Bolna odluka da izdam svog muža bio je zaključak s kojim sam se jučer suočila nakon osam godina braka. Na ovu nesretnu situaciju skrenuo mi je pozornost kolega s posla, ostavljajući me duboko uznemirenom. Iako takvo ponašanje nije tipično za mene, postoje trenuci kada se takve stvari događaju. Unatoč mojim nadama da će se žaljenje smanjiti, samo se pojačalo i postalo sve iscrpljujuće.

To me navelo da skupim hrabrosti priznati svoju nevjeru svom suprugu, iako nisam imala jasna očekivanja o ishodu. Nakon našeg današnjeg ručka smogla sam snage otkriti svaki detalj, a njegov je odgovor bio neočekivano nonšalantan: „S obzirom na okolnosti, namjerno sam odlučio otkriti partneru svoju nevjeru, ne znajući što će se dalje odvijati.

Nakon našeg ručka, iskreno sam razgovarao, a on je, na moje iznenađenje, odgovorio spokojnim držanjem, rekavši: “Lijep je dan… želiš li ići u šetnju?” Ostala sam uz njega, a vrtlog emocija je navirao u meni… njegova duboka ljubaznost potaknula je jednu specifičnu moju reakciju. Dok mi je dao oprost, ja se borim ponuditi sebi isto suosjećanje za vlastitu glupost. Mogu li se satovi vratiti unazad?

BONUS TEKST:

U scenarijima s visokim tlakom, preporučljivo je izbjegavati sedative. Stres obuhvaća različite tjelesne reakcije na niz situacija ili događaja. Organizmi tumače stres kao izazov, promjenu ili prijetnju koja zahtijeva prilagodbu i prilagodbu. Taj odgovor, poznat kao stres, aktiviraju uzroci stresa koji mogu nastati iznutra ili izvan tijela.

Stresori obuhvaćaju i fizičke čimbenike, poput ozljede ili bolesti, i emocionalne izazove, uključujući gubitak posla ili probleme u vezi. Stres se može klasificirati u dvije vrste: akutni stres, koji se odnosi na kratkotrajni stres, i kronični stres, prepoznat kao dugotrajni stres. Ljudsko tijelo doživljava niz fizioloških promjena kao odgovor na stres kako bi se prilagodilo situaciji.

Ovom reakcijom aktivira se simpatički živčani sustav, što rezultira otpuštanjem hormona poput adrenalina i kortizola. Kao odgovor na te hormone, tijelo doživljava ubrzan rad srca, povišen krvni tlak, ubrzano disanje i opće stanje pripravnosti za reakciju “bori se ili bježi”. Kako stres postaje sve rašireniji u suvremenom društvu, brojni pojedinci traže metode opuštanja, nerijetko birajući sedative.

Farmaceutkinja Andrijana Cvijetinović predstavlja alternativne lijekove koji koriste blagodati prirodnih pripravaka. U razgovoru za “RTS Ordinaciju” istaknula je obilje prirodnih mogućnosti za opuštanje, ali je ukazala i na opasnosti vezane uz sedative i njihov potencijal ovisnosti. Predložila je da se na ove prirodne lijekove gleda kao na sigurniji pristup smirivanju tijela.Postoji niz prirodnih sredstava za smirenje za rješavanje različitih stupnjeva tjeskobe i stresa. Za ublažavanje blagog stresa, straha i nesanice vrlo su učinkoviti čajevi od kamilice i paprene metvice.

Kod intenzivnijih tegoba preporuča se istraživanje ljekovitog bilja poput bosiljka, matičnjaka, komorača i gloga koje se nalaze u čajevima i raznim biljnim mješavinama. Ako čaj ne volite, postoje alternativne metode opuštanja. Aromaterapija je jedan posebno učinkovit pristup, posebno kada se koristi prije spavanja. Osim toga, prepuštanje umirujućoj masaži lavande na čelu, sljepoočnicama i vratu može uvelike poboljšati opuštanje.

Preporučeno