Kao što i vidite po naslovu našeg današnjega članka, malo ćemo da govorimo o autima koja su omiljena meta lopovima. Za ove prostore su WW auta definitivno broj jedan, međutim da li je to stvarno baš tako? Naime, svjetski stručnjaci su uradili manju analizu, i došli su do sljedećih jako zanimljivih podataka. 

Velika većina ukradenih automobila proizvedena je između 2016. i 2019. Rabljena vozila koja spadaju u raspon starosti od pet do sedam godina vrlo su tražena na sekundarnom tržištu.

CarVertical, tvrtka specijalizirana za obradu automobilskih podataka, provela je istraživanje koje otkriva da je blizu 50 posto BMW vozila navedenih na njihovoj platformi pretrpjelo oštećenja. Osim toga, ova su vozila prikupila značajan broj sljedbenika među lopovima, čineći značajnih 17,7 posto krađa.

U 2023. godini vozila ispitana putem ove platforme su prešla nevjerojatnih 7,7 milijardi kilometara, što je činilo 7,5 posto svih ispitanih vozila. Priželjkivanu titulu najpoželjnijeg automobila u 2023. godini osvojio je Volkswagen Golf, prestigavši ​​BMW serije 3. Nevjerojatnih 1,78 milijuna prometnih nesreća identificirano je na carVerticalu, što predstavlja porast od 1,4 milijuna u usporedbi s prethodnom godinom. Među tim incidentima najveću zabilježenu štetu napravio je automobil Lamborghini Huracan, teška čak 250.000 eura.

Vozila ispitana u studiji pretrpjela su štetu u ukupnoj vrijednosti većoj od 4,4 milijarde eura. Međutim, 2022. taj je iznos porastao na 5,1 milijardu eura.

Kada je riječ o rekordima šteta, BMW preuzima vodstvo kao marka s najvećim postotkom, s nevjerojatnih 48,4 posto svih automobila na platformi koji imaju takve rekorde. Ne zaostaju ni Audi (43,9 posto), Škoda (43,7 posto), Dacia (43,5 posto) i Lexus (42,4 posto). U prosjeku, 39,3 posto svih rabljenih vozila provjerenih na platformi pokazuje znakove oštećenja, što ukazuje na to da je vjerojatnost kupnje automobila upitne povijesti prilično velika.

Vozila koja su izazvala najviše pažnje lopova.

Zahvaljujući pomoći carVerticala, u protekloj godini identificirani su brojni ukradeni automobili. Unatoč tome, stvarni broj krađa u Europi potencijalno bi mogao biti stostruko veći, budući da se ukradena vozila rijetko pojavljuju na tržištu rabljenih automobila. Većina tih automobila se rastavlja i nezakonito trguje za svoje komponente na podzemnom tržištu.

Među vozilima ispitanim na platformi, automobili marke BMW najbolji su izbor za lopove, čineći 17,7 posto svih ukradenih vozila. Odmah iza njih su Mercedes-Benz modeli sa 15,3 posto i Audi modeli sa 12 posto. Ovi podaci sugeriraju da bi vlasnici luksuznih vozila trebali biti oprezni.

Na sličan način, Ford (6,1 posto) i Volkswagen (5,4 posto) također su osigurali mjesta unutar top 5 ljestvice.

Značajan udio ukradenih vozila, točnije 12,4 posto, proizvedeno je 2016. godine. No, to ne znači da vlasnici starijih automobila mogu priuštiti samozadovoljstvo jer su lopovi također na meti tih vozila. Studija je ispitala podatke iz ukupno 26 zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države, Njemačku, Francusku, Španjolsku, Italiju, Belgiju, Mađarsku, Rumunjsku, Litvu, Latviju, Estoniju, Slovačku, Sloveniju, Hrvatsku, Ukrajinu, Češku, Poljska, Bugarska, Srbija, Švedska, Švicarska, Danska, Finska, Australija i Meksiko.

Cjelokupnost pruženih informacija oslanja se isključivo na podatke koje je prikupila tvrtka.

Preporučeno