Budite spremni na moguće povećanje jutarnje razdražljivosti u nedjelju jer počinje zimsko računanje vremena. Točno u 3 sata u noći s 28. na 29. listopada satove ćemo pomaknuti sat vremena unazad. Iako to znači dodatni sat sna, neće svi cijeniti promjenu vremena. Pomicanje sata nedvojbeno ima značajniji utjecaj na pojedince koji se oslanjaju na stroge rasporede, poput onih koji boluju od kroničnih bolesti ili metropata. Međutim, učinci ove promjene nisu isključivi samo za te skupine. Čak i oni koji nemaju hitnih obveza i dalje će osjetiti utjecaj ove promjene. Uobičajene tegobe uključuju smanjenje koncentracije, pospanost, iscrpljenost i glavobolje. Ovi fizički simptomi pokazuju stres kojem tijelo prolazi tijekom ovog prijelaznog razdoblja.

Prema riječima dr. Ljiljane Velkov, profesorice anatomije i fiziologije, primjetan je porast broja osoba koje prijavljuju nagle promjene vremenskih prilika i poremećaje ciklusa spavanja zbog podešavanja sata. Dr. Velkov ističe važnost kvalitetnog sna kako bi se olakšali procesi oporavka organizma. Pomicanje sata vikendom ima nekoliko svrha, no najvažnija je prilagodba na promjenu vremena. U nedjelju je preporučljivo malo ranije otići na spavanje kako biste se dovoljno odmorili i probudili na vrijeme. Iako je pomicanje sata neizbježno, navikli smo se na to, čak i ako je potrebno nekoliko dana za podešavanje. Mnogima je prilagodba na promjenu vremena smetnja i može oduzimati puno vremena. Kako bi prijelaz bio lakši, preporuča se konzumiranje kofeina, održavanje hidratacije, jesti hranjiv doručak prema rasporedu, uključiti tjelesnu aktivnost u svoj dan i održavati dosljedan raspored spavanja. Može potrajati nekoliko dana dok se tijelo ne prilagodi, a trajanje tog procesa razlikuje se od osobe do osobe. Dr. Velkov naglašava ovu točku. Kako dani postaju kraći, a noći sve hladnije s manje sunčeve svjetlosti, građani mogu postati razdražljivi, letargični ili čak depresivni, što će biti važan faktor koji treba uzeti u obzir.

Na pojedince koji rade dugo može utjecati smanjena količina dnevne svjetlosti koju vide nakon završetka posla. To može imati negativne učinke na njihov bioritam i mentalno blagostanje. Ključno je pronaći ravnotežu i dopustiti tijelu da se oporavi i napuni. Stručnjaci predlažu smanjenje stresa tjelesnom aktivnošću, zdravom prehranom i pridržavanjem terapije kroničnih bolesti. Osim toga, lagana šetnja vani i provjetravanje prostorija mogu biti od pomoći. Kasne večere se ne preporučuju i treba ih konzumirati najkasnije do 19:20, najmanje dva sata prije odlaska na spavanje. Dr. Velkov preporučuje usvajanje zdravih navika kako biste izbjegli potencijalne probleme. Prema stručnjacima, osobama kojima je teško prilagoditi se vremenskim promjenama tijekom zime potrebno je tjedan do dva da se pripreme. Za svaku je osobu ključno prilagoditi svoju dnevnu rutinu i cjelokupni ritam života novonastalim okolnostima.

Kako bi se optimiziralo ograničeno dostupno dnevno svjetlo, preporučuje se učestalo hodanje tijekom dana, osobito za starije osobe. Uz to, preporučuje se maksimiziranje tjelesne aktivnosti.

Preporučeno