U nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo i toga šta i kako jedemo. Naime, jako je bitno da se konzumira što zdravija namirnica, i da na najbolji mogući način imamo pravilnu i normalnu ishranu…..
Kako izvještava Today, konsenzus između 17 stručnjaka, uključujući kardiologe, onkologe, neurologe, gastroenterologe i stomatologe, identificira dva obroka kao najhranjiviji izbor doručka. Dijetetske prakse koje podržavaju ovi stručnjaci uključuju mediteransku dijetu, DASH dijetu i MIND dijetu. Ovi su pristupi učinkoviti u snižavanju krvnog tlaka, smanjenju rizika od raka i smanjenju vjerojatnosti neuroloških problema, poput Alzheimerove bolesti. Tipično, ove dijete daju prioritet cjelovitim žitaricama i uključuju raznolik niz povrća, voća, mahunarki, maslinovog ulja, orašastih plodova i nemasnih izvora proteina. Doktore, koje su uobičajene mogućnosti doručka za pojedince?
Cjelovit obrok često se sastoji od zobenih pahuljica ukrašenih orašastim plodovima, sjemenkama i bobičastim voćem. Zob je naširoko cijenjena zbog visokog sadržaja vlakana, a mnogi tvrde da sadrži spoj nevjerojatno sličan onom prisutnom u majčinom mlijeku. „Znatan sadržaj vlakana ključan je u održavanju zdrave crijevne flore i sprječavanju zatvora“, navodi gastroenterolog. Kuhana zob, u cijelom ili mljevenom obliku, često se može poboljšati sastojcima kao što su sjemenke lana, sjemenke konoplje, sjemenke bundeve, sušeno ili svježe bobičasto voće i med.
Kao alternativni doručak liječnici često predlažu namaz od avokada na tostu od cjelovitih žitarica. “Hranjivi ugljikohidrati daju mi stalnu energiju, dok zdrave masti doprinose mom osjećaju sitosti”, napominje kardiolog. Jedna kriška tosta daje dovoljno kalorija i hranjivih tvari da se osoba ugodno održi do ručka. Stručnjaci s područja medicine savjetuju uključivanje jogurta s bobičastim voćem, orašastim plodovima i suhim voćem u prehranu, ističući važnost minimalnog unosa šećera. Suprotno tome, zobena kaša se dugo smatrala uzornim izborom za doručak, slavljena zbog svoje kombinacije zdravstvenih dobrobiti i ukusnosti.
Dijetetičarka Silvia Melendez-Klinger primjećuje da je značajna korist od zobene kaše, uz njezine prednosti cjelovitog zrna i dijetalnih vlakana koja podupiru zdravlje srca i probavnog sustava, osjećaj sitosti koji daje između obroka. Ona primjećuje da je studija iz 2015., koja se pojavila u Annals of Nutrition and Metabolism, pokazala da su pojedinci koji su uključili zobene pahuljice u doručak obično imali smanjeni unos kalorija za ručak. Ipak, ova korist nije jedini razlog za uključivanje ove namirnice u prehranu. Konzumacija zobene kaše ima potencijal poboljšati sportsku izvedbu. Registrirani nutricionist Jay Kovin, koji radi kao direktor formulacija u ASYSTEM-u, tvrdi da unos zobi jedan sat nakon vježbanja može ubrzati metabolizam i poboljšati atletske sposobnosti.
Nadalje, zobena kaša pozitivno pridonosi zdravlju kardiovaskularnog sustava. Tejal Pathak, klinički dijetetičar i edukator dijabetesa, objašnjava da je “topljivi beta-glukan bogat u zobenoj kaši. Ona primjećuje da su brojne studije povezale vlakna s mogućim prednostima za zdravlje kardiovaskularnog sustava, budući da povećavaju razinu lipida u krvi i utječu na postprandijalne reakcije šećera u krvi. Zobena kaša ima sposobnost promicanja zdravlja probavnog sustava, što zauzvrat može utjecati na opću dobrobit gotovo svakog aspekta tijela. Nutricionistica Lisa Richards, autorica Candida Diet, navodi da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši poboljšava zdravlje crijeva i održava vas sitima.
Studija iz 2014. objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da su dvije osobe koje boluju od ulceroznog kolitisa primijetile poboljšanja u svom stanju nakon što su u svoju prehranu uključile zobene pahuljice. To sugerira da “redovita konzumacija zobi ili zobene kaše može potencijalno smanjiti rizik od upale u crijevima.” Osim toga, konzumiranje zobene kaše može ojačati imunološki sustav. Ako netko želi poboljšati i zdravlje crijeva i imunitet istovremeno, registrirani dijetetičar Trista Best navodi da “sadržaj vlakana u zobenoj kaši djeluje kao prebiotik, njegujući korisne crijevne bakterije.” Sama ova prednost potiče poboljšanje imunološkog zdravlja, smanjuje vjerojatnost kroničnih bolesti i ublažava upale u tijelu.