Svekrve itekako znaju da budu jako teške, a mnoge snaje itekako prezaju pred ovim ženama. Jednostavno, koliko god da su korektne jedna prema drugoj, uvijek se potkrade neka manja ili veća svađa….
BONUS:
Rak maternice: prepoznavanje ranih znakova i simptoma kojih treba biti svjestan Rak maternice spada među najraširenije vrste ginekološkog raka i može se kategorizirati u dva primarna oblika: rak endometrija, koji nastaje iz sluznice maternice, i sarkom maternice, koji utječe na mišiće i potporna tkiva maternice. Iako se rak maternice smatra jednim od tumora koji se lakše dijagnosticira, izazov leži u činjenici da su njegovi simptomi često nespecifični i da se mogu zamijeniti s drugim, manje teškim medicinskim problemima. Stoga je ključno identificirati početne znakove bolesti kako bi se započelo liječenje u što ranijoj fazi. Dr. Ursula Matulonis, poznata onkologinja, govori o važnim simptomima kojih bi žene trebale biti svjesne, a koji bi mogli upućivati na prisutnost raka maternice.
Dok znakovi raka maternice često mogu biti prilično suptilni, njihovo prepoznavanje može uvelike povećati vjerojatnost učinkovitog liječenja. 1. Neuobičajeno vaginalno krvarenje Čest simptom povezan s rakom maternice, osobito rakom endometrija, je nepravilno vaginalno krvarenje. To se može manifestirati kao nadutost, krvarenje koje se javlja između menstruacija ili krvarenje nakon menopauze.
Takva krvarenja nastaju zbog rasta stanica raka na stijenkama maternice, što za posljedicu ima zadebljanje sluznice i posljedično nepravilno krvarenje. 2. Neudobnost u stidnoj kosti Kako rak maternice raste, to može uzrokovati nelagodu u pubičnoj kosti ili obližnjim područjima. Ova bol proizlazi iz pritiska tumora na susjedne organe, a također može biti posljedica kontrakcija tijela dok se pokušava boriti protiv rasta tumora.
Bol može biti uporan, ali se također može javljati povremeno, često tijekom seksualne aktivnosti ili fizičkog napora. 3. Proizvodnja plina Nadutost je čest pokazatelj povezan s rakom jajnika; međutim, to također može značiti rak maternice, osobito kada se tumor počne širiti na druge organe unutar abdomena. Ovaj simptom nastaje zbog nakupljanja tekućine u trbušnoj šupljini, što dovodi do osjećaja težine i nelagode u želucu. 4. Problemi povezani s gastrointestinalnim traktom Rak maternice ima potencijal metastazirati u obližnje organe, poput crijeva, što dovodi do niza gastroenteroloških problema.
Žene kojima je dijagnosticiran rak maternice mogu doživjeti promjene u navikama pražnjenja crijeva, što može uključivati simptome poput proljeva, zatvora, osjećaja sitosti nakon konzumiranja malih porcija ili nelagode u trbuhu. Ovi znakovi mogu sugerirati da rak vrši pritisak na crijeva ili da se proširio na susjedna tkiva. 5. Brza promjena težine: Gubitak težine Neplanirani i brzi gubitak težine može značiti da rak maternice više nije ograničen na maternicu i da se počeo širiti na druge organe unutar trbušne šupljine.
Utjecaj raka na različite tjelesne funkcije može uzrokovati smanjenje apetita i povećanu potrošnju kalorija, što dovodi do neočekivanog gubitka težine. 6. Stalni nagon za mokrenjem Kada kancerogeni tumor naraste dovoljno da vrši pritisak na mokraćni mjehur, može dovesti do učestalog mokrenja. Žene kojima je dijagnosticiran rak maternice mogu imati stalnu potrebu za mokrenjem, čak i ako im mjehur nije pun, kao rezultat pritiska tumora na mokraćni trakt. Ovaj se simptom obično javlja kod većih tumora koji utječu na funkcioniranje obližnjih organa.
7. Odsutnost simptoma Značajan izazov povezan s rakom maternice je to što može napredovati bez ikakvih simptoma, osobito tijekom početnih faza. Mnoge žene možda neće doživjeti primjetne promjene ili nelagodu, dopuštajući raku da napreduje bez otkrivanja. Simptomi se mogu pojaviti tek kada je bolest uznapredovala, što naglašava ključnu važnost redovitih ginekoloških pregleda. Redoviti pregledi ključni su za zdravlje žene. Simptomi raka maternice često mogu biti suptilni i nije ih lako povezati s ozbiljnim stanjem.
Stoga je važno da žene idu na redovite ginekološke preglede, čak i ako nema vidljivih simptoma. Kako bi svoje zdravlje dala na prvo mjesto i izbjegla potencijalne probleme, svaka bi žena trebala barem jednom godišnje otići na ginekološki pregled. Ako primijetite bilo kakve promjene u svom zdravlju, poput neobičnog krvarenja, boli ili drugih simptoma, obratite se svom liječniku. Informiranost je prvi korak do zdravlja, a pravovremeni liječnički pregled slijedi kao sljedeća važna radnja.