Rođen u ekstremnom siromaštvu, Sadam Husein je postao jedan od najozloglašenijih diktatora 20. stoljeća. Pod krinkom navodnog posjedovanja oružja za masovno uništenje od Sadama Husseina, Sjedinjene Države i Velika Britanija započele su vojnu intervenciju u Iraku u ožujku 2003. Unutar samo tri tjedna iračka vojska je poražena, ali je Hussein uspio izbjeći uhićenje i nestao poput prolaznog lastinog repa.
Američka vlada ponudila je neviđeni iznos od dvadeset pet milijuna dolara kao nagradu za hvatanje iračkog diktatora. To je dovelo do golemog pothvata poznatog kao “Crvena zora”, koji je uključio gotovo šest stotina vojnika u ono što je možda najveća potjera u povijesti. Život Husseina al-Majida, Husseinovog oca, ostaje obavijen velom tajne nakon kratkog razdoblja nakon Husseinova rođenja, a njegovo posljednje počivalište ostaje nepoznato. Subha Tulfah al-Musallat, Husseinova majka, prkosila je tradicionalnoj ulozi žena u gradu Tikritu, gdje su često bile izolirane. Njezina smrt 1982. potaknula je izgradnju velikog hrama u Tikritu, koji je financirala država, u čast njoj kao “Majci milicije”. Ibrahim al-Hassan, Husseinov očuh, dobio je nadimak “Hassan Lažljivac” od mještana nakon što se oženio Subhom i postao Husseinov očuh. Bio je nepismeni pastir iz siromašnog sela, a njegovi sinovi, Husseinova polubraća, imali su utjecajne položaje u vladinim obavještajnim i sigurnosnim agencijama.
Saddam Hussein, otac tri kćeri po imenu Raghad, Rana i Halan, kao i dva sina po imenu Odai i Kusai, predmet je medijskih nagađanja o postojanju potencijalnog trećeg sina po imenu Ali, za kojeg se vjeruje da ima oko 18 godina. godine.
U skladu s običajima iračkog plemenskog društva, Sejida Tulfah postala je Huseinova žena. Važno je napomenuti da su njihov brak dogovorili roditelji dok su još bili djeca. Uz to, Sajidin otac bio je Saddamov ujak po majci, što ih čini ne samo supružnicima nego i bliskim rođacima. Svrha ove zajednice bila je očuvanje i učvršćivanje bogatstva unutar obitelji. Nakon Saddamova pogubljenja vješanjem 30. prosinca 2006. Sajida je napustila Irak i pronašla novi dom u Kataru. Godine 2015. pojavile su se neslužbene informacije o njezinoj smrti, iako to nikada nije službeno potvrđeno niti demantirano. Hussein Kamel al-Majid, koji je bio i Husseinov bratić i zet, služio je kao predsjednikov vozač i obnašao dužnosti u posebnim sigurnosnim agencijama. Odigrao je značajnu ulogu u uspostavi elitne Republikanske garde i nadgledanju iračkog nuklearnog projekta. Što se tiče Huseinovih kćeri, Hale i Rane, one su napustile Irak i nastanile se u Jordanu. Osim toga, dostupne su ograničene informacije o njihovim životima.
Husseinov polubrat, Vatban Ibrahim, obnašao je dužnost iračkog ministra unutarnjih poslova do njegove smjene 1995. Nakon smjene, izgubio je nogu kada je Odaj, Saddamov najstariji sin, ispalio vatreno oružje u njegovom smjeru tijekom kasnijeg obiteljskog okupljanja te iste godine.