U nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo jako osjetljive teme, a tiče se stvari koji mogu da dovedu do srčanog ili moždanog udara. Naime, sve kreće od krvnog ugruška, koji zna napraviti jako veliki problem. Evo, kako da ga prepoznate…

Kada dođe do ozljede, tipično je da se krv zgrušava, što pomaže smanjiti gubitak krvi i pomaže u procesu zacjeljivanja. Međutim, prekomjerno zgrušavanje može predstavljati ozbiljne rizike jer može dovesti do stvaranja štetnih krvnih ugrušaka. U takvim slučajevima, pojedinci mogu razviti ugruške koji oštećuju krvne žile, što potencijalno može dovesti do ozbiljnih ishoda poput bolesti srca i moždanog udara. Dolje je nekoliko pokazatelja ovog stanja: Bol u nogama može biti znak da je ovo stanje prisutno.

Nadalje, mogu se pojaviti grčevi. Uporan kašalj bez jasnog uzroka može ukazivati ​​na postojanje krvnih ugrušaka. Simptomi kao što su bol u prsima i otežano disanje mogu ukazivati ​​na krvne ugruške u plućima ili druge kardiovaskularne probleme. Dodatno, vrtoglavica je još jedan mogući simptom. Znakovi ovog stanja uključuju otežano disanje, nelagodu pri dubokom udisaju i nemogućnost potpunog udaha. Osim toga, oticanje nogu služi kao još jedan pokazatelj da se mogu razviti krvni ugrušci, koji ometaju pravilan protok kisika u organe. Uobičajeni znakovi ovog stanja uključuju crvene pruge i bore na koži.

Ključno je odmah se obratiti liječniku ako primijetite bilo koji od ovih simptoma i ni u kojem slučaju ih ne smijete zanemariti. Nadamo se da će se ovaj članak pokazati korisnim i slobodno ga podijelite sa svojim prijateljima ako vam se sviđa. Koagulacija ili zgrušavanje krvi ključni je prirodni mehanizam koji zaustavlja prekomjerno krvarenje koje je posljedica ozljeda krvnih žila. Na primjer, kada zadobijemo posjekotinu, trombociti zajedno s proteinima plazme stvaraju ugrušak (tromb), tvoreći masu krvi sličnu gelu koja zaustavlja krvarenje.

  • Nakon što ozljeda zacijeli, tijelo pokreće svoje procese za razgradnju krvnih ugrušaka. Iako je neophodno da krv slobodno teče cijelim tijelom, poremećaji u procesu zgrušavanja mogu dovesti do značajnog gubitka krvi ili prekomjernog zgrušavanja, a oboje predstavlja ozbiljne rizike. Liječnik će odlučiti koje testove zgrušavanja krvi provesti na temelju pacijentove obiteljske i medicinske povijesti. Daljnji laboratorijski testovi se provode za procjenu zgrušavanja krvi. Krvni testovi protrombinskog vremena (PV) i aktiviranog parcijalnog tromboplastinskog vremena (APTV) koriste se za prepoznavanje poremećaja koagulacije.

Fibrinogen, protein plazme koji proizvodi jetra, ključan je u procesu zgrušavanja krvi; povišene razine mogu ukazivati ​​na rizik od neželjenog stvaranja ugrušaka. Dodatno, određivanje D-dimera, malog proteinskog fragmenta koji se nalazi u krvi nakon otapanja tromba, otkriva da povećane vrijednosti ukazuju na povećano stvaranje ugrušaka. Liječenje krvnih ugrušaka često uključuje antikoagulanse i antitrombocitne lijekove—antikoagulansi poput varfarina ometaju proteine ​​odgovorne za stvaranje ugrušaka, dok antitrombocitni lijekovi poput acetilsalicilne kiseline inhibiraju agregaciju trombocita.

Nekim osobama s medicinskim stanjima, uključujući urođene srčane mane, potrebni su lijekovi za sprječavanje krvnih ugrušaka, čime se smanjuje rizik od srčanog ili moždanog udara. Budući da neke namirnice mogu oponašati te učinke, preporučljivo je osobama koje uzimaju takve lijekove da se posavjetuju s kvalificiranim zdravstvenim radnikom prije nego što ih uvrste u svoju prehranu kako bi izbjegli moguće komplikacije. U nastavku donosimo namirnice koje su prepoznate kao prirodni saveznici u prevenciji krvnih ugrušaka.

Preporučeno