Ne može se precijeniti važnost davanja prioriteta dobrobiti naše štitnjače; imperativ je da ne podcjenjujemo njegov značaj. Proizvodnja esencijalnih hormona od strane štitnjače igra značajnu ulogu u održavanju našeg cjelokupnog tjelesnog zdravlja. Postoje lijekovi posebno formulirani za liječenje raznih bolesti povezanih sa štitnjačom. Kada štitnjača doživi hipofunkciju, to znači smanjenje sinteze hormona.

Simptomi koji mogu proizaći iz ovog stanja uključuju: kontinuirani osjećaj hladnoće uparen s dugotrajnom boli u rukama, kao i zatvor. Ako se susrećete sa simptomima kao što su usporeni otkucaji srca, suha kosa i debljanje uzrokovano nedovoljnim radom štitnjače, ovaj lijek može pomoći u ponovnom uspostavljanju njezine pravilne funkcionalnosti.
Sastojci:

Od četrdeset oraha može se dobiti jedan kilogram meda.priprema:Započnite postupak temeljitim čišćenjem oraha, a zatim nastavite tako da napravite nekoliko rezova nožem. Uzmite pripremljene orašaste plodove i stavite ih u staklenku, pazeći da med pažljivo ulijevate plastičnom žlicom kako biste zadržali svoje korisne kvalitete. Ostavite staklenku da upija sunčeve zrake 40 dana, a kada to vrijeme prođe, procijedite tekućinu i premjestite je u drugu posudu.

pomoću:Za prevenciju nastanka gušavosti neophodno je dnevno piti 2 dl ovog napitka. Nadalje, imperativ je održavati adekvatan unos jodaŠtitnjača, smještena na prednjem dijelu dušnika, ključna je endokrina žlijezda koja ima golemu važnost unatoč svojoj maloj veličini. Nalik leptiru, sastoji se od dva režnja spojena tankim segmentom koji se naziva integument. Igrajući vitalnu ulogu u regulaciji tjelesnog metabolizma i promicanju rasta i razvoja, štitnjača je predmet proučavanja u polju ljudske anatomije i fiziologije.

Smještena ispred i s obje strane dušnika, štitnjača ima bilateralni i prednji položaj. Njegov anatomski sastav sastoji se od dva režnja, jedan smješten na lijevoj i drugi na desnoj strani, međusobno povezani istmusom. Funkcionalno, štitnjača preuzima ključnu ulogu u očuvanju metaboličke ravnoteže lučenjem dva značajna hormona: tiroksina (T4) i trijodtironina (T3). Osim toga, olakšava proizvodnju kalcitonina, hormona koji pomaže u regulaciji razine kalcija u krvi.

Tiroksin (T4), hormon zadužen za regulaciju štitnjače: Ovaj hormon, koji je glavni proizvod štitnjače, služi kao prekursor vrlo snažnog hormona T3. T3 ili trijodtironin vitalni je hormon uključen u brojne fiziološke funkcije. Unatoč nižim razinama u krvi, T3 ima aktivniju strukturu i ima značajan utjecaj na tjelesna tkiva.

Regulacija razine kalcija u krvotoku postiže se djelovanjem kalcitonina koji djeluje tako da smanjuje aktivnost osteoklasta, stanica odgovornih za razgradnju kostiju. Štitnjača, uz hipotalamus i hipofizu, igra ključnu ulogu u održavanju funkcije štitnjače. To se postiže nizom interakcija, počevši s otpuštanjem hormona koji oslobađa tireotropin (TRH) iz hipotalamusa, koji zatim stimulira hipofizu.

Štitnjača je potaknuta na proizvodnju T3 i T4 oslobađanjem hormona koji stimulira štitnjaču (TSH) iz hipofize. Ovaj proces je reguliran kroz petlju negativne povratne sprege, gdje prisutnost povišenih razina T3 i T4 inhibira izlučivanje TRH i TSH.Ovim se mehanizmom održava ravnoteža hormona štitnjače u tijelu. Hipotireoza, koju karakteriziraju umor, debljanje, depresija, osjećaj hladnoće, suha koža, zatvor i poteškoće s koncentracijom, može biti uzrokovana različitim čimbenicima kao što su Hashimotov tireoiditis, autoimuni poremećaj, nedostatak joda, određeni lijekovi i kirurško uklanjanje štitnjače žlijezda.

Levotiroksin, oblik hormonske nadomjesne terapije, visoko se preporučuje kao tretman za ovo posebno stanje. Hipertireoza može nastati zbog različitih čimbenika kao što su Gravesova bolest, nodularna struma i tireoiditis. Indikacije ovog stanja obično uključuju gubitak težine, pojačanu tjeskobu, ubrzan rad srca, prekomjerno znojenje, drhtanje, poremećaje spavanja i povećanu želju za hranom.

Dostupne su različite metode za rješavanje čvorova i tumora, kao što je uporaba antitiroidnih lijekova, liječenje radioaktivnim jodom ili kirurško vađenje štitnjače. Većina čvorova u štitnjači nije kancerogena i ne izaziva nikakve vidljive simptome. Nasuprot tome, rak štitnjače je rijedak i općenito ima pozitivnu prognozu kada se identificira u početnim fazama.

Upala štitnjače poznata kao Hashimotov tireoiditis je medicinsko stanje uzrokovano autoimunim poremećajem. U ovom poremećaju, imunološki sustav posebno cilja štitnjaču. Simptomi ovog stanja često nalikuju onima kod hipotireoze, a može doći i do povećanja štitnjače, što se naziva gušavost. Još jedno zdravstveno stanje koje utječe na štitnu žlijezdu je Gravesova bolest.

Preporučeno