Sa našim današnjim člankom se vraćaamo na početak 90 godina, vrijeme kada se raspala bivša Jugoslavija. Bilo je puno zaraćenih strana, ana kraju, poslije 5 godina rata, najviše su stradali civili. Iz tog perioda imamo najveći broj žrtava, a mnogi još danas ne odgovaraju za zločine koje su uradili….

Krvavi događaji u selima Rašljani i Briševo, nedaleko Ljublja, počeli su 23. srpnja 1992. godine, kada je vojska ušla u ove krajeve, a nevini civili postali su mete brutalnih napada. Selo Raljaš, koje je prije rata imalo oko 600 stanovnika, uglavnom Hrvata, danas je pod opsadom, a civili su izloženi stravičnim zločinima. Međutim, usred haosa, Dušan Radulović i njegova supruga Therezia otvorili su vrata svog doma i pretvorili ga u utočište za ljude koji traže iskupljenje.

  • Dragan Iveljić, tada osmogodišnji dječak, uspio je preživjeti tri godine skrivajući se na tavanu Dušanove kuće sa svojom obitelji i još 20 komšija, uglavnom žena, djece i staraca. Dragan se prisjeća kako su se u srpnju te godine vojnici počeli kretati selom grabeći hranu i stoku dok su civili bili bespomoćni. Brutalni zločin ubojstva 68 Hrvata u susjednom Bričevu odjeknuo je cijelim selom, no mještani Rajaša u to vrijeme nisu bili svjesni užasa koji su se događali u njihovom susjedstvu.

 

Ključnu ulogu u njihovom spašavanju imao je Milenko Radulović, prijatelj Draganova brata. Nakon što je čuo da će obitelj Iverjić biti ubijena, ušao je u njihovo dvorište i odmah ih odveo do Dušana, gdje su se pridružili ostalim susjedima koji su se već tamo skrivali. Dragan se prisjeća trenutka kada su djeca počela da se igraju, ali su ubrzo shvatili ozbiljnost situacije: “Hajde, momci, idemo na tavan.” Tavan Radulovićeve kuće postao je utočište za tridesetak ljudi. Tri dana su se tu skrivali bez ičijeg znanja, jeli, spavali i nadali se da će preživjeti. Iako je doživio nevjerojatne gubitke, uključujući i smrt sina jedinca, Dušan nije dopustio da ga svlada bol i nastavio je štititi svoje bližnje.

Njegov sin Zoran ubijen je u posjeti susjedu, a samo nekoliko dana prije toga u Hambalinu je ubijen i Radulovićev zet. Međutim, Dušan nije pokazivao znakove mržnje ili osvete prema onima koje je štitio. Dragan Iveljić, danas punoljetan, nikada nije zaboravio taj događaj iz djetinjstva. Noseći godinama teško breme tajni i trauma, odlučio je progovoriti kako bi skinuo ljagu s imena svog susjeda Dušana Radulovića, koji je kasnije nepravedno optužen za ubojstvo dvoje susjeda.

Dragan je posvjedočio pravu veličinu Dušanova lika rekavši da je Radulović čovjek koji je, unatoč velikim gubicima, ustrajao u svojoj humanosti i ljudskosti spašavajući živote svojih hrvatskih susjeda. Na to nas i u najtežim vremenima podsjeća ova priča, dio projekta “Živjeti zajedno”, koji su omogućili Nezavisno društvo novinara Vojvodine i BH novinari, a podržala Europska unija. Dušan Radulović ostaje primjer čovjeka koji je i pored proživljenih strahota rata svoju ljudskost stavio iznad svih različitosti i spasio svoje bližnje od sigurne smrti.

Preporučeno