– Kada se jednom dobiju gljivice na nogama, onda nastaje jako veliki problem po tu osobu. Da biste ih izliječili potrebno je onda jako puno vremena, a slijedi jako dug proces riješavanja ovoga problema….

Onihomikoza, ili općepoznata gljivična infekcija noktiju, stanje je s kojim su se susreli mnogi ljudi. Gljivice se razvijaju u vlažnom okruženju, što ta područja čini posebno osjetljivim na infekcije. Značajan čimbenik koji pridonosi onihomikozi je nošenje tijesnih cipela koje ograničavaju protok zraka, stvarajući vlažnu atmosferu koja je povoljna za rast gljivica.

Osim toga, stalan pritisak tenisica na nokte može pogoršati problem. Mnogi su pronašli jednostavan, ali moćan kućni lijek za rješavanje ove dosadne infekcije. Potrebne komponente za ovaj lijek uključuju: Vodu. Kako biste postigli učinkovito čišćenje prirodnim sastojcima, pomiješajte 1 šalicu jabučnog octa s 4-5 žlica sode bikarbone i pripremite mekanu krpu ili ručnik za upotrebu. U nastavku je postupak korak po korak: U većoj zdjeli pomiješajte 1 šalicu jabučnog octa s vodom. Potopite stopala u ovu smjesu 15 minuta. Kada završite, nježno osušite stopala ručnikom.

Zatim pripremite drugu posudu napunjenu vodom i u nju dodajte 4-5 žlica sode bikarbone. Još jednom uronite stopala i ostavite ih da se neko vrijeme odmore u otopini. Ovaj tretman može pružiti značajno olakšanje ublažavanjem simptoma onihomikoze i poboljšanjem cjelokupnog zdravlja noktiju. Gljivične infekcije koje zahvaćaju kožu stopala prevladavaju, a među najraširenijim stanjima su atletsko stopalo i lišajevi. Uvriježeno je mišljenje da su samo oni koji hodaju bosi u javnim bazenima ili dijele zajedničke kupaonice u opasnosti od ovih infekcija, no pojedinci koji ne sudjeluju u takvim aktivnostima također mogu biti pogođeni.

Gljivične infekcije mogu se pojaviti na različitim dijelovima stopala, zahvaćajući nježnu kožu između prstiju, čvršću kožu na tabanima, pa čak i same nokte. Iako ove infekcije nisu odmah opasne ako im se odmah pristupi, njihovo ignoriranje može rezultirati značajnim zdravstvenim problemima koji mogu ometati pokretljivost i dovesti do propadanja noktiju. Koja je priroda ovog stanja i koji čimbenici pridonose njegovom razvoju?

Ova široko rasprostranjena gljivična infekcija nije isključivo usmjerena na sportaše. Ova specifična gljiva cvjeta u toplim, vlažnim okruženjima, čineći mjesta kao što su bazeni, javni tuševi, svlačionice, cipele i čarape savršenim mjestima za razmnožavanje. Simptomi povezani s ovom infekcijom uključuju crvenilo, ljuštenje kože, svrbež, osjećaj pečenja, a ponekad i mjehuriće ili ranice. Kako biste riješili ili spriječili ovaj problem, razmislite o čestom mijenjanju obuće ili o odabiru cipela dizajniranih da poboljšaju ventilaciju, čime se smanjuje nakupljanje vlage oko vaših stopala. Odaberite pamučne ili druge varijante čarapa kako bi vaši nožni prsti bili suhi.

Kako biste postigli optimalnu suhoću, razmislite o drugom pristupu, poput stavljanja krpe između nožnih prstiju. Kako bi se potaknuo rast gljivica i spriječio njihov nastanak, neophodno je osigurati dovoljan san i održavati uravnoteženu prehranu. Nadalje, redovito vježbanje pomaže u uklanjanju toksina iz tijela umjesto da dopušta njihovo nakupljanje. Potražite kvalitetnu kremu protiv gljivica i posavjetujte se sa svojim liječnikom za stručan savjet o ovom pitanju.

Kod liječenja atletskog stopala ključno je izbjegavati nanošenje laka za nokte na nokte na nogama. Umjesto toga, razmislite o korištenju tretmana koji se mogu pronaći u vašem kućnom ormariću s lijekovima, poput namakanja stopala s octom, češnjakom ili škrobom. Zašto se ne savjetuje tuširanje bez obuće? Koja su to točno stanja i što uzrokuje njihov razvoj? Lišajevi se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu kože, ali najčešće se pojavljuju na rukama i nogama. Ova stanja kože pojavljuju se kao ravne, crvene i upaljene kružne rane.

Štoviše, oni koji su pogođeni ovim stanjem mogli bi primijetiti ljuštenje kože uz njega. Dok središnje područje rane ostaje ravno, vanjski rub može biti uzdignut. Lišajevi se mogu manifestirati sami ili u skupinama. Ringworm se može prenijeti izravnim kontaktom sa zaraženim ljudima ili životinjama, kao i putem odjeće ili namještaja. Čimbenici kao što su toplina i vlaga igraju ulogu u širenju infekcije. Unatoč neprivlačnom izgledu, lišajevi ne predstavljaju ozbiljnu opasnost.

Preporučeno