Za ovaj vikend spremili smo vam jednu ultra zanimljivu priču, a tiče se zdrave ishrane. Mnogi imaju nedoumice, šta uopšte konzumirati za najvažniji obrok u tijeku jednoga dana, a to je svakako doručak. Onkolog, koji jako dobro poznaje svoju struku, dao je savjet, koja je opcija najbolja za doručak….
Izvješće Todaya pokazuje da konsenzus između 17 stručnjaka, uključujući kardiologe, onkologe, neurologe, gastroenterologe i stomatologe, identificira dva određena obroka kao najzdravije opcije za doručak. Ovi stručnjaci zagovaraju obrasce prehrane kao što su mediteranska prehrana, DASH dijeta ili MIND dijeta. Poznato je da takvi prehrambeni okviri snižavaju krvni tlak, smanjuju rizik od raka i smanjuju vjerojatnost neuroloških poremećaja, uključujući Alzheimerovu bolest.
Tipično, ove dijete daju prioritet cjelovitim žitaricama i uključuju raznolik niz povrća, voća, mahunarki, maslinovog ulja, orašastih plodova i nemasnih izvora proteina. U odgovoru na upit o uobičajenom izboru doručka, može se reći da su zobene pahuljice ukrašene orašastim plodovima, sjemenkama i bobičastim voćem vrlo hranjiv obrok. Mnogi smatraju da je zob bogata vlaknima i vjeruje da sadrži spoj sličan onom prisutnom u majčinom mlijeku. Prema riječima gastroenterologa, “visok sadržaj vlakana je ono što pomaže u održavanju zdrave crijevne flore i sprječava zatvor.”
Kuhana zob, u cijelom ili mljevenom obliku, često se može poboljšati sastojcima kao što su sjemenke lana, sjemenke konoplje, sjemenke bundeve, sušeno ili svježe bobičasto voće i med. Kao alternativni doručak, liječnici često preporučuju namazanje avokada na tost od cjelovitih žitarica. Kardiolog napominje: “Zdrave masti pomažu mi da se osjećam zadovoljno, dok mi hranjivi ugljikohidrati daju stalnu energiju. Jedna kriška tosta daje dovoljno kalorija i hranjivih tvari da se čovjek udobno održi do ručka. Medicinski stručnjaci savjetuju uključivanje jogurta s bobičastim voćem, orašastim plodovima i suhim voćem u prehranu, naglašavajući važnost izbjegavanja konzumacije šećera. Suprotno tome, zobene pahuljice odavno se slave kao gotovo savršen izbor za doručak, spajajući zdravstvene dobrobiti s divnim okusom.
Kao što je primijetila dijetetičarka Silvia Melendez-Klinger, značajna korist od zobenih pahuljica, uz prednosti cjelovitih žitarica i dijetalnih vlakana koja podržavaju kardiovaskularno i probavno zdravlje, je ugodan osjećaj sitosti između obroka. Ističe studiju iz 2015., objavljenu u Annals of Nutrition and Metabolism, koja je otkrila da su osobe koje su uključile zobene pahuljice u svoj doručak imale tendenciju da pokažu smanjeni unos kalorija tijekom ručka. Ova dobrobit, međutim, nije jedina prednost uvrštavanja ove namirnice u prehranu. Konzumacija zobene kaše može poboljšati atletsku izvedbu.
Jay Kovin, registrirani nutricionist i direktor formulacija u ASYSTEM-u, navodi da konzumacija zobi jedan sat nakon vježbanja može ubrzati metabolizam i poboljšati sportske sposobnosti. Nadalje, zobena kaša pozitivno pridonosi zdravlju kardiovaskularnog sustava. Tejal Pathak, klinički dijetetičar i edukator dijabetesa, objašnjava da je “topljivi beta-glukan obilan u zobenoj kaši. Ona primjećuje da su brojne studije povezale vlakna s mogućim prednostima za zdravlje kardiovaskularnog sustava, budući da povećavaju razinu lipida u krvi i utječu na postprandijalne reakcije šećera u krvi. Zobena kaša ima sposobnost poboljšanja zdravlja probavnog sustava, što zauzvrat može utjecati na opću dobrobit gotovo svakog aspekta tijela.
Nutricionistica Lisa Richards, autorica Candida Diet, navodi da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši poboljšava zdravlje crijeva i održava vas sitima”. Studija iz 2014. objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da su dvije osobe koje boluju od ulceroznog kolitisa pokazale poboljšanje u svom stanju nakon što su u svoju prehranu uključile zobene pahuljice. To sugerira da “redovita konzumacija zobi ili zobene kaše može potencijalno smanjiti rizik od upale u crijevima.”
Nadalje, uključivanje zobene kaše u prehranu može poboljšati funkciju imunološkog sustava. Ako netko ima za cilj istodobno poboljšati zdravlje crijeva i ojačati imunitet, registrirani dijetetičar Trista Best primjećuje da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši djeluje kao prebiotik, potičući rast korisnih crijevnih bakterija.” Ova posebna prednost ne samo da podržava bolje imunološko zdravlje, već također smanjuje vjerojatnost kroničnih bolesti i ublažava upale u tijelu.