Oči su uobičajeno mjesto gdje se višak kolesterola taloži u tijelu, što može biti vrlo štetno za zdravlje. Kolesterol je lipid koji proizvodi jetra i koji je uključen u većinu osnovnih procesa u tijelu te također u proizvodnji steroidnih hormona, vitamina D i žučnih kiselina za pomoć u probavi masti. Tijelo prenosi kolesterol putem lipoproteina, pri čemu je HDL “dobar” kolesterol, a LDL “loš” kolesterol”.

Neravnoteža ove razine može izazvati neke zdravstvene probleme, uključujući i oči. Jedan od najtipičnijih simptoma povišenog kolesterola u očima je prisutnost žutih naslaga koje nazivamo ksantomima.

To su male, žute masne naslage koje se uglavnom razvijaju na koži oko očiju, uglavnom na gornjim i unutarnjim dijelovima kapaka blizu nosa. Oftalmologinja dr. Nikol Bajić iz Clevelanda rekla je da prisutnost ksantoma može ukazivati ​​na poremećaj metabolizma lipida i povišenu razinu kolesterola u krvi.Dok neki ljudi mogu razviti ksantome s povišenim kolesterolom, drugima se to ne događa, a razlog za ovu varijabilnost nije u potpunosti shvaćen.

Preporuča se da se procijene osobe s povišenim kolesterolom, čak i ako pojedinac u prethodnoj povijesti nije imao visok kolesterol jer je vjerojatnost razvoja ksantoma oko 50%. Iako su ksantomi obično bezbolni i više su kozmetički problem, ako se počnu širiti ili povećavati, mogu postati ozbiljniji problem. Čimbenici rizika za razvoj ksantoma uključuju kardiovaskularne bolesti, pretilost, pušenje, pankreatitis i prekomjernu konzumaciju alkohola.

Promjene načina života i prehrambene preporuke uključuju izbjegavanje masnoće i prerađene hrane. Izvrsna alternativa bila bi mediteranska prehrana: bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim masnoćama može znatno smanjiti visoku razinu kolesterola u tijelu. Estetska kirurgija može biti još jedna opcija za neke ljude kada ksantomi jako smetaju. Može ostaviti ožiljke; lasersko liječenje je također alternativa, ali svakako, svi ovi prvo moraju odlučiti o svojim mogućnostima i provjeriti s liječnikom.

BONUS TEKST:

U blizini jednog od najpoznatijih prirodnih čuda—Velikog koraljnog grebena nalazimo jedno od najstarijih živih bića na Zemlji: Posidonia oceanica, koraljnog “prijatelja” starog više od 100.000 godina koji je prošao kroz mnoge klimatske promjene, okoliš promjenama, ljudskim aktivnostima i uspjeli preživjeti. Postoje i drugi predugovječni koralji, ali oni imaju impresivno trajanje života.

Vrsta morske trave jedinstvena za Mediteran, Posidonia oceanica ima velike implikacije na morsku ekologiju te je od značajne kulturne i znanstvene vrijednosti. Kao stanište za brojne morske organizme — među kojima su ribe i rakovi od velikog gospodarskog interesa — ima veliku ulogu u kvaliteti vode i stabilnosti obale. U prisutnosti svjetla, fotosinteza Posidonia oceanica može podržati sve zdrave ekosustave i smanjuje koncentraciju ugljičnog dioksida u vodi, što je situacija ključna u borbi protiv globalnog zatopljenja.

Još fascinantnije: ova biljka može formirati podvodne šume koje se protežu desecima kilometara. Njegovo korijenje stabilizira pijesak: sprječava obalnu eroziju zbog njegove sposobnosti da “spaja” i stabilizira morsko dno (….) Često se uspoređuje s funkcijom koraljnih grebena u tropskim morima.

Posidonia oceanica možda nije toliko popularna kao druge vrste, ali njezina dugovječnost i ekološki značaj čine je nevjerojatnim primjerom prilagodbe i ravnoteže u prirodi. Živi relikt koji je preživio tisućljećima, sve do opasne sadašnjosti, u svojim rukama podržava cijeli ekosustav i osigurava ravnotežu. Elokventan simbol koji povezuje prošlost s današnjicom i naglašava važnost očuvanja prirodne baštine.

Preporučeno