– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o kućnim insektima, koji na svjetlo dana izlaze kada se sve smiri u kući. Stjenice su jedne od njih, koje nisu nimalo ugodne za vidjeti, a mi danas donosimo jedan savjet kako ih se zauvijek riješiti….
Rano otkrivanje stjenica i njihovo uklanjanje tijekom vremena važni su zbog zdravstvenih problema koje mogu izazvati. U većini slučajeva ovi tvrdoglavi štetnici mogu preživjeti četiri do šest mjeseci bez hranjenja; zbog toga ih se prilično teško riješiti. Rizik od zaraze još je jedno važno pitanje na koje treba obratiti pozornost kod zaraze stjenicama. Alergijske reakcije i mogućnost sekundarnih infekcija kože uobičajeni su ishodi koji proizlaze iz ugriza stjenica. Iako je bezopasan, bilo bi vrlo nepovoljno imati zarazu u svojoj kući. Trik je u brzom uklanjanju stjenica jer unutar dva mjeseca jedna ženka može položiti do 500 jaja.
Ova jaja obično trebaju oko tjedan dana da se izlegu, što dovodi do brze i opsežne zaraze. Trenutačno Francuska, posebice Pariz, ima veliki problem sa stjenicama; svaki dan ima novih slučajeva ugriza. Velika Britanija također je zabrinuta – prema časopisu “Mirror” – jer 15 vlakova Eurostar svakodnevno ide iz Pariza u London, što povećava osjećaj rizika. Želite li ih otkriti? Obratite pažnju na ovih sedam znakova: Neobičan miris može djelovati kao rani pokazatelj prisutnosti stjenica u vašoj spavaćoj sobi mnogo prije nego što se pojave bilo kakvi vidljivi dokazi, poput hrpe prljave odjeće na podu. Kada se stjenice osjećaju ugroženo, ispuštaju feromone za uzbunu, koji mogu stvoriti notu mirisa maline ili korijandera.
Ako se probudite s crvenim ranama koji vas svrbe, možda su to stjenice. Ovi noćni insekti hrane se krvlju i obično grizu ruke, ruke i noge. Grupni ugrizi su uobičajeni, ali se mogu dogoditi i pojedinačni ugrizi. Stjenice ne prenose bolest, ali njihovi ugrizi mogu izazvati alergijske reakcije koje rezultiraju ekstremnim oticanjem zbog čega bi osobe osjetljive na alergene trebale potražiti liječničku pomoć. Razlog zašto otkrivanje jaja stjenica može biti izazovno je taj što su mala, duga oko 1 mm.
No, mogu se prepoznati po malim zrncima riže koja se nalaze na krevetu. Jaja se mogu lijepiti na različite površine i obično se nalaze na šavovima i uglovima madraca ili skrivena na stražnjoj strani uzglavlja. Stručnjaci kažu da su ljuske stjenica različite veličine u različitim životnim fazama jer se više puta “slijepe”. Ta se stvorenja mogu prepoznati po srednje žuto-prozirnim ljuskama, kao i po šavovima, naborima i pukotinama madraca, zidova i namještaja. Mrlje od krvi mogu biti jedan od znakova koji ukazuju na prisutnost stjenica.
- Budući da se hrane krvlju i naglo pucaju dok ljudi spavaju, krv bi mogla iscuriti i kasnije se osušiti, stvarajući tako neke dokaze. U nedostatku bilo kojeg drugog prihvatljivog razloga, ove bi oznake bile dokaz zaraze stjenicama. Izmet koji ostavljaju stjenice mali su, crni tragovi poput olovke i nalaze se na površinama kao što su madraci, plahte, uzglavlja i zidovi. Ti tragovi su mnogo manji od mrlja krvi, što ih čini težim za pronalaženje. Imaju blagi miris poput zahrđalog željeza, što je prilično neugodno. Kako biste izbjegli bakterije koje privlače stjenice, savjetuje se da se rublje opere vrućom vodom barem jednom tjedno. Bakterije se učinkovito uništavaju pranjem na 60 stupnjeva.
Ako imate stvari koje se ne mogu prati poput mekih igračaka ili cipela, pokušajte ih staviti u sušilicu oko 30 minuta; ovo će ubiti potencijalne stjenice. Kako biste uklonili stjenice s madraca, izribajte njegovu površinu kako biste se riješili i njih i njihovih jaja. Na sličan način izribajte sam krevet i susjedno područje. Nakon usisavanja, vrećicu odmah vratite; zatvorite ga u plastičnu vrećicu i odložite što dalje. Za dodatnu zaštitu od stjenica, omotajte madrac i oprugu isporučenom tkaninom.
Važno je znati da stjenice mogu živjeti i do godinu dana bez jela, pa ih je preporučljivo barem toliko ostaviti u priloženoj tkanini kako bi se garantiralo njihovo uklanjanje. Ako su stjenice na madracu, uklonite ga i razmislite o kupnji novog. Ali prvo, svakako se u potpunosti riješite stjenica u svom životnom prostoru prije nego donesete novi madrac; inače će se samo preseliti u njega. Kako biste spriječili širenje stjenica u kući, usisajte barem jednom tjedno. Pazite da dobro prođete usisivačem po svim područjima zaraženim stjenicama – podovima, ispod jastuka na sofi, ispod i oko kreveta.
Smanjite njihova buduća skrovišta uklanjanjem nereda i dubinskim čišćenjem vašeg životnog prostora. Smanjivanjem broja nepotrebnih predmeta možete ograničiti broj mjesta koja stjenice mogu pronaći. Što više stvari imate, veće su šanse da ti štetnici pronađu skrovište. Kako biste spriječili najezdu stjenica, nikada ništa ne spremajte u kartonske kutije. Kada pozivate goste u svoj dom, budite oprezni. Pitajte postoji li mogućnost stjenica i jesu li nedavno boravili u hotelu.
Ova osnovna mjera prednosti može se činiti nepristojnom, ali kasnije vas štedi mnogo gnjavaže. Stigma povezana sa stjenicama tjera mnoge ljude da šute o problemu, što samo pomaže da se dalje širi. Dok raspakirate svoje stvari, pogotovo ako mislite da bi mogle biti bube, budite vrlo oprezni. Ova čvrsta stvorenja mogu godinama polagati jaja bez parenja sve dok imaju kontinuiranu opskrbu krvlju. Kako biste izbjegli donošenje stjenica u svoj dom nakon putovanja, ograničite svoje stvari na one koje se mogu odmah oprati i sušiti na visokoj temperaturi.