godinu. Među tim raznim oblicima proricanja posebno se ističe praksa djevojaka u Bosni: prije zore bi se popele na tavan i kroz vrata bacale cipele u dvorište. Ako su cipele pale okrenute od kuće, to se tumačilo kao znak koji ukazuje da će doista nastaviti u tom smjeru, označavajući brak. U nekim regijama postoji uvjerenje da se danas mora biti oprezan kako bi se izbjeglo zavođenje. Nadalje, smatra se da je važno suzdržati se od drijemanja na ovaj dan, jer to može rezultirati dugotrajnim osjećajem pospanosti i umora tijekom cijele godine.
U hramovima se uznose molitve Gospodu Isusu Hristu, tražeći Njegov blagoslov za krunu godine, očuvanje pravoslavlja u miru i povoljan prolazak godine. Osim toga, upućuju se molitve za očuvanje gradova od zla, za zaštitu hristoljubivog vladara zemlje i za pobjedu nad protivnicima. Nadalje, molitve su usmjerene na postizanje pobjede nad krivovjerjem, osiguranje plodova zemlje, osiguranje zdravog zraka, prizivanje kiše s neba i dobivanje izbavljenja od svih oblika nevolja. Molba svetom Vasiliju Velikom:
O, sveti oče Vasilije, odakle da počnemo veličanje tvoje veličine i djela koja su bila odraz Krista Pastira? Bilo da se radi o dubokom teološkom uvidu koji ste postigli, izvanrednoj suzdržanosti i postignućima kojima ste nadmašili mnoge, vašoj nepokolebljivoj predanosti Crkvi koju ste hrabro branili ili golemoj ljubavi koju ste gajili prema Bogu i svojim bližnjima, vaš je život bio doista uzorno. U vašem relativno kratkom vremenu na Zemlji, sve što ste poduzeli bilo je besprijekorno. Kao što je Gospodin proglasio: “Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.”
Ti si, sveti Vasilije, uzeo talente koje ti je Gospod podario i bezbroj puta ih umnožio, pokazujući svojim delima da se čovečanstvo uz Božiju pomoć može uzdići do nebeskih visina. Stoga ti je Gospodin podario vječni vijenac i ukrasio te neopisivom slavom u Kraljevstvu nebeskom. Mi, koji nastavljamo ploviti uzburkanim morem života, vjerujemo da i sada, sveti Vasilije, ustraješ u svojim molitvama za svakoga od nas. Tvoja predanost Crkvi Kristovoj trajat će do blistavog i najavljenog Dana Gospodina Isusa Krista, kako je izraženo u jednoj od tvojih molitvi koje svakodnevno izgovaramo.
Dakle, ako u nama ostane i jedno zrno Božanskog, samo kap dobrote, i ako se u nama nije ugasilo sve ono što je Božje, molimo te, sveti i veliki oče Vasilije, da nam pomogneš da zapalimo i pojačavajući ovu iskru vječnog. Neka budemo preobraženi, slični zlatu pročišćenom u vatri, tako da iz našeg starog, zemaljskog i smrtnog ja, može nastati nebesko i besmrtno biće. Nadalje, po vašem zagovoru, neka ne postanemo samozadovoljni ili nazadujemo, poput svinje koja se vraća u svoje blato, nego neka neprestano težimo svome spasenju. U ovim izazovnim vremenima pomozi nam u čuvanju Kristove vjere istom čistoćom koju si nam povjerio i za koju si pokazao tako gorljivu revnost.
Čini se da je ono što nam je prije svega potrebno sada bistar um i iskreno srce da ostanemo postojani u Istini, koja je utjelovljena u samom Gospodinu Kristu. O nejavljeni Tajniče Hristov, o zlatna usta Gospodnja, utočište naše i nado naša, veliki Vladiko Božiji Vasilije, molimo te, ne odbaci molbe naše, koje prinosimo nečistim usnama; umjesto toga, primi ih blagonaklono i zagovaraj nas za spasenje svojim molitvama uskrslom Gospodinu. Neka se i mi smatramo dostojnima one bezgranične slatkoće koju uživaju svi koji su ugodili Bogu svojim uzornim životom. Zajedno sa svima vama i nebeskim četama, mi, otkupljeni, prinosimo neprestanu hvalu Trojedinom Bogu – Ocu i Sinu i Duhu Svetom – sada i uvijek i u vijeke vjekova. Amen.