Gostujući u emisiji Puls Srbije, Slobodan Sovilj, meteorolog RHMZ-a, iznio je svoja saznanja o nadolazećoj vremenskoj prognozi. Prema Soviljevim riječima, u petak se očekuju rekordne temperature, no do subote se očekuje znatna promjena vremenskih prilika. Meteorolog je nastavio govoriti o nadolazećoj zimi, za koju mnogi predviđaju da će biti drugačija od prethodne.
Prema najavama meteorologa, listopad bi trebao završiti s nastavkom hladnijeg, oblačnijeg i mjestimičnijeg vremena koje je započelo u studenom. Ipak, u nadolazećoj bi zimskoj sezoni trebala pasti veća količina oborina nego inače. Procijenjena količina oborine za sezonu je oko 180 litara po četvornom metru, a posebno velika očekuje se u razdoblju od 1. prosinca do 29. veljače. Ovi će mjeseci imati više od prosječne količine i kiše i snijega. Meteorolog je napomenuo da će ove godine vjerojatno biti više snijega nego lani jer je prethodna zimska sezona imala deficit u prvim mjesecima. Naime, tijekom novogodišnjih praznika u planinskim predjelima nije bilo snijega, što je neuobičajena pojava za ovo područje. U prvom dijelu zime očekujemo pojačano nakupljanje snijega u planinskim predjelima, dok će druga polovica zime donijeti više snijega u nižim predjelima, za razliku od zadnjih nekoliko zima. Međutim, treba napomenuti da se ova količina snijega ne može usporediti s količinom koju su vidjeli oni koji žive najdulje u zajednici. Nedavno je došlo do jake promjene vremena, što je rezultiralo prvim ovosezonskim snijegom nakon ljetnih mjeseci. Zbog toga se mnogo nagađa hoće li ove snježne padaline stići i do naših krajeva.
Tijekom vikenda Srbiju je prvi dan zadesilo autentično ljetno vrijeme, a živa se strelovito penjala i do 30°C. Međutim, drugog dana dogodio se nagli preokret kada je hladna fronta stigla sa sjevera, dovodeći do brzog i intenzivnog zahlađenja praćenog snažnim udarima vjetra sa sjeverozapada i obilnom količinom kiše. Dok hladna fronta nije stigla na jug i istok, temperatura je i dalje penjala do 29°C, dok je Vojvodinu, za razliku od toga, dočekalo prohladnih i jesenskih 12°C.
Tokom cele večeri hladna klima zahvatila je celu Srbiju, pa je noć bila prohladna uz postupno popuštanje hladnoće. Temperatura je u tom području znatno pala, što je dovelo do dolaska prvog ovogodišnjeg snijega u gorju Slovenije i Hrvatske. Također, snježne padaline proširile su se i na povišene predjele BiH, a tijekom prijepodnevnih sati bilo je i u pograničnim područjima Kosova i Metohije i Crne Gore.
Iako su idealne temperature za snježne padaline u višim planinama Srbije tijekom noći padale ispod 0°C, snijeg nije pao zbog prestanka padalina. U Srbiji je danas suvo vreme, ali su temperature prilično niske. Temperatura u cijeloj zemlji od 5 do 10°C, au Beogradu 8°C. Na Kopaoniku temperatura iznosi -2°C, dok je na Zlatiboru 3°C, au Sjenici 4°C. Unatoč padu temperature od 20 stupnjeva u odnosu na vikend, u Srbiji se ne očekuju snježne padavine, niti se očekuju u skorije vrijeme. Prema posljednjim predviđanjima, u Srbiji se do kraja listopada ne očekuju snježne padavine, bilo u planinskim ili nižim predjelima. Nakon ovog pada temperature predviđa se natprosječno toplo vrijeme.
Za sada nema naznaka nadolazećeg intenzivnog hladnog vremena. Stoga je preuranjeno odrediti točan datum kada će u nižim predjelima pasti prvi snijeg. Kada pogledamo podatke tijekom više desetljeća, možemo vidjeti da je tipičan datum za prvi snijeg u Beogradu 22. studenog. Međutim, važno je napomenuti da ovaj prosjek ne znači nužno da će snijeg uvijek padati taj točan datum. Prošle zime u nižim predjelima nedostajalo je snijega. Novu godinu i njezine prve dane dočekalo je proljetno vrijeme s temperaturama i do 20°C. Međutim, travanj je donio rekordne količine snijega, u višim predjelima Beograda nakupilo se i do 30 cm. Očekuje se da će u Srbiji danas i sutra biti suvo, ali prohladno vreme. Na jugu Srbije, međutim, u utorak se očekuju padavine. Jutro srijede predviđa se hladno, uz moguću pojavu mraza, osobito na tlu, prvenstveno u Vojvodini.