U potrazi za pronalaženjem tehnika za grijanje koje štede novac, fokus je često na pametnim strategijama, dok najčešće greške ostaju neprimijećene. Međutim, jedna određena greška može imati štetne posljedice. Prema riječima stručnjaka Petera Coxa, renomirane kompanije specijalizirane za prevenciju vlage i plijesni u Velikoj Britaniji, brojni pojedinci nenamjerno potiču rast plijesni smanjujući ventilaciju u svojim domovima u nastojanju da smanje troškove energije. Iako se može činiti korisnim držati prozore zatvorenim za optimalno grijanje, ovaj pristup može imati neželjene posljedice.
Prema Nicholasu Donithornu, šefu tehničke službe u Peter Coxu, podaci jasno ukazuju na snažnu vezu između pojedinaca koji pokušavaju da uštede energiju ograničavanjem ventilacije u svojim domovima i rastom buđi. Iako je razumljivo da svi težimo smanjenju troškova energije tokom hladnijih mjeseci, važno je prepoznati da zadržavanje toplog, vlažnog zraka u prostoriji može dovesti do problema s buđom. Plijesan ne samo da je ružnog izgleda, već predstavlja i potencijalne zdravstvene rizike. Donitorn je naglasio da postoje mjere koje se mogu poduzeti kako bi se smanjio rizik od plijesni, kao što je korištenje odvlaživača za smanjenje vlažnosti bez otvaranja prozora. Međutim, ako problem i dalje postoji, ključno je potražiti stručnu pomoć, a ne jednostavno primijeniti površno rješenje.
Ventilaciju stručnjaci ističu kao ključni element, koji naglašavaju da se bez pravilnog provjetravanja topao i vlažan zrak zadržava u kući. Ovaj nedostatak bijega za vlagu dovodi do kondenzacije i kasnijeg rasta plijesni. Da biste ublažili ovaj problem, preporučuje se aktiviranje ventilacionog sistema nakon kuhanja ili tuširanja. Osim toga, savjetuje se suzdržati se od sušenja odjeće na radijatorima, jer to ometa distribuciju topline i otežava cirkulaciju zraka. Kako se približava hladnije vrijeme, mnogi pojedinci traže načine da održe svoje domove toplim bez prevelikih troškova grijanja. Nataša Bertjum, autoritet u ovoj oblasti, dijeli pet jednostavnih strategija koje mogu pomoći u održavanju topline bez opterećivanja računa za energiju. Jedna efikasna metoda uključuje korištenje jastučića za vrata, također poznatih kao “zmije za vrata” ili “zaštite od propuha”, koje efikasno blokiraju prolaz hladnog zraka ispod vrata i zadržavaju toplinu u prostoriji. Mogu se kupiti ili napraviti kod kuće tako što ćete duge komade tkanine napuniti graškom ili rižom i postaviti ih duž područja vrata koja su sklona propuhu.
Podesite postavku temperature na termostatu na niži nivo.
Spuštanje termostata na 18 stepeni ima potencijal da značajno smanji troškove energije. Ovo je posebno korisno ako posjedujete kondenzacijski bojler, jer održavanje radijatora na ili ispod 60 stepeni povećava njihovu efikasnost. Postavljanje izolacije cijevi u vašem domu ne samo da sprječava izlazak topline već i smanjuje potrošnju energije. Nadalje, služi kao zaštita od smrzavanja i pucanja cijevi tokom hladnijih perioda. Odabir izolacije cijevi od pjene predstavlja jeftinu alternativu koju možete sami implementirati bez napora.
Poboljšajte funkcionalnost radijatora ugradnjom kontrolnih ventila.
Prema Energy Saving Trust-u, značajne godišnje uštede mogu se postići ugradnjom radijatorskih ventila i termostata u vaš sistem grijanja. Dodatno, za još veću uštedu, pametni ventili se mogu koristiti u kombinaciji s pametnim termostatima.