- Kako bi izrazili svoju tugu za pokojnicima, članovi obitelji pokojnika počinju oblačiti crnu odjeću. Tradicionalno, žene bi nosile crni šal, dok bi muškarci nosili crnu košulju ili cvjetni uzorak. Ova odjeća žalosti obično se nosi godinu dana, a tijekom tog vremena obitelj se suzdržava od sudjelovanja u slavljima, plesu ili pjevanju. Danas je dopušteno nositi crninu do 40 dana, a po želji i do pola godine ili duže. Važno je napomenuti da, bez obzira na to kada je član obitelji preminuo, krsna slava se i dalje mora slaviti kao i uvijek.
Često se sugerira da je štovanje slave posebno važno u tim situacijama, jer naše molitve za slavu služe i za traženje mira za duše naših pokojnih dragih. Godinu dana nakon smrti osobe, proslave poput vjenčanja, zabava, plesova i sličnih događaja ne bi se smjele održavati u domu. Preporučljivo je zatražiti smjernice od svećenika u vezi s pogrebnim običajima, budući da se prakse razlikuju od regije do regije, što otežava određivanje prikladnosti bilo kojeg određenog običaja. Prema kršćanskoj doktrini, smrt se smatra “kaznom za grijeh”, posebno posljedicom Adamova prijestupa protiv Boga.
U skladu s Božjim početnim planom, prijelaz iz zemaljskog postojanja u vječni život trebao je biti besprijekoran doživljaj, sličan leptiru koji izlazi iz svoje ličinke i poleti u nebo. Jeste li naišli na ove tradicionalne prakse povezane sa smrću voljene osobe? U Srbiji svaki pogreb prate drugačiji običaji. Ta je varijacija posljedica jedinstvenih navika i rituala koji su specifični za svaku regiju. Povijesno gledano, pojedinci su obično umirali u svojim prebivalištima. Kao rezultat toga, kulturna vjerovanja vezana uz pogrebe bila su usko povezana sa smrću voljene osobe. U nekim se kulturama zahtijeva da svi članovi obitelji budu budni kad netko umre. To je zato što se na smrt gleda kao na stanje slično snu i postoji vjerovanje da bi preminuli mogao “susresti” bilo koga tko je zadrijemao, što bi potencijalno moglo dovesti do sljedeće smrti te osobe.
Kada pojedinac umre s još uvijek otvorenim očima, prva osoba koja tome svjedoči također će ubrzo završiti. Dodatno, kaže se da će preminula osoba koja u trenutku smrti ima šibice u džepu neizbježno postati vampir. Ovo vjerovanje dovelo je do još jedne prakse: korištenje igle za probijanje tijela pokojnika kako bi se spriječilo da vaskrsne kao vampir. Odmah nakon što osoba umre, svako ogledalo u domu se prekriva kako bi se spriječilo da duh pokojnika uđe u ogledalo i ostane među živima. U valjevskom kraju otvaraju se prozori i vrata, a sav namještaj, uključujući i posuđe, zbog toga se okreće naopako. Voda u kojoj se pokojnik kupa je nečista.
Doista, posjeduje sposobnost da naudi svakome ispred čijeg doma teče. Tijelo pokojnika predstavlja prijetnju i biljkama i životinjama, pa se savjetuje da pogrebne povorke ne prolaze preko polja, livada ili područja gdje se nalazi stoka. Suprotno tome, postoji vjerovanje da je bolest demonske prirode. U tom kontekstu pojedinci pred pogrebnu povorku iznose bolesnu djecu, nadajući se da će se patnja prenijeti na pokojnika. U nekim ruralnim krajevima naše zemlje postoji vjerovanje da srodnici rođeni u istom mjesecu dijele sličnu sudbinu.
Konkretno, smatra se da će smrt jednog uskoro biti praćena smrću drugog. Kako do toga ne bi došlo, pogrebi se organiziraju na način da se “otkupljuje” pokojnik. Kod Zaječara prijatelji i članovi obitelji bacaju šake zemlje na groblje. Vjeruje se da ova praksa donosi sreću, osiguravajući da pogođena osoba “neće biti sljedeća”. U različitim regijama, strijela se lansira tijekom sprovoda. Pojedinac koji uspješno pogodi metu dobiva stvari pokojnika. Vjeruje se da se s groblja ne treba vraćati istim putem. Smatra se da ova praksa pomaže duši pokojnika pronaći put kući.
Uobičajena praksa uključuje stvaranje lutke koja podsjeća na pokojnika. Svaki dan ženske članice obitelji peru i oblače lutku. Ova tradicija se drži dvije i pol godine ako je umrli muškarac, dok traje dvije godine za žene. Nakon što to vrijeme prođe, lutka se stavlja u grob. Osim toga, postoje tradicije i vjerovanja povezana s misama zadušnicama koje slijede nakon sprovoda. Ovi običaji posebno su izraženi u vlaškom kraju. Od prisutnih za stolom se traži da ostanu sjediti dok najstarija osoba ne završi svoj obrok, jer se smatra da će to zaštititi mlađe od prerane smrti.
Koliko se vi zapravo pridržavate ovih pravila, i da li uopšte nosite crninu? U današnje vrijeme kada je sve postalo drugačije, ti neki običaji su se skoro i izgubili. Vaša mišljenja na ovu temu?