Otac Predrag Popović je poznat po tome što se njegove reči, misli i stavovi veoma cene među vernicima i brojnim poštovaocima. Njegove misli rado se dele na Fejsbuku i Jutjubu. Poslednja tema o kojoj je govorio odnosi se na opasnosti koje donosi osećaj samoće i izgovaranje rečenice „ne treba mi niko“.

  • Prema riječima o. Predraga Popovića, kada tvrdimo da možemo živjeti bez ikoga u svom životu, dopuštamo đavolu da nas odvoji od naše istinske suštine.Oslanjanje samo na sebe i Boga, upozorava pater Predrag Popović, može dovesti do raznih zamki. Usvajanjem ovakvog načina razmišljanja udaljavamo se od obitelji, postajemo samozadovoljni i lakše se snalazimo u životu bez protivljenja. Posljedično, razvijamo sklonost samoći, sklonost za koju naš svećenik upozorava da može biti opasna.

Unatoč vjerovanju da čovjek služi Bogu, to nije tako.Đavao je napao bit čovjekova spasenja, ostavljajući čovjeka s dugotrajnim uvjerenjem da je Božji sluga. Odatle sve postaje jasno bez napora. Ovo su bile uvodne riječi priče koju je otac podijelio na svojoj Facebook stranici. Nastavio je elaborirati posljedice odvajanja od ove suštine i naglasio važnost ostajanja povezanog s voljenima i obitelji kako bi napredovali u danima koji dolaze, umjesto prepuštanja ustajalom i monotonom životu.

Pater Predrag Popović je u svojoj nedavnoj izjavi istaknuo lakoću kojom se može manipulirati pojedincima kada napuste svoju zajednicu ili obitelj. Naglasio je da je jedna od početnih radnji ‘demona’ po ulasku u osobu izolacija od njezinih najmilijih. Kao rezultat toga, pojedinci mogu razviti sklonost samoći i biti obuzeti vlastitim mislima. Otac Popović ponovio je važnost spoznaje da svi trebamo veze i da se trebamo suzdržati od vjerovanja ili izjavljivanja suprotnog.

BONUS TEJST:

Evolucija Ljudske Civilizacije: Od Praistorije do Savremenog Doba
1. Uvod

Ljudska civilizacija, kao fenomen, ne prestaje da fascinira istraživače, istoričare i filozofe. Razumevanje njenog razvoja pomaže nam da shvatimo gde smo sada i kako smo stigli do trenutne tačke. Evolucija ljudske civilizacije je kompleksan proces koji se odvija kroz različite faze razvoja, od praistorijskih vremena do savremenog društva.

2. Praistorija i Početak Civilizacije

Praistorija je period u ljudskoj istoriji pre nego što je počelo pisano beleženje događaja. Ovaj period je obuhvatao različite faze, uključujući paleolitik, mezolitik i neolitik. U paleolitu, ljudske zajednice su bile nomadske, koristeći jednostavne alatke od kamena za lov i sakupljanje. Kako su se uslovi života menjali, ljudi su počeli da prelaze na poljoprivredu tokom neolitske revolucije, što je dovelo do stvaranja prvih stalnih naselja i početka civilizacije.

3. Antičke Civilizacije

Početak pisanih istorija može se pratiti u velikim civilizacijama kao što su sumerska, egipatska, indijska i kineska. Sumeri su u Mesopotamiji razvili prvi sistem pisanja – klinasto pismo, dok su Egipćani poznati po hijeroglifima. Ove civilizacije su razvile složene društvene strukture, gradile monumentalne građevine kao što su piramide, i usavršavale trgovinu i nauku.

U Indiji, Harappa i Mohenjo-Daro su bile razvijene urbane civilizacije koje su demonstrirale visoku organizaciju i planiranje gradova. Kineska civilizacija je takođe imala značajan uticaj, sa inovacijama u tehnologiji, poljoprivredi i filozofiji koje su oblikovale region.

4. Klasične Civilizacije

U periodu klasičnih civilizacija, Grčka i Rim su postale dominantne sile u zapadnom svetu. Grčka je dala ogromne doprinose u filozofiji, umetnosti i političkoj misli. Filozofi poput Sokrata, Platona i Aristotela postavili su temelje zapadne filozofije. Rim je, sa svojom pravnom i administrativnom organizacijom, stvorio osnovu za mnoge aspekte moderne civilizacije. Rimljani su takođe doprineli arhitekturi i inženjeringu sa svojim akvaduktima, putevima i monumentalnim građevinama kao što su Koloseum i Panteon.

5. Srednji Vek

Nakon pada Rimskog Carstva, period srednjeg veka označen je usponom feudalnog sistema i dominacijom religije, posebno hrišćanstva u Evropi. U ovom periodu, univerzitetski obrazovni sistem je započeo sa radom, a mnoge važne filozofske i teološke rasprave su se odvijale. Takođe, u ovom periodu je došlo do značajnih kulturnih razmena kroz krstaške pohode i trgovinu.

6. Renesansa i Moderna Era

Renesansa, koja je započela u Italiji, označila je povratak interesovanja za klasične ideje i umetnosti. Ovo razdoblje je dovelo do velikih inovacija u umetnosti, nauci i filozofiji. Likovi poput Leonarda da Vinčija, Mikelanđela i Galileja su svojim radom oblikovali moderni svet. Takođe, razvoj štampe od strane Johanna Gutenberga omogućio je širenje znanja i ideja.

7. Industrijska Revolucija

Industrijska revolucija, koja je započela u 18. veku, dovela je do radikalnih promena u ekonomiji i društvenoj strukturi. Razvoj mašinske proizvodnje, urbanizacija i tehnološke inovacije promenili su način života i rada ljudi. Ovo razdoblje je označilo prelazak iz agrarne ekonomije u industrijsku, uz brojne socijalne i ekonomske posledice.

8. Savremeno Doba

Savremeno doba je karakterisano brzim tehnološkim napretkom, globalizacijom i velikim promenama u društvenim strukturama. Informacione tehnologije, internet i digitalna komunikacija drastično su promenili način na koji komuniciramo, radimo i razmišljamo. Takođe, globalni izazovi kao što su klimatske promene, ekonomske nejednakosti i političke tenzije čine da se savremeno društvo suočava sa kompleksnim pitanjima koja zahtevaju saradnju i inovacije.

9. Zaključak

Razumevanje evolucije ljudske civilizacije pomaže nam da prepoznamo obrasce u razvoju društava i da bolje sagledamo našu trenutnu poziciju u svetu. Svaka faza u ovom razvoju donela je nove ideje, inovacije i izazove koji su oblikovali svet kakav poznajemo danas. Studija ove evolucije može nam pomoći da bolje razumemo naše korene, kao i da se pripremimo za budućnost.

 

 

Preporučeno