– U nastavku našeg današnjega članka, riječ dvije o najgoroj bolesti 21 vijeka, a to je dijabetes. Koliko god ga dugo liječili, nikada ga ne možete izliječiti, ali ga itekako možete držati pod kontrolom. Jednostavno, prehrana je najbitniji segment u cijeloj priči, i morate jesti 4 do 5 manjih obroka u toku jednoga dana. Na alkohol, slatkiše i ostale stvari, jednostavno morate da zaboravite. Slijedi i par savjeta na ovu temu. 

Nova saznanja u znanstvenim studijama pokazuju da šećer ima sposobnost izazvati mnoštvo štetnih posljedica u ljudskom tijelu, neovisno o tome boluje li pojedinac od dijabetesa ili ne. Konzumacija prekomjerne količine šećera potencijalno može izazvati niz zdravstvenih komplikacija, od poremećaja metaboličkog funkcioniranja do razvoja kardiovaskularnih poremećaja.

Kako bismo vam pružili sveobuhvatno razumijevanje utjecaja šećera na vaše cjelokupno blagostanje, zaronimo u sljedeći pregled. 1. Masti organa Prisutnost fruktoze, komponente koja se nalazi u šećeru, stimulira jetru da poveća svoje mogućnosti skladištenja masti, posebno u blizini same jetre. Kao rezultat toga, može doći do pojave nealkoholne masne bolesti jetre, stanja koje je bilo neuobičajeno prije 1980-ih. Osjetljivost na dijabetes Rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 povećava se za 1,1 posto za svakih dodatnih 150 kalorija dobivenih iz šećera na dnevnoj bazi.

3. Neravnoteže u razinama kolesterola Studije pokazuju da osobe koje konzumiraju prekomjerne količine šećera imaju tendenciju pokazivati ​​povišene razine štetnog LDL kolesterola i triglicerida, dok istovremeno pokazuju snižene razine korisnog HDL kolesterola. 4. Utjecaj na kardiovaskularni sustav Evidentna je korelacija između prekomjernog unosa šećera i razvoja srčanih bolesti i dijabetesa. Osobe s dijabetesom tipa 2 suočene su s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, koje ostaju primarni uzrok smrtnosti u ovoj populaciji.

  • 5. Razine hipertenzije Pretjerani unos šećera koji dovodi do visokih razina inzulina može imati štetan utjecaj na krvožilni sustav i arterije, što u konačnici povećava rizik od hipertenzije. Pojam “Dijabetes tipa 3 Koncept “dijabetesa tipa 3” prvobitno je iznijela Suzan de la Monte sa Sveučilišta Brown, koja je povezala inzulinsku rezistenciju i Alzheimerovu bolest. Njihova otkrića sugeriraju da se Alzheimerova bolest može klasificirati kao metabolički poremećaj. Jedan uobičajeni simptom koji se može pojaviti je pojačana želja za hranom. Konzumacija prekomjerne količine šećera može poremetiti rad leptina, hormona odgovornog za regulaciju sitosti, što dovodi do dugotrajnog osjećaja gladi.

Ovisnost o šećeru Konzumacija šećera može potaknuti oslobađanje određenih kemikalija koje utječu na centre za zadovoljstvo u mozgu, što rezultira ovisnošću koja podsjeća na ovisnost o drogama. Umor je deveti faktor koji treba uzeti u obzir. Konstantna konzumacija velikih količina šećera može rezultirati čestim varijacijama u razini šećera u krvi, što dovodi do umora i povećane žudnje za slatkom hranom. Depresija je deseta tema koja izaziva zabrinutost.

Postoji značajna korelacija između konzumiranja velikih količina slatkiša i povećane sklonosti depresiji, što potvrđuju statistički podaci. 11. Proces starenja koji utječe na kožu Reakcija između šećera u krvi i proteina rezultira stvaranjem molekula AGE-a, koje imaju štetan učinak na kolagen i elastin – bitne komponente za održavanje mladenačke kože – što u konačnici uzrokuje brže stvaranje bora. Važnost umjerenosti u konzumaciji šećera postaje očita kroz ove uvide, budući da svijest o potencijalnim štetnim učincima može igrati ključnu ulogu u prevenciji raznih zdravstvenih problema.

Preporučeno