U Nastavku našeg današnjega malo se dotičemo teme, a koja se desila sada već davne 2020 godine. Naime, sve se desilo u Francuskoj, i danas ćemo se malo podsjetiti cijele ove priče….
U oktobru 2020. godine, 13-godišnja muslimanska učenica iz Francuske izmislila je priču kako bi prikrila svoju suspenziju zbog izostanaka s nastave. Tvrdila je da je njen profesor istorije, Samuel Pati, muslimanskim učenicima naredio da napuste učionicu kako bi ostalima pokazao “fotografiju golog Proroka”. Ova laž podstakla je njenog oca, Brahima Čninua, da na društvenim mrežama pokrene kampanju protiv Patija, optužujući ga za islamofobiju i pozivajući na njegovu smenu.
Ove objave došle su do 18-godišnjeg radikalizovanog Čečena, Abdulaha Anzorova, koji je 16. oktobra 2020. godine ubio Patija na ulici tako što mu je odrubio glavu.
Priznanje laži i izvinjenje na sudu
Nakon ubistva, učenica je priznala da je lagala kako bi izbegla probleme kod kuće zbog svoje suspenzije. Tokom vanrednog sudskog saslušanja, koje je održano te sedmice, učenica koja je svojom laži pokrenula niz događaja koji su rezultirali brutalnim ubistvom učitelja priznala je krivicu i javno se izvinila njegovoj porodici.
U emotivnom obraćanju na sudu, učenica, čiji je identitet zaštićen zbog njenih godina, kroz suze se izvinila porodici ubijenog učitelja. “Znam da je teško čuti, ali želela bih da se izvinim, iskreno da se izvinim. Žao mi je što sam uništila vaše živote. Bez mene niko ne bi bio ovde”, rekla je.
Ispričala je kako je izmislila priču kada je zajedno s ocem, Brahimom Čninua, podnela zvaničnu prijavu protiv učitelja. “Htela sam da kažem roditeljima da to nije istina, znala sam da mi otac neće ništa uraditi, ali sam se bojala da priznam”, izjavila je.
Nakon svirepog ubistva učitelja, zadržana je u policijskom pritvoru, gde je nastavila da laže jer, kako kaže, “nije mogla da prizna da je sve lažno dok je njen otac bio u pritvoru, a učitelj mrtav.” Nakon dva policijska ispitivanja i 30 sati pritvora, na kraju je priznala istinu.
Za svoje postupke, učenica je 2021. godine osuđena na 18 meseci uslovne kazne zbog klevete, koja je pokrenula lanac događaja što su doveli do jednog od najsurovijih ubistava u novijoj istoriji Francuske.
Uloga Abdulaha Anzorova
Samuela Patija ubio je Abdulah Anzorov, 18-godišnji radikal čečenskog porekla, koji je živeo u Francuskoj kao tražilac azila. Anzorov je obezglavio Patija u javnosti, u blizini škole u Konflan Sent Onorenu, zapadno od Pariza, nakon što su slike i videozapisi učitelja počeli da kruže društvenim mrežama u okviru koordinirane kampanje zlostavljanja. Kampanja je uključivala pretnje i optužbe za islamofobiju.
Sve je započelo kada je učenica, tada 13-godišnjakinja, tvrdila da je Pati naredio muslimanskim učenicima da napuste učionicu dok je ostalim učenicima pokazivao karikature proroka Muhameda iz satiričnog časopisa Šarli Ebdo. Međutim, na sudu je priznala da nije bila prisutna na tom času i da je izmislila priču kako bi izbegla posledice nakon što je suspendovana zbog lošeg ponašanja.
Odgovornost roditelja i organizacija
Njen otac, Brahim, takođe je optužen za učestvovanje u kampanji mržnje koja je uključivala objave na društvenim mrežama u kojima je pozivao na osvetu protiv Patija. Optužen je za povezanost s terorističkom organizacijom zbog uloge u online zlostavljanju. Prema tužilaštvu, sarađivao je s Abdelhakimom Sefriouijem, 65-godišnjim islamističkim aktivistom, u širenju lažnih optužbi protiv Patija putem društvenih mreža. Istražitelji tvrde da im je cilj bio da “označe metu” i “izazovu osećaj mržnje”, čime su, prema tužiocima, “pripremili teren za zločin.” Obojica su u pritvoru već četiri godine, a na sudu tvrde da im cilj nije bio nasilje, već administrativne sankcije protiv učitelja.
Uloga drugih osumnjičenih
Anzorov, koji je živeo 100 kilometara od Konflan Sent Onorena, do škole je putovao s ciljem izvršenja zločina nakon što je na društvenim mrežama video optužbe protiv Patija. Na dan napada, platio je nekolicini učenika nekoliko stotina evra kako bi mu identifikovali učitelja ispred škole. Nakon ubistva, na internetu je objavio slike i videozapise pre nego što ga je policija ubila.
Nasleđe Samuela Patija
Samuel Pati, kojeg mnogi u Francuskoj smatraju simbolom slobode govora, držao je predavanje o slobodi izražavanja koristeći karikature proroka Muhameda. Učenike je prethodno obavestio o sadržaju predavanja i ponudio im mogućnost da ne gledaju ako smatraju da bi ih prizori mogli uvrediti. Njegova posvećenost edukaciji i slobodi izražavanja posthumno ga je učinila herojem za mnoge u Francuskoj i šire.
Suđenje i posledice
Sedam muškaraca i jedna žena sada su na suđenju u Posebnom sudu u Parizu zbog uloge u stvaranju “klime mržnje” koja je dovela do ubistva. Među optuženima su prijatelji napadača, Naim Boudaoud (22) i Azim Epsirkhanov (23), koji su mu pomogli u pripremi zločina. Boudaoud je optužen za nabavku replika pištolja, dok je Epsirkhanov priznao da je od Anzorova primio 800 evra kako bi nabavio pravo oružje, što mu nije uspelo.
Četiri osobe optužene su za online komunikaciju s Anzorovom. Jedan od njih, Jusuf Cinar, navodno je putem Snapchata delio sadržaj povezan s džihadom, uključujući slike Patijeve dekapitacije.
Poruke i upozorenja
Advokati porodice ubijenog Samuela izjavili su kako njegovo ubistvo razotkriva “duboku infiltraciju radikalnog islamizma u Francuskoj” i upozorava na “smrtonosnu pretnju za društvo”. Smatraju da ovo suđenje treba da posluži kao opomena o opasnosti širenja mržnje i radikalizacije putem interneta.
Francuska je nakon ovog tragičnog događaja pokrenula reforme kako bi pojačala borbu protiv ekstremizma, uključujući strožije kontrole nad radikalnim grupama i veći nadzor nad internet platformama. Pitanje slobode izražavanja i dalje ostaje centralna tema u francuskoj javnosti, dok se zločin nad Samuelom Patijem pamti kao upozorenje o opasnostima radikalizma i manipulacije informacijama.