Stenice predstavljaju neugodan zdravstveni problem i ključno je brzo ih otkriti i postepeno eliminisati. Stenice imaju životni vek od četiri do šest meseci i mogu preživeti duže periode bez hrane, što ih čini teškim za iskorenjivanje. Često nisu primećene, ali grizu izloženu kožu kako bi se hranile krvlju, što je jasan znak njihove prisutnosti.

  • Stjenice mogu izazvati alergijske reakcije i sekundarne infekcije kože kada ih ugrizu. Iako njihovi ugrizi obično nisu opasni po život, ključno je eliminirati ove nametnike kako bi se spriječile infekcije unutar kućanstva. Prisutnost stjenica je krajnje nepoželjna, posebno zato što ženke stjenica imaju sposobnost položiti do 500 jaja u razdoblju od dva mjeseca. Ta se jaja zatim izlegu unutar otprilike jednog tjedna, što brzo dovodi do potpune zaraze. Grad Pariz u Francuskoj trenutno se bori s ozbiljnim problemom stjenica, jer broj prijavljenih ugriza raste svakim danom. Čak je i Velika Britanija zabrinuta zbog moguće invazije stjenica, s obzirom na svakodnevni priljev Eurostarovih vlakova između Pariza i Londona.

    Iako se stjenice mogu pronaći posvuda i imaju značajan utjecaj na velike gradove poput New Yorka, koji je doživio značajnu najezdu 2010., čak su se infiltrirale u Googleovo sjedište, one preferiraju topliju klimu i zgrade.Kako bismo prepoznali prisutnost stjenica, važno je obratiti pažnju na sedam ključnih pokazatelja.

    Prepoznatljiv miris: Kada stjenice osjete opasnost, ispuštaju karakterističan i pljesniv miris. Ova aroma podsjeća na mirisne note malina ili korijandera i može se miješati s mirisom uginulih insekata, što rezultira dojmom hrđave arome.Znakovi prisutnosti stjenica mogu se identificirati kroz pojavu ugriza na rukama, šakama i nogama, što rezultira svrbežom. U slučaju prekomjerne otekline, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć.

Jaja stjenica, nalik sićušnim zrncima riže, obično se mogu otkriti u šavovima madraca ili iza uzglavlja. Tijekom svog životnog ciklusa, stjenice se linjaju i za sobom ostavljaju čahure različitih veličina, od prozirnih do žutih, koje se mogu pronaći u naborima i naborima madraca, kao i pukotinama na zidovima i namještaju.

Prisutnost stjenica može se otkriti promatranjem mrlja krvi na posteljini. Osim toga, tragovi izmeta stjenica, koji su tamnosmeđe boje, mogu se naći na madracima, plahtama, uzglavljima, pa čak i zidovima.Krevetne stjenice, koje se mogu vidjeti golim okom, obično su dugačke oko 5 mm i nastoje se sakriti na raznim mjestima, primjerice u blizini kreveta. Pitate se kako eliminirati ova dosadna stvorenja?

Pobrinite se za održavanje čistoće svoje posteljine pranjem na tjednoj bazi na temperaturi od 60 stupnjeva. Osim toga, važno je redovito usisavati područja koja su osjetljiva na stjenice, poput podnožja, ispod jastuka na sofi i ispod kreveta.Kako biste smanjili broj mjesta za skrivanje dostupnih stjenicama, preporučljivo je očistiti prostor od nereda. Također je važno suzdržati se od korištenja kartonskih kutija za skladištenje, jer one privlače stjenice. Radije se odlučite za plastične posude.Riječ opreza: budite oprezni kada su u pitanju posjetitelji i putovanja, jer stjenice imaju smisao za stopiranje ljudi i njihove imovine. Ako slučajno naiđete na stjenice, savjetuje se da se odmah obratite istrebljivaču.

Preporučeno