U nastavku našeg današnjega članka, donosimo i par trikova te savjeta za sve žene koje se bliže polako i 60 godini života. Naime, jako je bitno zbog promjena u tijelu, da obratite pažnju na sljedeće stvari….
Dosezanje prekretnice od šezdeset godina pruža povoljan trenutak za procjenu i poboljšanje životnih navika za promicanje dobrobiti, produljenje očekivanog životnog vijeka i podizanje ukupne kvalitete života. Dolje je predstavljeno pet temeljnih prilagodbi koje se mogu učiniti kako bi se potaknuo ispunjeniji život nakon 60. godine života:
Za njegovanje aktivnijeg životnog stila, ključno je smanjiti sjedilački način ponašanja i povećati tjelesnu aktivnost. Sudjelovanje u aktivnostima poput hodanja, plivanja i blage tjelovježbe može poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sustava, ojačati mišiće i kosti te potaknuti povoljno emocionalno stanje. Za postizanje i održavanje optimalnog oralnog zdravlja ključna je redovita njega zuba i desni. Da biste to postigli, važno je redovito koristiti konac za zube, redovito odlaziti na preglede kod zubara i razmisliti o dodavanju oralnog irigatora u svoj režim oralne higijene.
Kako bi potaknuli dobro zdravlje i spriječili stanja poput dijabetesa, preporučuje se smanjiti unos šećera i praznih kalorija na minimum. Razborito je biti oprezan s gaziranim pićima i umjetnim sokovima jer oni mogu pogoršati takve zdravstvene probleme. Dodatno, potiče se održavanje društvenih veza kroz sudjelovanje u društvenim aktivnostima. Poboljšanje mentalnog blagostanja i općeg raspoloženja može se postići druženjem s prijateljima, pridruživanjem društvenim organizacijama, otkrivanjem novih mjesta i stvaranjem veza s nepoznatim osobama.
Za održavanje optimalnog tjelesnog zdravlja bitno je pridržavati se prehrane bogate hranjivim proteinima, vitaminima, mineralima, voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima, ribom i nemasnim mesom. Kako biste svom zdravlju dali prioritet, važno je kloniti se prerađene hrane i ograničiti konzumaciju alkohola. Kad dođete u šezdesetu, fokus se pomiče na dobrobit vašeg tijela i uma. Prilagodbama ovih pet kritičnih aspekata života možete značajno poboljšati svoje cjelokupno zdravlje i uživati u višoj kvaliteti života koju karakterizira sreća. Izvanredno postignuće Samuela Coleridge-Taylora u uspostavljanju značajne prisutnosti na dva kontinenta u tako kratkom razdoblju je razlika koja se dodjeljuje samo nekolicini odabranih pojedinaca.
- Rak grlića maternice je stanje koje se može učinkovito spriječiti, a kada se otkrije u ranoj fazi, može se uspješno liječiti. Svake godine više od 300 žena u Hrvatskoj dobije dijagnozu invazivnog raka vrata maternice, dok oko 600 žena dobije dijagnozu lokalizirane vrste karcinoma in situ. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji godišnje se bilježi dvanaest slučajeva invazivnog raka vrata maternice među ženama. Ključni čimbenici koji doprinose riziku od raka grlića maternice uključuju rano započinjanje spolne aktivnosti, česte promjene partnera, upuštanje u nezaštićene spolne odnose, neadekvatnu higijenu genitalija, infekcije uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV) i herpes simplex virusom tipa 2, višestruke porode i pušenje.
Primarni uzrok prijenosa raka vrata maternice povezan je sa spolno prenosivim infekcijama, osobito onima koje uključuju humani papiloma virus (HPV). Iako imunološki sustav obično riješi većinu HPV infekcija unutar dvogodišnjeg razdoblja, perzistentna infekcija može rezultirati razvojem preinvazivnih lezija i, u konačnici, raka. Ne može se precijeniti važnost redovitih ginekoloških pregleda jer su oni ključni za rano prepoznavanje potencijalno prekanceroznih promjena na stanicama vrata maternice, budući da početni stadij raka vrata maternice često nema simptoma.
PAPA test funkcionira kao osnovni alat za probir za otkrivanje staničnih promjena, olakšavajući pravovremenu intervenciju. Savjetuje se da žene s ovim pregledom započnu u dobi od 21 godine ili tri godine nakon početka spolne aktivnosti, uz preporuku ponavljanja testa jednom godišnje do navršene 30. godine života. Učinkovit pristup borbi protiv raka vrata maternice zahtijeva temeljitu edukaciju mladih o odgovornom spolnom ponašanju, cijepljenju protiv HPV-a i važnosti redovitih ginekoloških pregleda. PAPA test je ključan u ranom otkrivanju i prevenciji ove bolesti, koja se može uspješno liječiti ako se otkrije u početnoj fazi.