Supruga Nenada Jezdića osvojila je srce poznatog dramskog umetnika i uspešnog poljoprivrednika još devedesetih godina.

  • Sara Jezdić je 1996. godine u samostanu Visoki Dečani na Kosovu Nenadu svečano izjavila vječnu ljubav u prisustvu svjedoka. Ubrzo nakon toga prihvatila se uloge majčinstva, odgovornosti koju glumac smatra s velikim ponosom.Jezda je jako ponosan na četvero djece koje dijeli sa Sarom.

    Svoj angažman na raznim poljima može zahvaliti trima kćerima i jednom sinu.Prije nekoliko godina došao je u posjed imanja u neposrednoj blizini Valjeva. Na ovom zemljištu bavi se raznim poljoprivrednim djelatnostima, uključujući uzgoj šljiva i proizvodnju rakije, što je vrlo cijenjeno kod mještana. Iznimna kvaliteta ovog proizvoda već je stekla priznanje jer je lako dostupan u mnogim trgovinama. Jezda se jako ponosi svojim uspjehom.

Život u ruralnim sredinama donio je Nenadu brojne prednosti, ali i brojne izazove. Često je isticao kako je egzistencija poljoprivrednika daleko od jednostavne, iziskuje mnogo rada, a značajan dio vremena posvećuje praćenju vremenske prognoze tijekom cijele godine.Unatoč značajnim prihodima od obiteljskog gospodarstva, koji su mu omogućili da svoju djecu šalje na školovanje u inozemstvo, dramski umjetnik ostaje predan svojoj profesiji ne zanemarujući je.

Smatran jednim od najvještijih izvođača u našoj sredini, on nije samo neizmjerno talentiran nego i duboko predan. Poput cijenjenog Bate Živojinovića, Jezdić posjeduje nepokolebljivu predanost svom zanatu, ne odbijajući ulogu. Zbog toga imamo privilegiju svjedočiti njegovim iznimnim sposobnostima u širokom rasponu žanrova, uključujući intenzivne drame, uzbudljive trilere, burne komedije, zadivljujuće reklame i zadivljujuće televizijske serije.

Stavljajući u prvi plan svoje dužnosti oca i supruga, Nenad Jezdić usprkos brojnim obvezama s kojima se suočava, svoje je obveze na prvom mjestu. Njegovu suprugu tretiraju s najvećom pažnjom i privrženošću, slično kraljevskoj obitelji, a njihov skladan brak i njezina spremnost da napusti udobnost urbanog života radi ruralnog načina života izravni su rezultati njegove predanosti.Ne može se poreći da se glumac ističe kao suprug i otac pun ljubavi, pokazujući iznimne vještine domaćina, dok istodobno nadahnjuje Saru da slijedi njegov primjer.

Malo je onih koji znaju da ona potječe iz obitelji koja na sličan način ispunjava ulogu domaćina.Aleksandar Saša Blagojević, proslavljeni rukometaš, inače joj je rođeni brat.Po završetku profesionalne igračke karijere, Aleksandar je preuzeo funkciju predsjednika RK “Partizan”. Naime, on posjeduje sposobnost tečnog komuniciranja na pet jezika, naime engleskom, njemačkom, španjolskom, portugalskom i grčkom.

BONUS TEKST:

Uticaj Klimatskih Promena na Poljoprivredu: Izazovi i Adaptacija

Uvod

Klimatske promene predstavljaju jedan od najvećih izazova za poljoprivredu širom sveta. Promene u temperaturi, padavinama, učestalost ekstremnih vremenskih uslova, i povećanje nivoa ugljen-dioksida imaju značajan uticaj na poljoprivredne prakse, prinose i sigurnost hrane. Poljoprivrednici, naučnici i političari se suočavaju sa kompleksnim zadatkom prilagođavanja ovim promenama kako bi osigurali održivost proizvodnje hrane i zaštitu prirodnih resursa.

Globalni Trendovi Klimatskih Promena

Porast Temperatura

Jedan od glavnih efekata klimatskih promena je globalno zagrevanje, koje se manifestuje kroz povećanje prosečnih temperatura na Zemlji. Prema podacima Međuvladinog panela za klimatske promene (IPCC), prosečna globalna temperatura je porasla za oko 1,1°C od predindustrijskog doba. Ovaj porast temperatura može imati različite posledice po poljoprivredu, uključujući produžavanje vegetacionih perioda u nekim regionima, ali i povećanje učestalosti toplotnih talasa i suša u drugim.

Promene u Padavinama

Klimatske promene takođe utiču na obrasce padavina, što može dovesti do povećane učestalosti i intenziteta kiša u nekim delovima sveta, dok drugi delovi mogu doživeti ozbiljne suše. Promene u padavinama mogu direktno uticati na dostupnost vode za navodnjavanje, kao i na eroziju tla, što sve može negativno uticati na poljoprivrednu proizvodnju.

Ekstremni Vremenski Uslovi

Ekstremni vremenski uslovi, kao što su uragani, poplave i suše, postaju sve učestaliji i intenzivniji zbog klimatskih promena. Ovi događaji mogu uzrokovati ozbiljne štete na usevima, infrastrukturi i životnoj sredini, što može dovesti do smanjenja prinosa i ekonomskih gubitaka za poljoprivrednike.

