– Na našim područjima imamo jako puno domaćih običaja, koji su stari po nekoliko vijekova, a neki od njih primjenjuju se i dan danas. Slijedi priča i o nekim jako čudnim običajima kod pripadnika islamske vjeroispovijesti….
Jašmak, veo ili nikab koji su nosile muslimanke, kroz povijest se koristio za skrivanje lica u javnosti. Nažalost, ova praksa je povezana s običajem koji ne priliči ženama. Trenutno se uglavnom promatra u Turkmenistanu, iako je prije prevladavao u Turskoj, Iranu i Afganistanu. Izraz “jašmak”, poznat i kao “jahmak” ili “jasmak”, potječe od turske riječi “yaşmak” i odnosi se na veo sastavljen od dva delikatna komada muslina. Početni dio pokrivala dizajniran je tako da štiti i nos i usta, nudeći niz opcija od osnovne tkanine do složenijih dizajna s vezom ili ukrasnim elementima.
U kombinaciji s maramom koja skriva glavu i kosu, drugi dio odjeće se proteže od čela i prebacuje preko kose. Yashmak, tradicionalno pokrivalo za lice, može biti u obliku pravokutnog komada crne konjske dlake smještenog na sljepoočnicama i nagnutog prema dolje kako bi stvorio hlad, poznat kao pece. Alternativno, to može biti veo ukrašen fragmentima čipke, s prorezima za oči, pričvršćen na stražnjoj strani glave uzicama, a povremeno poduprt preko nosa malim zlatnim ukrasom. Nošenje ovog vela bila je uobičajena praksa među ženama na javnim mjestima, služeći kao simbol skromnosti, poštenja i čednosti.
Dok se pad ove tradicije može pripisati modernizaciji i promjeni društvenih normi, jašmak i dalje ima jedinstvenu kulturnu važnost u određenim regijama istočnog svijeta. U nedavnom videu, Vana Bojović, izvanredna mlada žena koja je istražila više od 140 zemalja, baca svjetlo na duboko zabrinjavajuću muslimansku tradiciju u Turkmenistanu koja izrazito potkopava dostojanstvo žena. Na svojoj snimci uhvatila je ženu koja je u hodu između usana držala porciju jašmaka. Ovaj čin simbolizira pokornost, šutnju i poštovanje prema supružniku. Stisnuvši tkaninu u ustima, oni se suzdržavaju od govora, ali tu je nešto više od toga.
Tijekom naših nedavnih otkrića, susreli smo se s pričama Vanne Bojović, koja je krenula na put u Turkmenistan. Među brojnim zadivljujućim susretima posebno se istaknuo jedan incident – snimanje žene sa šalom u ustima na filmu. Vana je ispričala svoj prvi susret s jedinstvenom tradicijom u selu u Turkmenistanu. Uz običaj da žene u javnosti nose marame, pojedine obitelji također poštuju praksu suzdržavanja od komunikacije s muževljevim ocem ili bilo kojim starijim muškim rođacima u muževljevoj obitelji. Ovo pravilo vrijedi čak i ako žena živi u istom kućanstvu kao i suprugova obitelj.
Dodatni sadržaj:
Ponovno stvorena rečenica: Dodatni tekst: Unatoč ulasku u sedmo desetljeće života, Vesna Radusinović i dalje ima zapažen izgled. Najnovijom objavom na Instagramu ponosno je pokazala svoju zavidnu figuru i znatno tanji struk. Vesna već dugi niz godina pleni muška srca svojom nesvakidašnjom ljepotom. Prije više od tri desetljeća okončan je njezin brak s filmskim kritičarom Dževdetom Tuzlićem, a iz te veze Vesna je postala majka sina Vedrana. Prije nekoliko godina, Vesna je izrazila svoje osjećaje zbog razvoda, rekavši da, iako nisu oduševljeni time, nije bilo druge opcije.
- Njihov brak jednostavno nije funkcionirao, a i da nije bilo rata, na kraju bi se raspao. Ljubav može izvući najbolje iz ljudi, ali ne uzrokuje trenutnu transformaciju. Njezin bivši suprug teško se nosio s njezinom tvrdoglavom prirodom, koja, uz osobine poput ponosa, odanosti i drugih osobina kojima se ponosi, također uključuje tvrdoglavost i odlučnost da se stvari riješe odmah. Iako se više ne ljuti na njega, sada shvaća da je osobna sloboda ključna u svakoj vezi, a posebno u braku. Dugoročno gledano, uspjeh se može postići samo kada se sebičnost ostavi po strani, a taština ne pokreće nečije postupke. Vesna vjeruje u sudbinu i sudbinu, te vjeruje da se sve događa s razlogom i onako kako je suđeno.