U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o jednoj jako opasnoj dijagnozi, a koja je povezana sa plućima. naime,. plućna embolija kada ju osoba dobije, mora se hitno da reaguje, jer ako se bar malo zakasni, onda mogu nastati jako veliki problemi…..
Plućna embolija: pregled uzroka, simptoma i tehnika prevencije, kako ih je detaljno opisao dr. Petar Seferović. Plućna embolija predstavlja ozbiljan medicinski problem koji može dovesti do smrti ako se ne otkrije na vrijeme. Iako mnogi ljudi misle da su srčani i moždani udari primarni uzroci smrtnosti, plućna embolija zapravo nadmašuje srčane udare u smislu stope smrtnosti, a sve veći broj pojedinaca suočava se s ovim stanjem.
O simptomima vezanim uz tromb i preventivnim mjerama koje je moguće poduzeti kako bi se izbjegle teže posljedice, donosi nam uvid dr. Petar Seferović, specijalist kardiologije. Što je plućna embolija i koji su njezini uzroci? Plućna embolija (PE) se događa kada se krvni ugrušak (tromb) razvije u drugom dijelu tijela, često u nogama kao rezultat duboke venske tromboze, i zatim se krvotokom kreće do pluća, gdje začepi krvne žile. Ova blokada može uzrokovati značajne probleme s disanjem, sniziti razinu kisika u krvi i čak može dovesti do smrti. Ne treba zanemariti težinu plućne embolije jer je brzo liječenje ključno za sprječavanje iznenadne smrti.
Stanje žene iz Sremske Mitrovice zahtijeva pažljivo praćenje tijekom cijelog oporavka nakon operacije. Nedavni incident koji je uključivao 44-godišnju ženu iz Sremske Mitrovice naglašava važnost prepoznavanja simptoma plućne embolije. Nakon standardne apendektomije, poslana je kući iz bolnice, ali je imala povremene vrućice. Iako su postojale naznake koje su upućivale na mogući krvni ugrušak, nije dobila liječenje od tromboze. Nažalost, samo nekoliko dana nakon otpusta žena je preminula kod kuće zbog plućne embolije, vjerojatno nastale zbog ugruška u nozi. Stadij oporavka i vjerojatnost razvoja plućne embolije.
Dr. Seferović ističe da je ovaj scenarij prilično zastupljen, jer plućna embolija često nastaje tijekom postoperativne faze kada se pacijenti suočavaju s povećanim rizikom od razvoja krvnih ugrušaka zbog duže neaktivnosti, smanjenog fizičkog kretanja i promjena u cirkulaciji krvi. Unatoč postojanju utvrđenih smjernica i preventivnih mjera namijenjenih sprječavanju tromboze nakon kirurškog zahvata, čini se da ti protokoli u ovom slučaju nisu adekvatno poštivani.
Dr. Seferović ističe značaj prevencije, ističući kako postoperativnim bolesnicima treba primjenjivati liječenje usmjereno na prevenciju tromboze. Važni pokazatelji tromboze i plućne embolije. Dr. Seferović upozorava da je oticanje nogu glavni simptom koji može upućivati na prisutnost krvnog ugruška. Ova oteklina se često javlja uz bol i crvenilo na zahvaćenom području, što je jasan znak upale vene.
Tipično, ovi simptomi proizlaze iz tromba u venama nogu, budući da se u nogama nalaze brojne vene za cirkulaciju krvi, čime se povećava rizik od stvaranja ugrušaka. Osim toga, stvaranje tromba može dovesti do povećanja tjelesne temperature kao posljedice upale, što može dovesti do febrilnih reakcija. Dr. Seferović ističe nužnost prepoznavanja ovih simptoma i pružanja hitne medicinske pomoći.
Ultrazvuk je jedna od najučinkovitijih tehnika za rano otkrivanje venskog tromba, čime se pomaže spriječiti njegovo napredovanje u pluća. Opasnosti i mjere opreza. Ključan element u prevenciji plućne embolije, uz prepoznavanje simptoma, je redovita kontrola krvi, osobito kod osoba s većim rizikom zbog postojećih zdravstvenih problema. Dr. Seferović naglašava da odstupanja u krvnim nalazima, poput povišene razine šećera ili kolesterola te visokog krvnog tlaka, mogu povećati rizik od tromboze i plućne embolije.
Savjetuje da bi svi, a posebno oni mlađi od 40 godina, trebali redovito odlaziti na zdravstvene preglede i ultrazvuk abdomena barem jednom godišnje kako bi se spriječile moguće komplikacije povezane s cirkulacijom. Održavanje zdravlja krvi i prevencija povezanih problema. Dr. Seferović ističe značaj stanja krvi u razvoju tromboze. Sve nepravilnosti u zgrušavanju krvi, kao što je povećana viskoznost ili varijacije u broju trombocita, mogu povećati rizik od stvaranja ugrušaka.
Osobe s obiteljskom poviješću stanja poput tromboze ili plućne embolije trebaju poduzeti dodatne mjere opreza i sudjelovati u redovitim zdravstvenim procjenama. Kardiolog predlaže osobama u riziku da prilagode način života, kao što je upravljanje stresom, bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću i praćenje prehrambenih navika. Za promicanje zdrave cirkulacije, korisno je smanjiti unos soli, povećati unos tekućine i u prehranu uključiti hranu bogatu vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima.