Verujemo da svi znate da je kiseli kupus i rasol moćni antioksidansi i puni su sa vitaminom C, najvažnijim nutrijentom za jačanje imuniteta, što je posebno važno u zimskom periodu. Ali, ova namirnica i njen sok, mogu i te kako da izazovu probleme sa varenjem, da stvore nadutost i gasove, a razlog je taj što ih uzimamo na pogrešan način.

Sada je profesor doktor Dejan Čubrilo gostujići u emisiji “RTS Ordinacija” otrkio je kako se pravilno uzimaju rasol i kiseli kupus i kako oni utiču na zdravlje. Kiseli kupus i rasol su moćni antioksidansi i puni su vitaminom V, najvažnijim nutrijentom za jačanje imuniteta, što je posebno važno u zimskom periodu. Ali, ova namirnica i njen sok, mogu i te kako da izazovu probleme sa varenjem, i da stvore nadudost i gasove. ” Onaj ko ima gasove će reći da je to od rasola i kupusa. Od ovog prvog teško da možete da imate gasove. Kako? U čašu vode stavite supenu kašiku rasola. On ne treba da se pije čist. Naš narod je strašno čudnovat. Ako bih ja sad čist rasol popio, ne samo da bih imao gasove, to bi već bila mnogo ozbiljnija patologija creva. Ali ako se pije razmućen u vodi, to će nam obezbediti dovoljno bakterija” rekao je doktor.

Namirnica, kiseli kupus koja je tokom cele zimske sezone obavezno prisutna na srpskim trpezamma, također, ume da teško padne na stomak. Međutim, opet je reč o načinu na koji ga konzumiuramo, objašnjava profesor dr Čubrilo. On smatra da je najbolje prvo testirati sebe i videti koja količina nam pravi problem u crevima, a evo na koji način to da uradite. Uzmite jako malo, pa ga prvo sameljete pa uzmete sa vodom, pa ako vidite da vam stvara probleme ne trebate ga koristiti.

Ovo je test koji otkriva da ne valja tanko crevo, da nema dovoljno enzima. Ako imate zanjte da ste uprskali, napominje dr Čubrilo i dodaje: “Zbog načina života ste creva istrošili. Prvo uzmete manju količnu i oporavite creva i posle možete da ga jedete”, zaključio je Dejan Čubrilo.

Preporučeno