Povećanje Nivoa Ugljen-dioksida

Povećanje koncentracije ugljen-dioksida (CO₂) u atmosferi može imati dvostruki efekat na poljoprivredu. S jedne strane, veći nivoi CO₂ mogu poboljšati fotosintezu i povećati prinose za neke useve. S druge strane, povećanje CO₂ može smanjiti nutritivni kvalitet nekih biljaka i doprineti zakiseljavanju oceana, što može imati negativan uticaj na ribarstvo i morski ekosistem.

Uticaj Klimatskih Promena na Poljoprivredu

Promene u Produktivnosti Useva

Promene u temperaturi i obrascima padavina mogu značajno uticati na produktivnost različitih useva. Na primer, viša temperatura može ubrzati rast biljaka, ali i povećati stres usled toplotnih talasa, smanjujući prinos. Promene u vremenskim uslovima mogu takođe uticati na sezonalnost i trajanje vegetacionog perioda, što može otežati planiranje setve i žetve.

Širenje Štetočina i Bolesti

Klimatske promene mogu promeniti distribuciju i učestalost štetočina i biljnih bolesti. Više temperature mogu omogućiti širenje štetočina i patogena u nova područja, dok promene u padavinama mogu stvoriti povoljne uslove za razvoj gljivičnih bolesti. Ovo može zahtevati promene u strategijama zaštite useva, uključujući upotrebu novih pesticida ili bioloških kontrola.

Uticaj na Stočarstvo

Klimatske promene utiču i na stočarstvo, menjajući uslove za uzgoj stoke. Više temperature mogu povećati stres kod životinja, smanjujući produktivnost mleka i mesa. Promene u dostupnosti pašnjaka i vode takođe mogu uticati na održivost stočarske proizvodnje. Poljoprivrednici će morati da se prilagode promenama u klimatskim uslovima kako bi održali zdravlje i produktivnost stoke.

Voda i Navodnjavanje

Klimatske promene utiču na dostupnost vode za navodnjavanje, što je ključni faktor za poljoprivrednu proizvodnju. Promene u obrascima padavina mogu smanjiti dostupnost slatke vode u nekim regionima, dok u drugim mogu izazvati poplave koje uništavaju infrastrukturu za navodnjavanje. Održivo upravljanje vodnim resursima postaje sve važnije kako bi se osigurala dugoročna produktivnost poljoprivrede.

Adaptacija i Strategije za Održivu Poljoprivredu

Razvoj Otpornijih Useva

Jedna od ključnih strategija za adaptaciju poljoprivrede na klimatske promene je razvoj otpornijih sorti useva. Poljoprivredni naučnici rade na selekciji i genetskoj modifikaciji biljaka kako bi bile otpornije na sušu, toplotni stres, bolesti i štetočine. Ove nove sorte mogu pomoći poljoprivrednicima da održe produktivnost uprkos promenljivim klimatskim uslovima.

Održivo Upravljanje Vodnim Resursima

Održivo upravljanje vodnim resursima je ključno za prilagođavanje poljoprivrede klimatskim promenama. Tehnike kao što su kap po kap navodnjavanje, prikupljanje kišnice i pametno upravljanje navodnjavanjem mogu poboljšati efikasnost korišćenja vode i smanjiti negativan uticaj suša i poplava. Takođe, integracija novih tehnologija za praćenje i modeliranje vremenskih obrazaca može pomoći poljoprivrednicima da bolje planiraju navodnjavanje.

Diverzifikacija Poljoprivrednih Praksi

Diverzifikacija poljoprivrednih praksi može povećati otpornost poljoprivrede na klimatske promene. Uvođenje novih useva, rotacija useva, agrosumarstvo (kombinacija poljoprivrede i šumarstva) i permakultura mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta tla, smanjenju erozije i povećanju biodiverziteta. Ove prakse mogu smanjiti zavisnost od jednog useva ili metode proizvodnje i omogućiti poljoprivrednicima da se bolje prilagode promenama u klimatskim uslovima.

Tehnologija i Inovacije

Napredne tehnologije, kao što su precizna poljoprivreda, satelitsko praćenje, senzori i dronovi, mogu igrati ključnu ulogu u prilagođavanju poljoprivrede klimatskim promenama. Ove tehnologije omogućavaju poljoprivrednicima da prikupe tačne podatke o stanju useva, zemljišta i vremenskim uslovima, što omogućava bolje donošenje odluka i optimizaciju resursa. Precizna poljoprivreda, na primer, može smanjiti upotrebu vode, đubriva i pesticida, čime se povećava efikasnost i održivost.

Podrška Politika i Edukacija

Vladine politike i programi podrške igraju ključnu ulogu u pomoći poljoprivrednicima da se prilagode klimatskim promenama. Investicije u istraživanje i razvoj, subvencije za održive poljoprivredne prakse i programe edukacije mogu pomoći poljoprivrednicima da usvoje nove tehnike i tehnologije. Takođe, poboljšanje infrastrukture za upravljanje vodnim resursima i hitnu pomoć može pomoći u smanjenju rizika od ekstremnih vremenskih događaja.

Zaključak

Klimatske promene predstavljaju kompleksan izazov za poljoprivredu, ali takođe pružaju priliku za inovacije i adaptaciju. Razumevanje uticaja klimatskih promena na poljoprivredne prakse i implementacija strategija za prilagođavanje mogu pomoći u očuvanju produktivnosti i održivosti poljoprivrede u budućnosti. Kroz kombinaciju tehnologije, obrazovanja, održivih praksi i podrške politike, poljoprivrednici mogu prevazići izazove koje donose klimatske promene i osigurati bezbednost hrane za generacije koje dolaze.

 

Preporučeno