– Pokušati zaspati u ovim tropskim noćima je jako teško, ako nemate klima uređaj u vašem domu. Svašta vam se dešava u glavi, i misli vam ne dozvoljavaju da san dođe na oči. Mi vam danas donosimo jedan trik, kako da utonete u miran san, za samo 2 minuta…
Prevladavajući problem u modernom društvu je nesanica, koja pogađa značajan dio populacije. Brojni čimbenici pridonose ovom poremećaju spavanja, ali jedan od primarnih krivaca je stalni stres s kojim se susrećemo u svakodnevnom životu. Velik broj ljudi diljem svijeta pati od nesanice, a mnogi od njih se oslanjaju na lijekove kako bi postigli željeni odmor i san. Ipak, preporuča se razmotriti alternativne metode prije pribjegavanja farmaceutskim lijekovima.
Borba čežnje za mirnim noćnim snom, koja se susreće sa zatvorenim očima i nesanicom, široko je poznata prepreka. Muči li vas neprestana mentalna stimulacija koja povećava vašu osjetljivost čak i na najsuptilnije zvukove, što dovodi do rastućeg razdraženja? Unatoč tome, ako ste odlučni u svojoj potrazi za pomlađujućim snom, postoje neprocjenjivi prijedlozi koji mogu ubrzati početak sna, koji će kulminirati jutarnjim buđenjem prožetim neusporedivom revitalizacijom.
Ako se stalno suočavate s ovim problemom dok se pokušavate opustiti noću, neophodno je istražiti tehnike za postizanje stanja opuštenosti. Srećom, postoji metoda koju koriste pojedinci koji redovito rade u situacijama visokog pritiska, kao što su kaskaderi, vojno osoblje i zdravstveni radnici, a koja može ubrzati proces uspavljivanja u samo 2 minute. Za početak je bitno pospremiti elektroničke naprave poput pametnih telefona, tableta i računala.
Kako biste stvorili okruženje bez mogućih smetnji, preporuča se isključiti sve izvore vanjske buke, poput radija ili televizije. Pronađite položaj koji vam omogućuje da se osjećate opušteno, omogućujući vašim mišićima da se opuste i oslobode nakupljenog stresa. Prije nego što zatvorite oči, nakratko usmjerite pažnju na svako određeno područje tijela, počevši od glave pa sve do ruku i stopala. Zamislite osjećaj težine i ugodan osjećaj postupnog opuštanja udova prema dolje. Započnite dubokim udisanjem kroz nosnice, namjerno brojeći do četiri.
Nakratko zastanite i zadržite dah sedam sekundi. Nastavite postupno izdisati kroz usta, produžujući otpuštanje do ukupno osam brojanja. Ponavljajte ovu sekvencu neprekidno dok ne otkrijete smanjenje ritma svojih prsa i osjetite kako vas preplavljuje val smirenosti. Usmjerite svoju potpunu pozornost na svoj dah, dopuštajući svojim mislima da odlutaju na spokojno mjesto koje će vam odvratiti fokus od njih. Zamislite mirni vodopad, umirujuću simfoniju vode koja teče, zemljani miris vlažne mahovine ili bilo koju sliku koja evocira mir.
Ako želite učinkovitiju metodu da zaspite, razmislite o korištenju kombinacije meditacije, vizualizacije i tehnike disanja 4-7-8, koja vas može uljuljati u san za samo šezdeset sekundi. Postavite vrh jezika točno iza prednjih zuba, pazeći da su vam usta zatvorena i, ako je potrebno, nježno napućite usne. Kako biste stvorili harmoničan zvuk zviždanja, počnite tako da lagano razdvojite usne i nježno izdahnete zrak. Dok to činite, postupno zatvorite usta i polako udišite kroz nosnice, brojeći do četiri. Zadržite dah u trajanju od sedam sekundi. Nastavite izdahom zadržavajući zvuk zvižduka punih osam sekundi.
Ponovite ovaj niz za ukupno četiri ciklusa. Cilj progresivnog opuštanja mišića je ublažiti stres učinkovitim otpuštanjem nakupljene napetosti. Namjernim kontrahiranjem i potom opuštanjem mišića moguće je postići duboko stanje opuštenosti. Za vježbanje progresivne mišićne relaksacije (PMR), započnite podizanjem obrva što više možete u trajanju od 5 sekundi. Ova radnja će potaknuti mišiće na vašem čelu da se kontrahiraju. Nakon toga otpustite napetost u mišićima i doživite smanjenje ukupne napetosti.
- Dopustite kratku stanku od 10 sekundi prije nego što prijeđete na sljedeću fazu. Zadržite ugodan izraz lica, koji će izazvati napetost u mišićima vaših obraza. Zadržite ovaj položaj 5 sekundi, zatim otpustite svu napetost i nastavite je održavati dodatnih 10 sekundi. Vježbu završite tako da čvrsto zatvorite kapke ili lagano suzite oči, što rezultira osjećajem zatezanja. Zadržite ovaj položaj 5 sekundi, nakon čega slijedi otpuštanje i dodatno zadržavanje od 10 sekundi. Lagano nagnite glavu da postignete spokojan pogled na strop.
Naslonite vrat na jastuk i ostavite ga da miruje pet sekundi. Po cijelom tijelu, uključujući ruke i noge, uključite se u ritmički ciklus napetosti i opuštanja mišića. Ako ne možete dovršiti vježbu u cijelosti, dopušteno je utonuti u san. Ako se prethodne tehnike pokažu neučinkovitima, razmislite o primjeni ovih dodatnih strategija. Kako biste ubrzali dolazak u san, ključno je eliminirati sve potencijalne smetnje. Zanimljivo, čin uvjeravanja da je san trenutno nedostižan može paradoksalno ubrzati početak sna. Umjesto da se oslanjate na tradicionalnu tehniku brojanja ovaca, u potpunosti se uključite u mirno okruženje i svim srcem prigrlite popratne senzacije.
Zamislite, ako želite, kaskadu koja oduzima dah, udahnite divan miris vlažne mahovine i uživajte u mirnoj harmoniji slapova vode. Pojedinci koji se bore s nesanicom moraju dati najveću važnost njegovanju zdravih rutina spavanja i razmisliti o tome da se za pomoć obrate centru za liječenje poremećaja spavanja. Uključivanjem ovih strategija naš je cilj da doživite bolji san, bez napora utonete u san i probudite se revitalizirani.