U udaljenom predjelu Amurske oblasti, u blizini grada Tinda, pronađeni su ostaci putničkog aviona An-24 koji je ranije nestao s radarskog nadzora. Prema zvaničnim informacijama koje je dostavio Amurski centar za zaštitu od požara i civilnu bezbednost, olupina letelice locirana je 15 kilometara od pomenutog grada, što je odmah aktiviralo dodatne spasilačke i istražne procedure.
U trenutku kada je olupina otkrivena, bilo je oko 15:26 po lokalnom vremenu. Operaciju pretrage izvodio je helikopter koji je uočio telo aviona, ali zbog intenzivnog požara koji je izbio nakon udara u tlo, nije bilo moguće direktno prići mestu nesreće. Požar je otežao sve dalje korake u preliminarnoj analizi situacije. Iako još uvek nema zvanične potvrde, preliminarni izveštaji upućuju na to da nema preživelih.
- Na nesrećnom letu nalazilo se ukupno 49 osoba, među kojima 43 putnika, uključujući petoro dece, i šest članova posade. Let je bio deo unutrašnje rute koja je obuhvatala pravac od Habarovska, preko Blagovješčenska, do Tinde. Kontakt s avionom izgubljen je neposredno pre nego što je trebalo da prođe bezbednosnu zonu u blizini krajnje destinacije. Sam trenutak gubitka veze označio je početak opsežne potrage.
Zbog ozbiljnosti situacije i neizvesnosti koja je usledila, Ministarstvo za vanredne situacije Amurske oblasti reagovalo je otvaranjem posebne telefonske linije za porodice i rodbinu putnika. Time je omogućena direktna komunikacija sa zvaničnicima i pružanje informacija o daljem toku događaja. Guverner oblasti, Vasilij Orlov, obavestio je javnost o toj liniji putem zvaničnog Telegram kanala, ističući važnost transparentnosti i podrške porodicama u trenucima duboke nesigurnosti.
Let An-24 bio je redovan regionalni let, ali je u ranim jutarnjim satima došlo do iznenadnog prekida komunikacije. U trenutku kada su tehničke službe ustanovile da avion nije prošao kroz ključne tačke nadzora, pokrenuta je hitna operacija traganja. U akciji su učestvovali specijalizovani helikopteri, uključujući model Mi-8, kao i brojni pripadnici spasilačkih službi, koji su morali da se suoče sa složenim terenskim i vremenskim uslovima.
Svedoci iz regiona su izvestili da su čuli neobične zvuke u planinskom predelu u blizini mesta nesreće, što je dodatno usmerilo spasilačke ekipe ka konkretnim koordinatama. Nakon nekoliko sati pretrage, vizuelna potvrda olupine dovela je do saopštenja o njenoj tačnoj lokaciji, ali pristup mestu i dalje je otežan usled požara koji se širio iz trupa letelice.
- Izvori iz hitnih službi, koji su govorili za lokalne medije, istakli su da „još uvek ništa nije konačno jasno“, budući da zvanična identifikacija žrtava, uzrok nesreće i tehnička analiza još nisu započeti. Ipak, s obzirom na razmere oštećenja i nepristupačnost mesta, nada da je neko od putnika preživeo veoma je mala.
Porodice putnika već su počele da se okupljaju u lokalnim centrima za vanredne situacije, gde im se pruža psihološka i informativna podrška. Spasilačke ekipe, uprkos teškim uslovima, nastavljaju rad na terenu kako bi prikupile sve dostupne podatke i pronašle eventualne ostatke crne kutije koja bi mogla pružiti uvid u poslednje trenutke leta.
Tragedija ovog razmera predstavlja težak udarac za lokalnu zajednicu, ali i za rusku civilnu avijaciju, koja se i ranije suočavala s izazovima u vezi sa održavanjem i bezbednošću letova na udaljenim i niskofrekventnim rutama. Ova nesreća pokrenuće brojna pitanja o tehničkom stanju aviona, nadzornim protokolima, kao i spremnosti službi da odgovore u najkraćem mogućem roku.
U narednim danima očekuje se detaljna analiza uzroka nesreće, kao i zvanična izjava iz federalnog vazduhoplovnog tela. Do tada, potraga za odgovorima se nastavlja, dok porodice i cela javnost s dubokom tugom prate razvoj događaja.