– Za sve one koji imaju neko veće dvorište, ili malo veći komad zemlje, onda je pravo vrijeme da zasadite nešto što će vam jako dobro doći u budućnosti. Mi danas govorimo o orahu, koji može da bude star i preko 100 godina….
Jeste li ikada razmišljali o putu oraha, od plantaže do vašeg stola, s obzirom na to koliko su sastavni dio mnogih recepata za kolače? Bez sumnje, put koji je pred nama sličan je maratonu, jer zahtijeva kultiviranje strpljenja da bi se uspjelo. Iako stablo počinje rađati u trećoj godini, obično je potrebno između sedam i deset godina da se ostvare komercijalni prinosi, a puni urod ne očekuje se do dvanaeste do četrnaeste godine. Prihod koji ostvaruje plantaža oraha daleko premašuje godišnja ulaganja, au ukupnom iznosu čini tek 16 posto. Nevjerojatno, ovaj unosan pothvat zahtijeva minimalnu radnu snagu i ima namjensko tržište unutar Srbije.
Podizanje plantaže oraha ne zahtijeva značajna financijska sredstva. Nadalje, sljedeće godine zahtijevaju minimalno održavanje i rad u usporedbi s nekim drugim usjevima. Za optimalne rezultate preporučljivo je započeti sa sadnjom nasada oraha tijekom studenog ili prosinca. Uzimajući u obzir cijenu, godišnje se može zaraditi oko 10.000 eura po hektaru, iako je važno uračunati i troškove održavanja i žetve. Veljko Adamović, inženjer strojarstva i profesor matematike, iznosi svoja osobna iskustva i razbija zablude o uzgoju oraha.
Među onima koji su se odvažili na ovaj poduhvat ističe se Veljko Adamović sa svojom modernom plantažom u Valjevskoj Kamenici. Prema riječima Željka, s kojim je razgovarala AgroTV, a prenio 24sedam, prodaja oraha nije izazov zbog prisutnosti kupaca. Međutim, cijena ponekad može predstavljati poteškoće. Kada pojedinci žele ući u posao prodaje oraha, često se oslanjaju na idealizirane primjere iz knjiga, ali u stvarnosti, postizanje istih uvjeta može biti teško. U početku sam pedantno bilježio sve troškove na papiru, no brzo sam napustio taj pristup.
Izračun točne isplativosti mog rada ostaje mi nedokučiv. Sada na ovaj pothvat i svoju plantažu gledam kao na oblik ulaganja u koji se ulaže novac s očekivanjem budućih povrata. Adamović je prije 15-ak godina brižno uzgajao stablo oraha na prostranom zemljištu od 1,35 hektara. Namjerno je odabrao lokalnu i genetski čistu sortu, nazvanu po selu u kojem je započeo proces selektivnog uzgoja. Nakon što sam od svoje majke naslijedio zemlju, svjesno sam odlučio da je ne prodam i da se umjesto toga usredotočim na pošumljavanje tog područja.
S obzirom na moju sklonost sadnji, preuzeo sam na sebe da proširim svoju zemlju kupnjom male dodatne parcele. U tom razdoblju cijena zemljišta u ovoj regiji bila je relativno niska. Potaknut od strane prijatelja, odlučio sam uzgajati stabla oraha, predviđajući plodonosan ishod u smislu uspješne “šume” i obilja ukusnih plodova. Iako se šumski aspekt nije ostvario zbog redovite rezidbe na niskoj visini, plodonosni je bio uspješan“, ispričao je Adamović, osvrćući se na svoja prva iskustva kao voćar. Njegovo uvjerenje da posjeduje šumu oraha nije bila jedina zabluda koju je gajio.
- Proces uzgoja oraha često se podcjenjuje, a mnogi vjeruju da to jednostavno uključuje sadnju oraha i čekanje da se plod pojavi. Međutim, to vrijedi samo u početnim fazama kada su sadnice male. Kako rastu, količina potrebnog rada značajno se povećava. Oni koji ne očekuju nikakav posao, bolje da ih ne sade. U današnje vrijeme čak i samo prskanje stabala može potrajati i do dva puna dana. Zapravo, na kraju sam potrošio barem 50 posto više novca nego što sam isprva planirao.
Promatrajući rezultate svoje sadnje, Adamović je shvatio da ni njegovo tlo nije pogodno za uzgoj oraha. Da bi to ispravio, smatrao je potrebnim poboljšati kvalitetu tla, klasificiranoga kao šesta ili sedma klasa, uvođenjem kalija i fosfora. Osim toga, odlučio je dodati vapno kako bi ublažio razinu kiselosti. Trenutno postoji minimalno 115 sadnica uz postojanje sustava za navodnjavanje koji uključuje i ribnjak. Prema Željkovim riječima, ključan je oprez pri kupnji sadnica. Preporukom prijatelja agronoma otkrio je pouzdan izvor, a sadnice koje je dobio bile su izvrsne kvalitete.
No, ovo je tek početni korak u procesu, jer je cijena nabave stotinu sadnica iznosila 1.700 eura. Nakon više od deset godina od početnog osnivanja, još uvijek postoji značajna količina rada koju je potrebno izvršiti na plantaži. Gnojidba se ponavlja tri do četiri puta, a potrebno je provesti zimsko prskanje kao i sustavno prskanje u svibnju i lipnju. Prema Adamovićevim riječima, urod sa stabla oraha u dobi od šest ili sedam godina dovoljan je za pokrivanje troškova.
Prema riječima Željka Adamovića, motivacija iza bavljenja ovim poslom ili hobijem je ukorijenjena u strasti, a ne u financijskoj dobiti. Zaključujući svoja razmišljanja, istaknuo je da ga, kada promatra voćnjak, ne zanima bogatstvo ili kulturna pozadina pojedinca, već se divi ogromnom trudu uloženom u stvaranje njegove ljepote koja oduzima dah, jer osobno razumije trud koji je uložen.